fbpx

Myslimanët protestojnë kundër publikimit të karikaturës së të dërguarit Muhamed.

MĂ« shumĂ« se 800.000  persona morĂ«n  pjesĂ« nĂ« protestĂ«n nĂ« qendĂ«r tĂ« Groznit nĂ« mbrotjje tĂ« vlerave myslimane, nĂ« tĂ« cilat mori pjesĂ« lideri çeçen Ramazan Kadirov,  informoi ministria e punĂ«ve tĂ« brendshme tĂ« RusisĂ«, NĂ« proteusin “Dashuri ndaj tĂ« dĂ«rguarit Muhamed”, pritej tĂ«...

XhihdistĂ«t okupojnĂ« internetin, a mundet dikush t’i ndaloj?

Paralelisht me luftimet e armatosura në Paris dhe aksionet kundër terrorizmit që pasuan në Gjermani, Francë dhe Belgjikë , në të cilat u vranë dhe u arrestuan më shumë ekstremistë, në internet po bëhet propagandë e vërtet luftarake e udhëhequr nga xhihadistët të cilët...

Brazili dhe Holanda kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Indonezia

Brazili dhe Holanda kanĂ« tĂ«rhequr ambasadorĂ«t e tyre nga Indonezia pasi autoritetet e kĂ«tij vendi kanĂ« ekzekutuar gjashtĂ« persona tĂ« burgosur pĂ«r posedimin e drogĂ«s, lajmĂ«rojnĂ« agjencitĂ« botĂ«rore. Duke injoruar apelet pĂ«r t’i amnistuar, mbrĂ«mĂ« reparti gjuajtĂ«s ka kryer dĂ«nimin me vdekje ndaj gjashtĂ« personave,...

Sopranoja britanike do të fluturojë në Gjithësi

Sopranoja britanike Sara Brajtman pagoi 50 milion dollarĂ« ka paguar tĂ« jetĂ« turistja e tetĂ« nĂ« “Lidhjen” ruse qĂ« do tĂ« udhĂ«tonte nĂ« orbitĂ«n e tokĂ«s. Ajo ka qĂ«ndruar nĂ« Rusi pĂ«r njĂ« trajnim nĂ«ntĂ«mujor,  por starti i tij Ă«shtĂ« shtyrĂ« qĂ« kĂ«ngĂ«tarja tĂ« mund...

Të gjithë duan të përfitojnë nga tragjedia e Parisit

Miliona njerĂ«z nĂ« botĂ« nĂ« rrjet dhe mediat publikuan ,,Je suis Charlie,,(UnĂ« jam Sharli),duke u identifikuar me sloganin i cili nĂ« vete jep porosinĂ« ,,UnĂ« jam i lirĂ«, nuk kam frikĂ«,,. Fraza “UnĂ« jam Sharli” Ă«shtĂ« vepĂ«r  e artistit Zhoashim Ronsa , i cili pas...

Gjendet njĂ« trup gjatĂ« kĂ«rkimeve pĂ«r avionin “AirAsia”

Një trup lundronte në Detin Java u zbulua sot gjatë kërkimeve për gjetjen e avionit "AirAsia", zhdukur në Indonezi, theksoi drejtori i agjencisë kombëtare indoneziane të kërkim-shpëtimit. "Në orën 06:25 GMT, ne kemi parë një objekt duke lundruar, që i ngjante trupit të një prej...

Radio “Shteti Islamik”: Publikimi i sĂ«rishĂ«m i karikaturave Ă«shtĂ« çmenduri Đ” paparĂ«

Radio “Shteti Islamik” sot vlerĂ«soi si çmenduri faktin qĂ« javorja satirike franceze “Charlie Hebdo” nĂ« ballinĂ«n e saj sĂ«rish publikoi karikatura tĂ« Profetit Muhamed. -“Charlie Hebdo”  sĂ«rish publikoi karikaturĂ« tĂ« Profetit qĂ« Ă«shtĂ« ofenduese dhe akt i çmendur- thuhet nĂ« reagimin e radios sĂ« kĂ«tij...

ShI publikoi video ku një fëmijë ekzekuton dy persona

  Grupi ekstremist “Shteti islamik”  publikoi video ku njĂ« video video shtatĂ« minutash me pistoletĂ« ekzekuton dy burra, tĂ« akuzuar se janĂ« spiun rus. TĂ« vrarĂ«t,  sipas investigimeve tĂ« akuzuarit janĂ« infiltruar nĂ« ShI qĂ« tĂ« spiunojnĂ«,  dhe njĂ« fĂ«mijĂ« 10 vjeçar, me urdhĂ«r i ekzekuton. https://www.youtube.com/watch?v=xa7y0Wef5yM

Profeti Muhamed nĂ« ballinĂ«n e re tĂ« “Charlie Hebdo”

NĂ« ballinĂ«n e javores satirike franceze “Charlie Hebdo” ” pas sulmit, nĂ« tĂ« cilin u vranĂ« 10 gazetarĂ« dhe dy policĂ«, do tĂ« publikohet karikaturĂ« e re e Profetit Muhamed, nĂ« tĂ« cilĂ«n ai me lot nĂ« sy mban mbishkrim, “UnĂ« jam Charlie” dhe...

Shtëpia e Bardhë pranoi gabimin: në Paris duhej të dërgonim dikë

Administrata e presidentit Obama pranoi se ka gabuar duke mos dĂ«rguar pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« lartĂ« tĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara nĂ« Paris pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« marshimin e sĂ« dielĂ«s, nĂ« nivelin mĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« FrancĂ«, informoi  "ĐĄNN“. “Mendoj se Ă«shtĂ« mĂ« e drejtĂ« tĂ« themi...

Gjenden kutitĂ« e zeza nga avioni i rrĂ«zuar “Air Asia”

JanĂ« gjetur dy kutitĂ« e zeza tĂ« avionit tĂ« kompanisĂ« sĂ« fluturimeve “Air Asia” i cili para dy javĂ«ve u rrĂ«zua nĂ« Detin e Javanit, njoftojnĂ« autoritetet indoneziane. Siç njoftojnĂ« mediumet lokale, kutia e parĂ«, e cila u nxor nga deti, pĂ«rmban tĂ« gjitha...

Pakistan: 57 të vrarë gjatë përplasjes së autobusit me pasagjer me cisternë nafte

Pesëdhjetë e shtatë njerëz  njerëz kanë vdekur, pasi një autobus pasagjerësh është përplasur me një cisternë të naftës, pranë qytetit Karaçi. Siç lajmëruan mediet lokale, pas përplasjes ka shpërthyer flake, që i ka djegur tërësisht autobusin dhe cisternën. Shërbimet mjekësore pakistaneze lajmërojnë se numri...

“Shpigel”: Asad ndĂ«rton kompleks tĂ« fshehtĂ« bĂ«rthamorĂ«

Javorja Gjermane “SHPIGEL” vĂ«rteton se qeveria siriane nĂ« fshehtĂ«si ndĂ«rton kompleks nĂ«ntokĂ«sorĂ« ku do tĂ« kishin mundur tĂ« prodhonin armĂ« bĂ«rthamore. Gazeta, duke u thirrur nĂ« dokumente ekskluzive, хxhirime satelitore, dhe biseda tĂ« pĂ«rgjuara nga shĂ«rbimet inteligjente, shkruan se objekti, emri sekret i tĂ«...

Liban: Nëntë të vdekur në sulm vetëvrasës në kafene

NĂ«ntĂ« persona kanĂ« vdekur, ndĂ«rsa 37 janĂ« tĂ« lĂ«nduar prej kurĂ« dy vetĂ«vrasĂ«s me bombĂ« u gjuajtĂ«n nĂ« ajĂ«r nĂ« kafene nĂ« qytetit Tripoli nĂ« Liban. Siç lajmĂ«rojnĂ« mediet lokale, sĂ« pari Ă«shtĂ« hedhur njĂ«ri vrasĂ«s – bombe, e kur klientĂ«t kanĂ« filluar tĂ«...

Miçigen: Një i vrarë në aksident zinxhir të 123 automjeteve

Një person humbi jetën, kurse 12 të tjerë janë lënduar  gjatë  një aksidenti rrugor zinxhir të 123 automjeteve në shtetit federal amerikan Miçigen. Siç bëjnë të ditur mediat amerikane, një automjet njëri nga automjetet është kamion i cili ka transportuar mjete piroteknike. Pas përplasjes kamioni...

Pakistan: Tetë të vrarë në sulm terrorist

Tetë persona humbën jetën, kurse 16 janë të lënduar në sulmet  me bomba para xhamisë shiite në qytetin pakistanez Ravalpindi. Siç bëjnë informojnë mediat lokale, sulmuesi me motor ka mbërritur në xhami, kurse bombën ka aktivizuar pasiqë është ndal nga kontrolli policor.

Koreja Jugore: Zjarri i madh në Vixheonbu

  Tre persona, rreth 100 tĂ« lĂ«nduar, kurse 100 persona janĂ« lĂ«nduar pasiqĂ« zjarri shpĂ«rtheu ndĂ«rtesĂ« banimi nĂ« qytetin e Koresë  Jugore Vixheonbu. Sipas informacioneve tĂ« para, tetĂ« persona janĂ« lĂ«nduar dhe janĂ« nĂ« gjendje kritike. Mediat lokale bĂ«jnĂ« tĂ« ditur se banorĂ«t me helikopterĂ«...

Përbërja e re e Kongresit amerikan me numër rekord të pakicave dhe grave

Përbërja e re e Kongresit amerikan, që do të mbaj sot seancën e parë, ka numër rekord të pakicave dhe gratë, por megjithatë, pjesa më e madhe e përfaqësuesve janë burra me ngjyrë të bardhë. Në dy odat e Kongresit, nga gjithsej 535 përfaqësues...

Irani pengoi agjentët e Mosadit që të vrasin shkencëtarët bërthamorë

Forcat elite të gardës revolucionare - nacionale të Iranit, gjatë dy viteve të kaluara arritën  të pengojnë tentimet e agjencisë për kundërzbulim të Izraelit Mosad që të likuidojnë njërin nga shkencëtarët elitar  bërthamorë të Iranit, ka deklaruar përfaqësuesi i Gardës Nacionale Revolucionare të Iranit...

Abasi sërish do të kërkoјë formimin e shtetit islamik

Presidenti i Palestinës Muhamud Abas, kumtoi se me  përfaqësuesit në Jordan sërish ka biseduar për ngritjen e rezolutës në Këshillin e Sigurimit të Komebeve të Bashkuara për formimin e shtetit palestinez, Deklarata e Abasit pason pas një jave pasiqë u refuzua rezoluta me të...