fbpx
Таг: Сорос

таг: Сорос

Синот на Сорос не ветил дека ќе ги „искорени конзервативците од интернет“

Интервјуто на синот на Сорос, Александар за „Wall Street Journal“ во кое зборува за преземање на водството над татковата финансиска империја, е искористено за пласирање на измислени изјави за неговиот наводен „план за цензурирање на конзервативците на интернет“. Наспроти изнесеното во постот, наводните изјави дека е „стопати полош од татко му“ и дека „ќе ги искорени конзервативците од интернет“,...

Ниту НАТО е приватна војска, ниту НАТО државите се „окупирани“

Не постојат никакви докази дека Џорџ Сорос некогаш изјавил дека „сите држави во НАТО се окупирани“. Напротив, има многу докази дека во повеќе наврати  го изјавувал спротивното, односно зборувал за значењето на НАТО. Не е точно ниту наведеното во постот, дека НАТО е приватна војска на семејството Ротшилд. НАТО е основан во 1949 година како сојуз  на држави од Европа...

ВМРО-ДПМНЕ: Сорос влезе длабоко во владата на Заев и СДС

Таканаречените невладини организации на Сорос кои се под директна контрола на СДС си го покажаа уште еднаш и дефинитивно своето вистинско лице. Тие никогаш не беа никаков невладин сектор, туку само слуги на политичките интереси на спрегата помеѓу СДС и Сорос изјави денеска Димче Арсовски, потпретседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ пред просториите на фондацијата „Отворено Општество“. -Поранешните невладини, а сега...

Александрова: Заев ги вработи сите што го напаѓаа раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Владата на СДС пред само една недела се жалеше дека има пренатрупаност во администрацијата, но затоа тоа не важи за целиот Сорос-сектор, за новинари блиски до СДС и за неговите партиски членови, кои добија работни места, изјави денеска на прес-конференција Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ. - СДС и Заев ги вработија сите што во изминатиот период најдрско и најплукачки го напаѓаа раководството...

Москва за текстот во „Гардијан“: САД и Сорос сакаат да ја префрлат одговорноста за кризата

Текстот објавен во британскиот весник „Гардијан“ и во македонските медиуми за случувањата во последниве години во Македонија и за наводното мешање на Руската Федерација претставува несмасен обид да се префрли одговорноста за појавата на длабоката криза во земјата, реагира руското Министерство за надворешни работи. „Наводите дека Москва финансира македонските медиуми за да шири дезинформации во интерес на Русија доаѓаат од...

ВМРО-ДПМНЕ: МВР мора да бара одговорност од тие што го поттикнале „атентатот“ врз Тодоров

Обидот за атентат врз Никола Тодоров не беше афектен чин, туку чин кој беше поттикнуван со години, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, денеска на прес-конференција во партиското седиште рече дека СДСМ и „невладините организации под контрола на Сорос измислуваа стотици лаги против Тодоров само за да ја подготват и да ја подгреат атмосферата до момент во...

ВМРО-ДПМНЕ: Нервоза во СДСМ бидејќи ЕПП и понатаму ги поддржува сестринските партии

Најновото обраќање до јавноста на СДСМ во врска со пораките од ЕПП и од германскиот Бундестаг, ВМРО-ДПМНЕ го нарече нервозна реакција поради успесите што оваа партија ги постигнала на конгресот на Европската народна партија и „ги запознала функционерите со криминалите на раководството на СДСМ“. „Цела Европа е свесна за неодамна објавениот податок дека општина Струмица е најкорумпираната општина во Европа,...

Груевски на „Фејсбук“: Ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор

„Принципот на коалицирање „победник со победник“ со потегот на ДУИ е засекогаш уништен. Никој, па ни ВМРО-ДПНЕ во иднина нема да има таква обврска да коалицира со победникот“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во својот статус на „Фејсбук“, откако ДУИ реши потписите за состав на нова влада да ги даде на СДСМ. - Оваа влада е направена под жесток надворешен...

ВМРО-ДПМНЕ до Брок и до Ковачев: Десоросоизација е од исклучителна важност за Македонија

„Обидот за бришење на цел народ преку една срамна декларација е чин за најголема осуда, кој се коси со сите демократски принципи. Македонци во Албанија постоеле и ќе постојат и покрај обидите на европратеникот Андреј Ковачев и негови истомисленици со срамна резолуција да ги прогласат за Бугари“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на писмото на европратениците Брок и Ковачев,...

Флекенштајн: Само на слабаците им се потребни приказните за Сорос!

Европратеникот и специјален известувач за Албанија, Кнут Флекенштајн, денеска повторно ја повика Демократската партија (ДП) да го прекине бојкотот и да не ја блокира работата на парламентот. Флекенштајн на прес-конференција изјави дека изборите се важни за почетокот на преговорите со ЕУ и оти ДП треба да престане со „приказните за Сорос“. Тој истакна дека има голема почит за Сали Бериша (поранешен лидер...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наредува напади и се заканува на новинари што не ги контролира

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение го обвини СДСМ дека „криминалци“ од редовите на оваа партија наредуваат напади врз медиуми и им се закануваат на сите новинари што не се под контрола на СДСМ и на Сорос. „Нападната беше новинарката на телевизија „Сител“, Ивона Талевска, нападнат беше новинарот Јанко Илковски, нападнат беше Дејан Николовски, Антонио Димитриевски, Бобан Нонковиќ, нападната беше новинарската екипа на „Република“,...

Туфегџиќ, Богоевски и Пендарвски не се независни пратеници, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Последната лага на СДСМ и СОРОС е наводната независна пратеничка група во Собранието, а во неа се Ивана Туфегџиќ, Павле Богоевски и Стево Пендаровски, послушници на аболираниот криминалец Зоран Заев, изјави денеска на прес-конференција Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. - Истата оваа група таканаречени независни пратеници, пред неколку месеци на јавноста и продаваа приказна дека се граѓански активисти, а рака под...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос го приватизираа и уништија невладиниот сектор

СДСМ и Сорос 20 години го приватизира и уништува НВО секторот, како да го добиле на тендер во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку писмено соопштение. „Фондација „Отворено општество Македонија“, Младинскиот образовен форум, Фондацијата „Метаморфозис“, Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, ЏЕФ Македонија и останатите десетици невладини кои потпишаа договор со СДСМ се само маша на аболицираниот криминалец Зоран...

ВМРО-ДПМНЕ: Милчин и неговите невладини го погребаа граѓанскиот сектор

СДСМ, Сорос и нивните мегафони молчат за донацијата од 118.000 денари кои невработениот студент Ивана Туфегџиќ му ги даде на аболираниот криминалец Зоран Заев и за донацијата од 184.000 денари кои соросовиот платеник Павле Богоевски ги донираше на сметка на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Туфегџиќ парите во висина од 40 студентски стипендии наместо да ги донира кон граѓански организации, ги...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос сакаат да ги уништат медиумите врз кои немаат контрола

СДСМ и Сорос сакаат да ги заплашат и уништат медиумите врз кои немаат контрола и активно се борат против секоја мисла различна од нивната, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Затоа аболицираниот криминалец Зоран Заев за свои политички непријатели нарече неколку национални телевизии и весници. Соросовиот новинарски синдикат призна дека Зоран Заев се шетал и ги злоупотребувал приватните разговори...

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева прави „медиумски спектакли“ од случаи без покритие

Наместо да го гони криминалот, Специјалното jавно Обвинителство го „штити и аболицира криминалецот Зоран Заев и понизно ги спроведува неговите нарачки“, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Катица Јанева го даде крунскиот доказ дека платеничката револуција за наводна нејзина поддршка, била всушност платеничка револуција во режија на Сорос/СДСМ само за да се спасат од кривичен прогон Заев, Верушевски...

ВМРО-ДПМНЕ: Туфекџиќ и Богоевски донирале во партија водена од аболиран криминалец

„Ивана Туфекџиќ и Павле Богоевски се типичен пример за лажниот морал и за лицемерноста на СДСМ и на Сорос. Едно кажуваат, друго прават“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Невработената студентка од платеничката револуција на Сорос, Ивана Туфекџиќ, донирала 118.000 денари за СДСМ. Овие пари во вредност од 40 просечни студентски стипендии, невработената студентка Туфекџиќ реши да ги донира на аболираниот криминалец Зоран Заев....

ВМРО-ДПМНЕ: Десоросоизацијата веќе почна и враќање нема

Хајката што по нивна нарачка против вистинскиот невладин сектор ја водат окупаторите и уништувачите на граѓанските иницијативи уште еднаш излезе на виделина поради невниманието на соросовите невладини јуришници во служба на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ и Сорос праќаат меилови од иста адреса, во кои со тужби им се закануваат на сите што ќе се одважат да им опонираат на нивните тоталитарни...

Кула: ДУИ не коалицираше со ВМРО-ДПМНЕ поради медиумите на Сорос

Албанскиот експерт за регионални прашања, Илир Кула, во емисијата „Комитети“ зборувал за влијанието на фондациите на Џорџ Сорос во Албанија и во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Во однос на Македонија, тој истакнал дека поради влијанието на Сорос, ДУИ не можела да постигне договор со ВМРО-ДПМНЕ. Кула изјавил дека „Сорос преку медиумите ја предупредил ДУИ дека ќе си изврши...

ВМРО-ДПМНЕ: Се зголемува паниката во организациите под контрола на СДСМ и на Сорос

„Како што на виделина излегуваат сè повеќе и повеќе детали за начинот на кој мрежата на организации под контрола на СДСМ и на Сорос го корумпира невладиниот сектор, така се зголемува и паниката во нивните редови“, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Деновиве, како и многупати досега, повторно сме сведоци како овие т.н. граѓански организации повторно се обидуваат да се претстават...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...