fbpx
Tag: Sanksione

tag: sanksione

Në vend të zgjedhjeve të reja- qeveri të re, porositin Plomp, Stefanson dhe Jazbec

Ambasadorët e Suedisë, Holandës dhe Sllovenisë, Mats Stefanson, Vauter Plomp dhe Milan Jazbec, sot kanë porositur se Brukseli nuk sheh nevojë për mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare sidomos që zgjedhjet e fundit janë vlerësuar si të lira dhe demokratike ndërsa zgjedhjet e reja do të nënkuptonin vetëm thellimin e krizës në Maqedoni. “Zgjedhjet që u mbajtën në dhjetor ishin...

Çfarë mohon Uajgël? A e ka përmendur Gruevski “burgun” apo i ka ikur ndonjë fjalë nga goja?

Raportuesi i R. së Maqedonisë në Parlamentin Evropian, Ivo Uajgël sot në deklaratë për agjencinë shtetërore të lajmeve MIA, demanton se ai për ndonjë medium ka deklaruar diç lidhur me kryetarin e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe se ka njoftuar diç që Gruevski ia ka thënë gjatë vizitës së fundit në Shkup. Megjithatë, në demant askund nuk përmendet fjala “burg”....

Koxias ka mbrojtur Maqedoninë nga sanksionet e BE-së në Luksemburg?

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, kundërshtoi ashpër idenë për sanksione evropiane për Maqedoninë në Këshillin e djeshëm të ministrave të jashtëm të BE-së. Sipas Koxiasit, BE-ja nuk do t’i ndihmojë Maqedonisë përmes sanksioneve dhe presioneve publike, por me veprim përmes kanaleve më diplomatike dhe në drejtim të zhvillimit të kulturës së kompromiseve, dialogut demokratik dhe demokracisë në punën e...

Obama kërcënohet me sanksione shtesë ndaj Kinës

Në konferencën e shtypit që dje e mbajti me presidentin kinez, Si Xhinping, presidenti amerikan Barak Obama dërgoi kërcënime të reja për aplikimin e sanksioneve kundër Kinës për shkak të sajber- vjedhjeve që ndodhën edhe krahas marrëveshjes së tyre të mëhershëm që të ndërpriten këto sulme të hakerëve. “Do t’i aplikojmë të gjitha masat të cilat i posedojmë për t’i...

BE vazhdoi sanksionet ndaj Rusisë deri në shtator

Mbrëmë, BE-ja  në takimin e jashtëzakonshëm të shefave të diplomatcisë të 28 vendeve- anëtarë, vendosi t’i vazhdoj deri më shtator sanksionet ndaj Rusisë- njoftoi përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogerini. Votimit për vazhdimin e sanksioneve, që përfundojnë në mars të këtij viti, i parapriu një debat i ashpër mes shumicës së vendeve- anëtare dhe pakicës e udhëhequr nga Greqia,...

Takim i jashtëzakonshëm i shefave të diplomacisë së BE-së për sanksione të reja ndaj Rusisë

Ministrat e punëve të jashtëm të 28 vendeve- anëtare të BE-së, sot në Bruksel do të diskutojmë për ashpërsimin e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të mbështetjes së Moskës zyrtare për forcat pro- ruse në Ukrainë. Në takimin e jashtëzakonshëm, pritet ministri i ri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kozias të kundërshtoj miratimin e masave të reja kundër Rusisë, duke...

Rusia sanksionet e ShBA-së i vlerësoi të kota

Rusia sanksionet amerikane i vlerësoi të kota dhe shton se do t’i kundërvihet masave, por duke mos precizuar se si do të bëjë atë. Moska në kumtesën e sotme thotë se do të pres sa është e nevojshme ShBA-ja  t’ia pranojë të drejtën historike të gadishullit Krim, që këtë vit u nda nga Ukraina dhe iu bashkua Rusisë. Ministria...

Putin: Perëndimi në Rusi dëshiron të zbatojë “skenarin e Jugosllavisë”

Presidenti rus Vladimir Putin, paralajmëroi rusët se kohëra të vështira  po i presin dhe nga populli kërkoi përkrahje më të madhe. Në fjalimin e tij drejtuar dy Dhomave të Kremlinit, Putini  akuzoi Perëndimin se tenton Rusisë t’i vë “perden e hekurt”. Rusia pësoi sulm të fort ekonomik për shkak të rënies së çmimeve të naftës dhe sanksioneve që perëndimi i...