fbpx

Takim i jashtëzakonshëm i shefave të diplomacisë së BE-së për sanksione të reja ndaj Rusisë

-

Ministrat e punëve të jashtëm të 28 vendeve- anëtare të BE-së, sot në Bruksel do të diskutojmë për ashpërsimin e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të mbështetjes së Moskës zyrtare për forcat pro- ruse në Ukrainë.

Në takimin e jashtëzakonshëm, pritet ministri i ri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kozias të kundërshtoj miratimin e masave të reja kundër Rusisë, duke pasur parasysh se Greqia u distancua nga deklaratat e Këshillit të BE-së.

Këshilli i BE-së, i cili përbëhet nga shefat e shtetit dhe qeverive të gjithë vendeve- anëtare, pardje në një deklaratë të përbashkët, dënoi Rusinë për mbështetje ushtarake dhe materiale për aktivistët pro-rus në Ukrainë, të cilët ngarkohen për vdekjen e të paktën 30 civilëve në Mariupol dhe u kërcënua me sanksione të ashpra.

Megjithatë, qeveria e re greke u distancua nga kjo deklaratë, duke pohuar se nuk janë konsultuar dhe se nuk qëndrojnë pas qëndrimeve.

Nga kabineti i kryetarit të Këshillit, Donald Tusk, dje porositën se njoftimi ka kaluar përmes kanalet e zakonshme para se të publikohet dhe se me siguri është bërë gabim në komunikim gjatë pranim- dorëzimit tek autoritetet në Athinë.

Deputetët e SIRIZA-s në Parlamentin evropian rregullisht votonin kundër të gjitha rezolutave në të cilat kritikohej Rusia, ndërsa gjithashtu, votonin kundër firmosje së Marrëveshjes për stabilizim- asocim të BE-së dhe Ukrainës.

Duke pasur parasysh mungesën e konsensusit të nevojshëm, ministra sot nuk do të miratojnë vendim për miratimin e sanksioneve më të ashpra, por se këtë do t’ua lënë shefave të shteteve dhe qeverive, të cilët kah mesi i muajit të ardhshëm do të mblidhen në takim joformal në Bruksel. Në këtë samit, për herë të parë në rolin e kryeministrit të Greqisë do të merr pjesë Cipras.

Sanksionet e deritanishme përfshinin 132 funksionarë rus dhe ukrainas, të cilët kanë ndalesë udhëtimi në BE dhe 85 ndërmarrje dhe banka të cilat kanë ndalesë për qasje në tregun evropian.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.