fbpx
Tags Rusi

Tag: Rusi

Analiza e komenteve në portalet e njohura serbe tregon shtrirjen e narrativave pro-ruse

Komentet në faqet mediatike më të vizituara në Serbi tregojnë depërtimin e narrativave pro-ruse në opinionin publik serb. Për shembull, lajmet e luftës në Ukrainë në një nga portalet e internetit Blic në mars 2022, jo vetëm që riprodhuan disa rrëfime që përkonin me interpretimin rus të ngjarjeve, por raporti i komenteve të vlerësuara pozitivisht dhe negativisht ishte fuqimisht në favor...

Xhara: Kriza në Maqedoni është pasojë e përplasjes  mes Rusisë dhe Perëndimit

Situata nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« pasojĂ« e konfliktit mes PerĂ«ndimit dhe RusisĂ«, vlerĂ«son gazetarja dhe kryeredaktorja e “ZĂ«ri”, Arbana Xhara, nĂ« komentin e saj nĂ« “zĂ«ri.info”. Xhara konsideroj se shqiptarĂ«ve, me ndihmĂ«n e aleatĂ«ve perĂ«ndimor, pa marrĂ« parasysh qĂ« janĂ« pjesĂ« e rĂ«ndĂ«sishme e elektoratit nĂ« Maqedoni, janĂ« shfrytĂ«zuar nga politikanĂ«t maqedonas. Ajo thotĂ« se qĂ«ndrimet e Gruevskit nuk janĂ« diç...

MPJ-ja ruse: BE, NATO dhe SHBA vazhdojnë pa turp të bëjnë presion ndaj Ivanovit

PĂ«rzierja e jashtme nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« R. sĂ« MaqedonisĂ« po merr forma ekstreme, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e sotme tĂ« ministrisĂ« sĂ« jashtme ruse, ku akuzohen BE dhe NATO se bĂ«jnĂ« presion tĂ« paparĂ« ndaj presidentit tĂ« MaqedonisĂ«. “Euro- komisari Johanes Han, pĂ«rfaqĂ«suesja e lartĂ« pĂ«r siguri politike tĂ« BE-sĂ«, Federika Mogerini, sekretari i pĂ«rgjithshĂ«m i NATO-s, Jens Stoltenberg...

Vitali Çurkin, diplomati i cili solli notĂ«n me tĂ« cilĂ«n Rusia pranoi MaqedoninĂ«

Ambasadori rus nĂ« Kombet e Bashkuara, Vitali Çurkin i cili dje papritmas ndĂ«rroi jetĂ« nĂ« Nju Jork, nĂ« vitin 1992 ishte pĂ«rfaqĂ«sues i MoskĂ«s qĂ« e solli notĂ«n me tĂ« cilĂ«n Federata Ruse zyrtarisht pranoi R. e MaqedonisĂ« me emrin e saj kushtetues. NĂ« atĂ« kohĂ« mĂ« saktĂ« nga qershori 1992 deri nĂ« tetor 1994, Çurkin ishte zĂ«vendĂ«s i ministrit...

Han pĂ«r “Cajt”: NĂ« Maqedoni duhet tĂ« ketĂ« ndryshim nĂ« proces evoluimi

NĂ«se nuk eksportojnĂ« stabilitet, do tĂ« importojmĂ« jostabilitet- kjo vlen si pĂ«r Ballkanin ashtu edhe pĂ«r fqinjĂ«sinĂ« e mbetur tĂ« BE-sĂ«, vlerĂ«son euro- komisari pĂ«r zgjerim, Johanes Han nĂ« intervistĂ« pĂ«r edicionin elektronik tĂ« gazetĂ«s gjermane “Cajt” ku flet edhe pĂ«r MaqedoninĂ«, shkruan “Dojçe Vele”. “NĂ« interesin tonĂ« Ă«shtĂ« qĂ« nĂ« IRJ Maqedoni tĂ« ketĂ« stabilitet dhe zhvillim tĂ« shtetit...

Moska: Manipulimi i pacipë me votuesit mund të destabilizojnë Maqedoninë

KonstatojmĂ« thellim serioz tĂ« krizĂ«s politike nĂ« RepublikĂ«n e MaqedonisĂ« dhe Ă«shtĂ« e qartĂ« se zgjedhjet e “shkaktuara parlamentare” tĂ« parakohshme tĂ« 11 dhjetorit vitin e kaluar, nuk kanĂ« sjellĂ« tejkalimin e situatĂ«s, thuhet nĂ« komentin e sotĂ«m tĂ« Sektorit pĂ«r informacione dhe shtyp tĂ« MPJ-sĂ« ruse. Sipas ministrisĂ« sĂ« jashtme ruse, nĂ«n “sloganin pseudo-demokratik” vazhdon ndikimi i thellĂ« i...

Rusia ndalon importin e mishit nga Maqedonia

Shërbimi Federal Rus për veterineri dhe kontroll fito- sanitar dje miratoi kufizim të importit të mishit dhe prodhimeve tjera të mishit nga Maqedoni në Rusi. Vendimi është marrë për shkak të regjistrimit të epidemisë në lëkurën e gjedheve në Maqedoni. Ndalesa ka të bëjë me importin e prodhimeve të mishit të bagëtive si dhe nga kafshë tjera që janë të prekur...

Studentët e universitetit të Shtipit do të fitojnë studime falas në Rusi

StudentĂ«t e universitetit “Goce Dellçev” tĂ« Shtipit do tĂ« mund tĂ« aplikojnĂ« pĂ«r 35 bursa qĂ« i ndan Federata Ruse. Ambasadori rus nĂ« Maqedoni, Oleg Shçerbak, sot ishte pĂ«r vizitĂ« pune nĂ« universitetin e Shtipit dhe pas takimit me rektorin Blazho Boeg tha se ambasada ruse ka shpallur konkurs pĂ«r ndarjen e bursave pĂ«r studentĂ«ve e MaqedonisĂ«, qĂ« duan...

Drejtori i ri i AKE është Vlladimir Ristevski.

Organizata “ShoqĂ«ri e hapur” Ă«shtĂ« e padĂ«shiruar nĂ« Rusi Prokuroria ruse sot konfirmoi se Fondacioni “ShoqĂ«ri e hapur” i Xhorxh Sorosit dhe Fondacioni “OSI Asistents” nuk janĂ« tĂ« dĂ«shiruar nĂ« Rus sepse ato paraqesin kĂ«rcĂ«nim pĂ«r rendin kushtetues tĂ« RusisĂ«. ZĂ«dhĂ«nĂ«sja e prokurorisĂ«, Marina Gridnjeva, deklaroi se vendimi Ă«shtĂ« miratuar nĂ« bazĂ« tĂ« kĂ«rkesĂ«s sĂ« KĂ«shillit tĂ« federatĂ«s nga korriku i...

Tusk: Të gjithë të ruajmë gjakftohtësinë

Presidenti i KĂ«shillit Evropian, Donald Tusk tha se duhet tĂ« duhet tĂ« ruhet gjakftohtĂ«sia pas incidentit mes TurqisĂ«, kandidate pĂ«r anĂ«tarĂ«simin nĂ« Bashkimin Evropian,  nĂ« kufi me SirinĂ« rrĂ«zoi aeroplan rus. “NĂ« kĂ«tĂ« kohĂ« tĂ« rrezikshme, pas rrĂ«zimit tĂ« aeroplanit rus, tĂ« gjithĂ« duhet tĂ« ruajmĂ« gjakftohĂ«sinĂ«", ka shkruar Tusk nĂ« llogarinĂ« e tij nĂ« Twitter In this dangerous moment after...

Po të mbaheshin nesër zgjedhjet, për Putinin do të votonin 75% e rusëve

NĂ«se kĂ«tĂ« javĂ« mbahen zgjedhjet pĂ«r shefin e shtetit, 1/3 e rusĂ«ve gjegjĂ«sisht 75% do tĂ« votonin pĂ«r presidentin Vladimir Putin- tregojnĂ« rezultatet nga sondazhi mĂ« i ri i Fondit pĂ«r hulumtim tĂ« mendimit publik (FHM) NĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ«, rejtingu zgjedhor i Putin ka arritur nivel tĂ« ri rekord pasi para 6 muajve 71% e rusĂ«ve ishin tĂ« gatshĂ«m t’ia...

BE vazhdoi sanksionet ndaj Rusisë deri në shtator

MbrĂ«mĂ«, BE-ja  nĂ« takimin e jashtĂ«zakonshĂ«m tĂ« shefave tĂ« diplomatcisĂ« tĂ« 28 vendeve- anĂ«tarĂ«, vendosi t’i vazhdoj deri mĂ« shtator sanksionet ndaj RusisĂ«- njoftoi pĂ«rfaqĂ«suesja e lartĂ« e BE-sĂ«, Federika Mogerini. Votimit pĂ«r vazhdimin e sanksioneve, qĂ« pĂ«rfundojnĂ« nĂ« mars tĂ« kĂ«tij viti, i parapriu njĂ« debat i ashpĂ«r mes shumicĂ«s sĂ« vendeve- anĂ«tare dhe pakicĂ«s e udhĂ«hequr nga Greqia,...

Rusia sanksionet e ShBA-së i vlerësoi të kota

Rusia sanksionet amerikane i vlerĂ«soi tĂ« kota dhe shton se do t’i kundĂ«rvihet masave, por duke mos precizuar se si do tĂ« bĂ«jĂ« atĂ«. Moska nĂ« kumtesĂ«n e sotme thotĂ« se do tĂ« pres sa Ă«shtĂ« e nevojshme ShBA-ja  t’ia pranojĂ« tĂ« drejtĂ«n historike tĂ« gadishullit Krim, qĂ« kĂ«tĂ« vit u nda nga Ukraina dhe iu bashkua RusisĂ«. Ministria...

Për gazin ka alternativa, por duhet më seriozisht të punohet për to

Pas krijimit tĂ« situatĂ« sĂ« re pĂ«r ndĂ«rtimin e gazpĂ«rçuesit “PĂ«rroi Jugor”, nĂ« tĂ« cilin duhej tĂ« pĂ«rfshihej edhe sistemi i gazpĂ«rçuesit tĂ« MaqedonisĂ«, ekspertĂ«t me qĂ«ndrime tĂ« kundĂ«rta, Sipas disave, Maqedonia ka gaz tĂ« mjaftueshĂ«m pĂ«r pesĂ« deri gjashtĂ« vitet e ardhshme,dhe ka alternativa pĂ«r nĂ« tĂ« ardhmen, kurse sipas disa tĂ« tjerĂ«ve bĂ«het fjalĂ« pĂ«r  problem tĂ«...