fbpx

Полскиот удел во балканското културно наследство: Северна Македонија – онлајн дискусија

Два полски универзитети организираат јавна дебата на интернет за заедничкото културно наследството на Полска и Северна Македонија, како и за културните и идентитетски димензии...
Амонг Ас

„Among Us“ манијата не ја одмина македонската публика

Кога во 2018 година, компанијата „Инерслот“ (InnerSloth) ја направи достапна играта „Меѓу нас“ (Among us), истата поминала без особена популарност. Две години подоцна, за...
Интернет Експлорер згаснува

Згаснувањето на Интернет Експлорер проследено со хумор и носталгија

Од  август наредната година веб-прелистувачот Интернет Експлорер ќе престане да работи на продуктите на „Мајкрософт“ како што се Office 365, Outlook, OneDrive и други....

Истечена хемикалија од фирмата „Техникал Текстајл“ од Штип причинител на еко-хаваријата на Брегалница (видео)

Пукање на цревото со кое се преточувала хемикалија којашто се употребува во производствениот процес на фирмата „Техникал Текстајл“ во Штип е причина за вчерашната...

Промени во содржините на Нетфликс и ХБО поради расизмот во САД

Американските стриминг платформи Нетфликс и  ХБО Макс воведоа измени во своите содржини, поради последните случувања во Соединетите Држави. Од својата понуда, новата платформа на ХБО...

Македонската храна и домашниот туризам во „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“

Македонската гастрономија и домашниот туризам се главните теми кои се обработени во неодамна издадената книга насловена „Регионални карактеристики на македонската гастрономија“, чии автори се...

Популарноста на ТикТок расте и покрај ниските оцени

Просечната оцена на видео платформата ТикТок месецов падна од 4,6 на 1,2 на виртуелната продавница за апликации Play Store. Падот се должи на онлајн...

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат од половина до еден и пол денари за...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 3,56 отсто во...

Nove dezinformacije o “čudesnoj mešavini lekova”za Covid-19 i o 5G

U okviru svog programa za borbu protiv dezinformacija i lažnih vesti, koje na Balkanu lako prelaze granice i brzo se pojavljuju u medijima druge...

Планинарската федерација до Димковски: Забраната за движење по шуми е избрзана, повлечете ја

Претседателот на Федерацијата на планински спортови, Јовица Угриновски упати отворено писмо до министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство Трајан Димковски по повод вчера донесената...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ