fbpx

Drejtori i ri i AKE është Vlladimir Ristevski.

-

Organizata “Shoqëri e hapur” është e padëshiruar në Rusi

Prokuroria ruse sot konfirmoi se Fondacioni “Shoqëri e hapur” i Xhorxh Sorosit dhe Fondacioni “OSI Asistents” nuk janë të dëshiruar në Rus sepse ato paraqesin kërcënim për rendin kushtetues të Rusisë.

Zëdhënësja e prokurorisë, Marina Gridnjeva, deklaroi se vendimi është miratuar në bazë të kërkesës së Këshillit të federatës nga korriku i këtij viti, për përfshirjen e këtyre organizatave në listën e organizatave të padëshiruara.

Në listë mes tjerash janë edhe Fondi nacional i demokracisë, Instituti ndërkombëtarë republikan, Instituti nacional demokratik për çështje ndërkombëtare dhe “Freedom House”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.