fbpx

Организацијата „Отворено општество“ е непожелна во Русија

-

Руското обвинителство денеска утврди дека Фондацијата „Отворено општество“ на Џорџ Сорос и Фондацијата „ОСИ асистенс“ не се пожелни во Русија, затоа што, ако што наведуваат од обвинителствто, тие претставуваат закана за уставниот поредок на Русија.

Портпаролката на обвинителството, Марина Гридњева, изјави дека одлуката е донесена врз основа на барањето на Советот на федерацијата (горен дом на парламентот) од јули годинава, за вклучување на овие организации на листата непожелни невладини организации.

На листата меѓу другите се и и-Национален фонд за демократија, Меѓународниот републикански институт, Националниот демократски институт за меѓународни прашања и „Фридом хаус“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стружанец кривично ќе одговара бидејќи нападнал медицинска сестра

Основното јавно обвинителство Струга информира дека е поведена постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело, напад врз здравствен работник. Тој на 29 февруари...