fbpx

Shoqata civile botërore nisën “Internet Forumi Social”

Shoqëria civile fillon Forum Social Internet Një grup shoqatash civile nga e gjithë bota ka shpallur një Forum Social Internet, për t`I bashkuar dhe për t`I artikuluar perspektivat nga e para (nga poshtë lart) për internetin si e duam. Duke u inspiruar nga Forumi...

Nisin bisedimet për rikthimin e marrëdhënieve diplomatike mes ShBA- Kubë

Një delegacion i nivelit më të lartë amerikan në 35 vitet e fundit, ndodhet në Kubë ku këtë të premte ka nisur bisedimet për të rikthyer marrëdhëniet diplomatike dhe për të rihapur eventualisht marrëdhëniet e plota tregtare dhe ato të udhëtimit të lirë, mes...

Ердоган предлага заеднички исламски фронт против тероризмот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска испрати апел до муслиманските земји да направат заеднички исламски фронт против тероризмот и расизмот. - Можеби можеме да говориме за различните јазици, можеби доаѓаме од различни краеви и имаме различно потекло, но, кога се соочуваме со тероризмот и со расизмот,...

Myslimanët protestojnë kundër publikimit të karikaturës së të dërguarit Muhamed.

Më shumë se 800.000  persona morën  pjesë në protestën në qendër të Groznit në mbrotjje të vlerave myslimane, në të cilat mori pjesë lideri çeçen Ramazan Kadirov,  informoi ministria e punëve të brendshme të Rusisë, Në proteusin “Dashuri ndaj të dërguarit Muhamed”, pritej të...

Xhihdistët okupojnë internetin, a mundet dikush t’i ndaloj?

Paralelisht me luftimet e armatosura në Paris dhe aksionet kundër terrorizmit që pasuan në Gjermani, Francë dhe Belgjikë , në të cilat u vranë dhe u arrestuan më shumë ekstremistë, në internet po bëhet propagandë e vërtet luftarake e udhëhequr nga xhihadistët të cilët...

Brazili dhe Holanda kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Indonezia

Brazili dhe Holanda kanë tërhequr ambasadorët e tyre nga Indonezia pasi autoritetet e këtij vendi kanë ekzekutuar gjashtë persona të burgosur për posedimin e drogës, lajmërojnë agjencitë botërore. Duke injoruar apelet për t’i amnistuar, mbrëmë reparti gjuajtës ka kryer dënimin me vdekje ndaj gjashtë personave,...

Sopranoja britanike do të fluturojë në Gjithësi

Sopranoja britanike Sara Brajtman pagoi 50 milion dollarë ka paguar të jetë turistja e tetë në “Lidhjen” ruse që do të udhëtonte në orbitën e tokës. Ajo ka qëndruar në Rusi për një trajnim nëntëmujor,  por starti i tij është shtyrë që këngëtarja të mund...

Të gjithë duan të përfitojnë nga tragjedia e Parisit

Miliona njerëz në botë në rrjet dhe mediat publikuan ,,Je suis Charlie,,(Unë jam Sharli),duke u identifikuar me sloganin i cili në vete jep porosinë ,,Unë jam i lirë, nuk kam frikë,,. Fraza “Unë jam Sharli” është vepër  e artistit Zhoashim Ronsa , i cili pas...

Gjendet një trup gjatë kërkimeve për avionin “AirAsia”

Një trup lundronte në Detin Java u zbulua sot gjatë kërkimeve për gjetjen e avionit "AirAsia", zhdukur në Indonezi, theksoi drejtori i agjencisë kombëtare indoneziane të kërkim-shpëtimit. "Në orën 06:25 GMT, ne kemi parë një objekt duke lundruar, që i ngjante trupit të një prej...

Radio “Shteti Islamik”: Publikimi i sërishëm i karikaturave është çmenduri е paparë

Radio “Shteti Islamik” sot vlerësoi si çmenduri faktin që javorja satirike franceze “Charlie Hebdo” në ballinën e saj sërish publikoi karikatura të Profetit Muhamed. -“Charlie Hebdo”  sërish publikoi karikaturë të Profetit që është ofenduese dhe akt i çmendur- thuhet në reagimin e radios së këtij...

ShI publikoi video ku një fëmijë ekzekuton dy persona

  Grupi ekstremist “Shteti islamik”  publikoi video ku një video video shtatë minutash me pistoletë ekzekuton dy burra, të akuzuar se janë spiun rus. Të vrarët,  sipas investigimeve të akuzuarit janë infiltruar në ShI që të spiunojnë,  dhe një fëmijë 10 vjeçar, me urdhër i ekzekuton. https://www.youtube.com/watch?v=xa7y0Wef5yM

Profeti Muhamed në ballinën e re të “Charlie Hebdo”

Në ballinën e javores satirike franceze “Charlie Hebdo” ” pas sulmit, në të cilin u vranë 10 gazetarë dhe dy policë, do të publikohet karikaturë e re e Profetit Muhamed, në të cilën ai me lot në sy mban mbishkrim, “Unë jam Charlie” dhe...

Shtëpia e Bardhë pranoi gabimin: në Paris duhej të dërgonim dikë

Administrata e presidentit Obama pranoi se ka gabuar duke mos dërguar përfaqësues të lartë të Shteteve të Bashkuara në Paris për të marrë pjesë në marshimin e së dielës, në nivelin më të lartë në Francë, informoi  "СNN“. “Mendoj se është më e drejtë të themi...

Gjenden kutitë e zeza nga avioni i rrëzuar “Air Asia”

Janë gjetur dy kutitë e zeza të avionit të kompanisë së fluturimeve “Air Asia” i cili para dy javëve u rrëzua në Detin e Javanit, njoftojnë autoritetet indoneziane. Siç njoftojnë mediumet lokale, kutia e parë, e cila u nxor nga deti, përmban të gjitha...

Pakistan: 57 të vrarë gjatë përplasjes së autobusit me pasagjer me cisternë nafte

Pesëdhjetë e shtatë njerëz  njerëz kanë vdekur, pasi një autobus pasagjerësh është përplasur me një cisternë të naftës, pranë qytetit Karaçi. Siç lajmëruan mediet lokale, pas përplasjes ka shpërthyer flake, që i ka djegur tërësisht autobusin dhe cisternën. Shërbimet mjekësore pakistaneze lajmërojnë se numri...

“Shpigel”: Asad ndërton kompleks të fshehtë bërthamorë

Javorja Gjermane “SHPIGEL” vërteton se qeveria siriane në fshehtësi ndërton kompleks nëntokësorë ku do të kishin mundur të prodhonin armë bërthamore. Gazeta, duke u thirrur në dokumente ekskluzive, хxhirime satelitore, dhe biseda të përgjuara nga shërbimet inteligjente, shkruan se objekti, emri sekret i të...

Liban: Nëntë të vdekur në sulm vetëvrasës në kafene

Nëntë persona kanë vdekur, ndërsa 37 janë të lënduar prej kurë dy vetëvrasës me bombë u gjuajtën në ajër në kafene në qytetit Tripoli në Liban. Siç lajmërojnë mediet lokale, së pari është hedhur njëri vrasës – bombe, e kur klientët kanë filluar të...

Miçigen: Një i vrarë në aksident zinxhir të 123 automjeteve

Një person humbi jetën, kurse 12 të tjerë janë lënduar  gjatë  një aksidenti rrugor zinxhir të 123 automjeteve në shtetit federal amerikan Miçigen. Siç bëjnë të ditur mediat amerikane, një automjet njëri nga automjetet është kamion i cili ka transportuar mjete piroteknike. Pas përplasjes kamioni...

Pakistan: Tetë të vrarë në sulm terrorist

Tetë persona humbën jetën, kurse 16 janë të lënduar në sulmet  me bomba para xhamisë shiite në qytetin pakistanez Ravalpindi. Siç bëjnë informojnë mediat lokale, sulmuesi me motor ka mbërritur në xhami, kurse bombën ka aktivizuar pasiqë është ndal nga kontrolli policor.

Koreja Jugore: Zjarri i madh në Vixheonbu

  Tre persona, rreth 100 të lënduar, kurse 100 persona janë lënduar pasiqë zjarri shpërtheu ndërtesë banimi në qytetin e Koresë  Jugore Vixheonbu. Sipas informacioneve të para, tetë persona janë lënduar dhe janë në gjendje kritike. Mediat lokale bëjnë të ditur se banorët me helikopterë...