fbpx

Камион влета во пешачка зона во Стокхолм, три лица загинаа

Камион влетал меѓу луѓе на улица во централен Стокхолм, јавуваат светските медиуми. Според информации од шведската полиција, повеќе лица се повредени. Шведските медиуми јавуваат дека...

Во образованието има премногу теорија, а практичната настава ја има само на хартија

Последните анализи бележат голем расчекор меѓу кадрите што произлегуваат од образованието и побарувачката на пазарот на трудот. За тоа кои се причините за ваквата состојба...

Десет македонски компании ќе ги изложат производите во „Фуд сити“ во Москва

Десет македонски компании од прехранбената индустрија ќе изложуваат во „Македонскиот изложбено-трговски дом“, кој на 23 март ќе биде отворен во Москва. Вино, сирење и кашкавал, кондиторски...

Најмалку 30 жртви во самоубиствен напад во Дамаск

Бомбаш самоубиeц денеска се разнесе во зграда на судот во центарот на Дамаск, при што загинаа најмалку 30 лица, а 60 се повредени. Ова е...

Претрес во просториите на „Ауди“

Германските медиуми јавуваат дека во тек е претрес во просториите на „Ауди“ во врска со истрагата против матичната компанија „Фолксваген“ за лажирање тестови за...

На штипскиот универзитет му се потребни 200 нови вработувања, вели ректорот Боев

На Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип му се потребни 200 нови вработувања на млад, образован кадар, за зголемување на квалитетот на наставата. Меѓутоа, и...

„Метаморфозис“ и „Мајкрософт“ го помагаат цивилниот сектор во дигиталната трансформација

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, во соработка со локалната канцеларија на „Мајкрософт“ во Албанија, на 7 март ја организираа конференцијата „Тек фор гуд“...

Николиќ: Испраќањето војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, ги отфрли обвинувањата дека „ѕвечка со оружје“ и додаде дека неговата изјава за испраќање војска на Косово е заклучок...

Коалиционите партнери го поддржаа Груевски, но негодуваат за албанската платформа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која главна тема биле резултатите...

Ковачевски: РЕК Битола е во нова хаварија, увезената струја ни однесе 2 милиони евра

Според последните информации, не само што не е поправен еден од блоковите на РЕК Битола, туку има дополнителна хаварија, односно пукнати се цевки, изјави денеска пратеникот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ