fbpx
Таг: НВО

таг: НВО

Официјално регистриран „Центар за македонски јазик во Грција“

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во соседната држава. Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено од страна на Судот на 28 јули 2022 година, додека одлуката беше објавена во Билтенот за судски одлуки и публикации на 7 ноември 2022 година. Последните административни работи поврзани со...

Општина Центар ќе го реконструира „Матично“, а ќе го користат младински здруженија и НВО-и

Некогашното „Матично“, кое се наоѓа во задниот дел од дворот на Општина Центар, ќе биде предадено на користење на заинтересираните младински здруженија и невладини организации, а дел ќе биде наменет за потребите на администрацијата на општината, соопшти Општина Центар. Владата ја предала старата барака на Општина Центар, а општината комплетно ќе ја реконструира и преуреди, за што распишала јавен оглас...

Потребен е модел за државно финансирање на НВО што ќе им обезбеди поголема одржливост и поголем интегритет

Една од реформите кои Европската комисија побарала да се направат од Владата во извештајот објавен во мај, во областа на невладините организации, е и поширокото усогласување на даноците кои се однесуваат на НВО. Стручњаците велат дека треба да се најде соодветен модел за третирање на даноците на НВО во Македонија, пишува „Порталб.мк“. Во извештајот на Европската комисија се вели дека...

Заев: Граѓанскиот мониторинг ѝ спаси на државата 100 милиони евра

„Неодамна се потсетивме на големиот граѓански протест во 2015 кога над 70 граѓански организации им се придружија на десетиците илјади граѓани на масовниот протест за враќање на владеење на правото, создавајќи широка граѓаанска коалиција која побара моѓта на државата да се намали за сметка на активни, гласни и критички граѓани. Денес Владата може да каже дека застана зад принциот...

Шекеринска го најави крајот на “десороизацијата“, се исправи неправдата кон НВО од времето на Груевски

Преку автентичното толкување, Владата на Северна Македонија, заедно со владините институции и Собранието, ја исправаат неправдата која што поранешната власт на ВМРО-ДПМНЕ, им ја нанесе на невладините организации. Тие биле казнувани и давале пари неправедно, за грешки што не ги направиле. Ова го изјави денеска вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, и додаде дека преку погрешното толкување или...

Димитров и Бутарис разговараа за зајакнување на соработката во културата и во образованието

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој е во работна посета на Македонија, на денешната средба се согласиле дека комуникацијата меѓу граѓаните на двете земји е од извонредно значење за зајакнување на заемната доверба и разбирање, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. На средбата, поконкретно, станало збор за прекуграничната соработка и...

Министерство за финансии: Нема спорни исплати кон невладиниот сектор

Министерство за финансии реагира на написите во дел од медиумите, во кои се вели дека на невладините организации се исплатени половина милион евра, појаснувајќи дека станува збор за редовни трансфери, во овој случај, кон спортските федерации, Црвен крст и кон Противпожарниот сојуз. „Извршена е исплата од страна на Агенцијата за млади и спорт во согласност со планираниот буџет кон спортски...

Трет Форум на цивилното општество од Балканот – претходница на самитот во Трст

Третиот Форум на цивилното општество, кој е претходница на самитот на Западен Балкан, почна денеска во Трст со присуство на околу 200 претставници на граѓанскиот сектор од Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија и од другите делови од регионот, како и од Европа. Хедвиг Моравија, извршна директорка на Европскиот фонд за Балкан, истакна дека препораките од Форумот...

Невладините бараат власта и институциите да ја испитаат работата на Тантуровски и на ДКСК

Власта и институциите да ја проверат основаноста на контролите во невладините организации и да ја истражат злоупотребата на службената должност за политички притисок и дискриминација од сите засегнати раководители кои се дел од прогонот. Ова денеска повторно го побараа 22 граѓански организации и фондации во кои изминатите шест месеци Управата за јавни приходи (УЈП) и Финансиската полиција вршат контроли...

Иванов од Будимпешта распали по невладините организации во Македонија

Мора да се зајакне контролата и транспарентноста во финансирањето на работата на невладните организации, мора да се отфрлат сите сомнежи и да се направена дистинкција помеѓу невладините организации кои навистина работат во интерес на народот и тие што само се кријат зад името НВО. Ова го изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во дел од интервју за унгарскиот весник „Маџар хирлап“...

Судството, СЈО, НВО, МВР, бизнис-секторот билe мета на власта според Стејт департментот

Неуспехот од воспоставувањее на независен и непристрасен судски систем, мешањето на власта во судството, опструкциите на работата на Специјалното јавно обвинителство, притисокот и заплашувањето на невладиниот сектор, влијанието на владејачката коалиција во приватниот бизнис и загрозувањето на слободата на говорот во медиумите се дел од забелешките нотирани, во добар дел и детално, во најновниот извештај на американскиот Стејт департмент...

Данкан ги продолжува средбите со партиите, Иванов, СЈО и со граѓанските организации

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими британскиот министер за Европа и за Америка, сер Алан Данкан. Данкан, кој е во дводневна посета на Македонија, вчера се сретна со министерот за надворешни работи, Никола Поповски, со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и со потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. На средбите, како што соопштија од МНР и од партиите, се...

СОС: Нерегистрирана NGO, GONGO или PONGO?

„Стоп операција Сорос“ (СОС), претставена на јавноста на 17 јануари годинава, чии единствени декларирани припадници засега се историчарот Никола Србов, кој честопати гостува во неколку медиуми како „политички аналитичар“, и новинарите Цветин Чилиманов и Ненад Мирчевски, во медиумите доби различни описи. Од една национална телевизија, на пример, тројцата беа оквалификувани како „иницијативен одбор за формирање граѓанско здружение, „Стоп операција...

Деманти и најави за тужби од невладини и од граѓански организации за клеветите на СОС

Невладини и граѓански организации денеска испратија деманти и побараа извинување од Цветин Чилиманов и од Никола Србов, кои на прес-конференција на движењето „Стоп операција Сорос“ (СОС) ги обвинија дека „работеле против државните и демократските интереси на Македонија, преку обиди за влијаење на предвремените парламентарни избори“. Организациите наведуваат дека информациите што Чилиманов и Србов ги изнеле се клевети насочени кон сите организации...

Шилегов: По налог на УБК се проверува работата на 22 невладини и на 42 лица, критичари на власта

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието, Петре Шилегов, денеска рече дека според информациите што ги имаат, по иницијатива на актуелниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и поранешен директор на Управата за финансиско разузнавање, Владимир Атанасовски, Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) побарала проверка за 22 невладини организации. - Управата за финансиско разузнавање, според информациите, отворила проверки...

Груевски открива лек за Сорос, активно одмора и го чита Трамп

Во божиќното „мегаинтервју“ за електронското издание на неделникот „Република“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, огромен простор одвојува за пресметка со „Џорџ Сорос и сите милиони што ги истура во Македонија“ и со „корумпирани новинари, сопственици на медиуми, професори, интелектуалци, аналитичари, активисти, предводени од професионални протестирачи“. - Да не беше Сорос со целата мрежа од НВО, медиуми, политичари, внатре и надвор, што...

Национален форум „Време на предизвици“ во Струга

Невладината организација „Цивика мобилитас“ денеска во Струга организира национален форум под наслов „Време на предизвици“. Форумот има цел да ја подобри интеракцијата и да придонесе во соработката меѓу граѓанските организации, другите актери на граѓанското општество и нивните конституенти, овозможувајќи простор за артикулирање на идеи, но и за заедничко планирање и за подготовка на акции. Темата на носечката панел-дискусија на форумот е...

Хан ги почна средбите во Скопје, прв на агендата е граѓанскиот сектор

Еврокомесарот за проширување и за доборосетска политика, Јоханес Хан, утринава со средба со претставниците на граѓанскиот сектор ја почна посетата на Македонија. Хан, по средбата со претставниците на невладините организации, ќе се сретне со премиерот Емил Димитриев, во седиштето на Владата. Средбите со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, лидерот на ДПА, Мендух Тачи и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе...

Софтверски донации од „Мајкрософт“ за поддршка на граѓанскиот сектор

Фондацијата „Метаморфозис“, заедно со локалната канцеларија на „Мајкрософт Македонија“, денеска во Конгресниот центар на Скопски саем, организираше ден на „Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор „Со технологија до успех“. Претставниците на граѓанскиот сектор имаа шанса да дознаат повеќе за можноста да добијат софтверски донации од програмата на „Мајкрософт“ за поддршка на граѓанскиот сектор, која ја спроведува „Метаморфозис“, преку платформата „Теchsoup Balkans“. Влора Адеми,...

Груевски: СЈО го изгуби кредибилитетот

Специјалното јавно обвинителство има задача да го оцрни ВМРО-ДПМНЕ и да му помогне на СДСМ, оцени лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, додавајќи дека СЈО на тој начин го урнало својот кредибилитет. - Прес-конференциите на Специјалното јавно обвинителство, нивните празни пријави кои ги доставуваа за истраги и слично до судовите, укажуваат дека ова обвинителство практично е узурпирано од една група...

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....