fbpx

Канческа-Милевска: Илија ме нервира, не можам органски да го поднесам

Со преслушување на пет телефонски разговори во присуство на јавноста, Кривичниот ја продолжи работата по предметот „Тендери“. Од разговорите, четири се направени во 2011 година и во нив најчесто разговараат поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески,...

Шекеринска – Харадинај: Одлична соработката меѓу Македонија и Косово

Македонија и Косово се две пријателски земји, чии односи се базираат на меѓусебно почитување, доверба и отвореност за соработка, заклучија на денешната средба министерката за одбрана Радмила Шекеринска и косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Шекеринска, која престојува во еднодневна официјална посета на Косово, на средбата истакнала...

Истепани кошаркари и полицајци на натпревар во Чаир

Навивачи на кошаркарскиот клуб „Шкупи“, вчеравечер во салата „Шабан Трстена“ во скопската населба Чаир повредиле двајца полицајци, еден кошаркар и технички раководител на клуб, а удирале и други играчи. Според СВР Скопје, инцидентот почнал во 19.20 часот, по завршување на натпреварот помеѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи“...

Ердоган ќе бара поништување на одлуката на Трамп за Ерусалим во ОН

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе покрене иницијатива во ОН да се поништи одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим како израелска престолнина. Ердоган рече дека Турција најпрво ќе побара поништување на одлуката на Советот за безбедност на ОН и оти ако...

Османи: Потребно ни е искуството на Естонија за формирањето преговарачки тим со ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, се сретнал со министерот за надворешни работи на Естонија, Свен Миксер. Како што соопштија од Секретаријатот за европски прашања, на средбата се зборувало за приоритетите на естонското претседателство со Советот на Европската Унија до крајот на годината, за...

Нивото на Вардар на три места во Скопје е критично

По обилните врнежи што го зафатија Скопје во текот на изминатата ноќ, утрово се состанал штабот за заштита и за спасување на Град Скопје, за координација на активностите за превентивно дејствување за заштита од можни излевања на реката Вардар во Скопје. Началникот на штабот за заштита...

Со една мерка нема да се намали загадувањето, потребен е сеопфатен пристап

Потребен е сеопфатен пристап од централната и од локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и од домаќинствата за да се надмине проблемот со загадувањето на воздухот. Ова е заклучокот од состанокот на министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, и неговиот заменик...

Николиќ: Испраќањето војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, ги отфрли обвинувањата дека „ѕвечка со оружје“ и додаде дека неговата изјава за испраќање војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност. - Ние не ѕвечкаме со оружје туку на тоа предупредивме доколку биде загрозен српскиот народ на...

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски, но негодуваат за албанската платформа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која главна тема биле резултатите од предвремените парламентарни избори. - Главна тема е анализата на изборните резултати, односно сите претставници на политичките партии ги предочија своите...

Ковачевски: РЕК Битола е во нова хаварија, увезената струја ни однесе 2 милиони евра

Според последните информации, не само што не е поправен еден од блоковите на РЕК Битола, туку има дополнителна хаварија, односно пукнати се цевки, изјави денеска пратеникот и претседател на општинската организација на СДСМ од Битола, Васко Ковачевски. Тој на прес-конференција истакна дека „ова му се случува на...

Телата на жртвите од падот на рускиот авион ги бараат 27 бродови

Руското министерство за одбрана соопшти дека 27 бродови и чамци, како и повеќе од 3.000 луѓе и 100 нуркачи ги бараат телата на жртвите од авионската несреќа која се случи во близина на Сочи. „Вкупно 27 бродови и чамци, 37 возачи, четири хеликоптери и дронови,...

Студено време со температура до осум степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од нула до 8 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината нè очекува слично време со температура до 6 Целзиусови...

Очекуваме Трамп да не ги повтори грешките на претходникот, рече Лавров

Москва се надева дека администрацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп нема да ги повтори грешките на својот претходник, кои ги уништија билатералните односи меѓу Русија и САД, рече во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. - Секако,...

Атина: Нема играње со националните прашања

Во Грција сè поголема е вознемиреноста по новите изјави на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и на албанскиот премиер Еди Рама, кои се во спротивност со грчките барања во односите со Турција и со Албанија. Изјавите на Ердоган со кои турскиот премиер ги доведува во прашање...

Сириските бунтовници во офанзива во Алепо

Организациите на сириските бунтовници утринава повеле офанзива од големи размери за да ја пробијат блокадата на сириската влада на источниот дел на Алепо, град на северот на Сирија, кој сега претставува клучна точка на шестгодишните судири. Коалицијата Исламски фронт на социјалната мрежа „Твитер“ наведе дека...

Вучиќ и Рама го отворија првиот српско-албански бизнис-форум

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, денеска го отворија првиот српско-албански бизнис-форум, на кој присуствуваат околу 300 бизнисмени од двете земји. Вучиќ рече дека Србите и Албанците се двата најголеми народи на Балканот и дека не треба да дозволат некој...

Заев во Виена: Изборите на 11 декември се референдум за Македонија

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на Форумот за меѓународен дијалог „Бруно Крајски“ во Виена, синоќа одржа предавање на тема „Македонија на крстосница“, на коешто присуствуваа повеќе од 120 истакнати личности, политичари, дипломати, меѓу кои и германскиот посредник за политичката криза во Македонија, Јоханес Хајндл, соопштија од...

Си ја прегазил сопругата со семејното возило

Жител од струшкото село Враништа, си ја прегазил 62-годишната сопругата М.Ш. со семејното возило. Несреќата се случила во струшкото село Радожда, каде сопружниците биле на посета кај свој пријател. На враќање, сопругот најнапред не можел да го стартува автомобилот марка „фиат“. Сопругата и пријателот почнале да го...

Протести против цензурата и притворањето на турската учителка Ајше Челик

Организациите за заштита на слободата на говорот, „Индекс на цензурирање“, „Артикл 19“, „Пен интернешнл“ и други, утре организираат акција пред турската амбасада во Лондон во знак на протест поради почетокот на судското рочиште во Истанбул против 30 лица, за кои е поднесена тужба поради изнесување...

Не запираат бегалските бранови од Турција кон Грција

Продолжува да се зголемува загриженоста во Грција за континуираните нови бранови бегалци што пристигнуваат на грчките острови. Во државата има речиси 60.000 бегалци распоредени низ бегалски центри, приватни станови и во изнајмени хотелски соби. На грчките острови од Турција секојдневно пристигнуваат нови бегалци, во просек од 50...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...