fbpx

Rusia sanksionet e ShBA-së i vlerësoi të kota

-

Rusia sanksionet amerikane i vlerësoi të kota dhe shton se do t’i kundërvihet masave, por duke mos precizuar se si do të bëjë atë. Moska në kumtesën e sotme thotë se do të pres sa është e nevojshme ShBA-ja  t’ia pranojë të drejtën historike të gadishullit Krim, që këtë vit u nda nga Ukraina dhe iu bashkua Rusisë. Ministria e Punëve të Brendshme sot shprehën keqardhje se ShBA-të dhe Kanadaja akoma nuk mund t’i pranojnë rezultatet e referendumit të Krimesë nga marsi i vitit të kaluar. Prej atje thonë se disa sanksione të reja nuk do të shtynë Rusinë të heq dorë nga Krimeja, sepse është” historike dhe pjesë integrale e Rusisë”.

Shtet e Bashkuara të Amerikës mbrëmë ndërmorën bojkotin ekonomik dhe urdhëruan për ndalim të importit të mallrave të teknologjisë dhe shërbimeve nga Krimeja.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.