fbpx
Tag: Konferencë shtypi

tag: konferencë shtypi

Zijadin Sela të hënën për herë të parë do të paraqitet në opinion pas sulmit

Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH (LR-PDSH), Zijadin Sela për herë të parë pas sulmit në Kuvend më 27 prill, kur u rrah brutalisht, do të mbaj konferencë shtypi të hënën, njofton zëdhënësi i Lëvizjes, Arben Taravari në Facebook. “LR-PDSH-ja ka kënaqësinë të lajmërojë se të hënën, në orën 13.00, në selinë e saj në Tetovë do të zhvillohet...

PSPS për nesër më ora 11 paralajmëron konferencë shtypi

Prokuroria Speciale për nesër (23 mars) paralajmëroi konferencë të shtypi më ora 11. "Transporter bart treqind tabela tek Tifani", thuhet në njoftimin e Speciales në Twitter, ku sipas praktikës së deritanishme, të gjitha fjalët fillojnë me shkronjën "T".     https://twitter.com/S_J_O_/status/844597535603933184 PSP më 28 shkurt hapi procedurën hetimore "Trust", për tenderin që në vitin 2011 e shpalli kompani shtetërore ELEM për gërmimin e qymyrit...

MPB: Janë regjistruar incidente më të vogla ku është reaguar në mënyrë përkatëse

Nga hapja e vendvotimeve deri më ora 13 nuk ka pasur incidente më të mëdha, por se janë regjistruar disa më të vogla ku është reaguar në mënyrë përkatëse, deklaroi në konferencë shtypi, ndihmës- ministri për marrëdhënie me opinionin në MPB, Jordan Lamanovski. Ai njoftoi se në disa vendvotime ka pasur raste të fotografimit të fletëvotimeve me celular, agjitacion dhe...

Ristoska: Jemi të brengosur sepse institucioni shtetëror refuzon të zbatoj urdhër gjyqësor

Prokurorja Lençe Ristoska sot në konferencë shtypi njoftoi se hetuesit dhe prokurorët e PSP-së ende nuk kanë arritur të arrijnë marrëveshje me Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit që t’u mundësojnë qasje prokurorëve të PSP-së deri tek sistemet e përgjimit. “Ne nga Gjykata Themelore Shkupi 1 kemi marrë dy urdhra gjyqësore. Njëra është për marrjen e dokumentacionit zyrtar të DSK-së që...

Janeva paralajmëroi konferencë shtypi për nesër më ora 10

Prokuroria speciale nesër prej orës 10 do të mbajë konferencë shtypi. Në njoftimin e zyrës së prokurores Janeva nuk përmendet tema e këtij brifingu. Në konferencën e fundit më 21 prill, PSP hapi rastin “TNT” lidhur me rrëzimin e godinës “Kosmos” të Fiat Canoskit. Në këtë rast, e dyshuara e para është inspektorja e urbanizmit në komunën Gazi Babë dhe...

Mançevski: KSHZ të tregoj nëse deri më 5 qershor do të kemi listë të besueshme zgjedhore

Me konsensus KSHZ ka konstatuar se ka mbi 330.000 votues të dyshimtë. Kjo është dëshmi serioze se disa ciklet e fundit zgjedhorë në Maqedoni kanë qenë jolegjitime, akuzoi sot në konferencë shtypi, nënkryetari i LSDM-së, Damjan Manëevski. Ai i bëri thirrje KSHZ-së të tregoj nëse procesi për kontrollin e listës së zgjedhësve është kredibil? A dihet si do të fshihen...

Zaev: Zgjedhje më 24 prill nuk do të ketë sepse deri atëherë s’mund të përgatiten

As Zaev, as Gruevski, as Thaçi e as Ahmeti, madje as Han s’mund të thonë se kur mund të pastrohen listat e zgjedhësve. Diç të tillë mund të thotë vetëm KSHZ- tha kreu i LSDM-së Zoran Zaev, në konferencën e sotme të shtypit. Zaev konfirmoi edhe njëherë se më 24 prill s’mund të ketë zgjedhje korrekte dhe demokratike sepse deri...

Zaev: Gruevski pranoi dështimin e politikave të tija ekonomike

Nikolla Gruevskoi edhe zyrtarisht pranoi dështim të plotë për të gjithë politikat e tij këto 10 vite. Politikat e tija shkatërruese dhe jo-fitimprurëse pa koncept të qartë ekonomik dhe vizioni për zhvillimin e shtetit sollën shtetin në gjendje që patjetër të merr borxh që të siguroj mjete, pensione dhe asistencë sociale, akuzoi numri një i LSDM-së, Zoran Zaev në...

Riçard Houit nesër në Shkup

Një grup i euro- parlamentarëve në krye me Riçard Houit, nesër do të vijnë për vizitë në Maqedoni. Pritet që Houit të takohet me liderin e opozitës dhe partisë së LSDM-së, Zoran Zaev. Pas takimit ai do të mbaj konferencë shtypi në selinë e partisë. Tani për tani nuk zbardhen detaje se çfarë do të flitet në këtë konferencë shtypi. Vizita e këtillë...

Shilegov: Si arriti VMRO DPMNE të bëj pronë në vlerë prej mbi 11 milion euro?

“VMRO DPMNE pranoi se ka pronë të madhe partiake nëpër Maqedoni. Bëhet fjalë për 63 objekte në vende të ndryshme, prej gjithsej 12. 000 m/katror, pjesa më e madhe e blerë në vitin 2014. Kjo pronë e partisë në pushtet kushton mbi 11 milion euro. Bëhet fjalë për 685 milion denarë për hapësira partiake të VMRO DPMNE-së” akuzoi sot...

Obama kërcënohet me sanksione shtesë ndaj Kinës

Në konferencën e shtypit që dje e mbajti me presidentin kinez, Si Xhinping, presidenti amerikan Barak Obama dërgoi kërcënime të reja për aplikimin e sanksioneve kundër Kinës për shkak të sajber- vjedhjeve që ndodhën edhe krahas marrëveshjes së tyre të mëhershëm që të ndërpriten këto sulme të hakerëve. “Do t’i aplikojmë të gjitha masat të cilat i posedojmë për t’i...

VMRO DPMNE: Zaev e din se në zgjedhjet e ardhshme do të pësoj humbje dhe për këtë ik nga kjo

Me konferencën e sotme për shtyp u dëshmuan dyshimet tona se Zoran Zaev dhe LSDM nuk duan zgjedhje, kanë frikë dhe ikin prej tyre, në veçanti për shkak të ankesës së publikuar sot të institutit amerikan internacional- republikan, shkruan në reagimin e VMRO DPMNE në konferencën e sotme për shtyp të liderit të LSDM-së. “Zoran Zaev e din që do...

Zaev: Nuk e pranoj gjykatën, mund të më arrestojnë

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në konferencën e sotme të shtypit deklaroi se nuk do ta respektoj vendimin e gjykatës për rastin “Puçi”. Ai shtoi se nuk do të paraqitet çdo të hëne prej orës 9 ndërsa gjithashtu nuk do të merr pjesë në seancat e caktuara. Sipas tij, për këtë arsye gjykata duhet të jep urdhër për arrestimin...

Zaev: BDI ka funksionuar si VMRO DPMNE – për fuqi, pushtet dhe para

Në konferencën e sotme të shtypit, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, publikoi materiale të reja të përgjuara, këtë herë lidhur me rolin e BDI-së. “Tërë këtë që e ka bërë Nikolla Gruevski, s’ka mundur ta bëjë pa BDI-në. Funksionarët e BDI janë frikuar nga përgjimi dhe kanë qenë shumë të vëmendshëm, por megjithatë, sot do të dëshmojmë se qëllimi primar...