fbpx

Истепани кошаркари и полицајци на натпревар во Чаир

Навивачи на кошаркарскиот клуб „Шкупи“, вчеравечер во салата „Шабан Трстена“ во скопската населба Чаир повредиле двајца полицајци, еден кошаркар и технички раководител на клуб,...

Ердоган ќе бара поништување на одлуката на Трамп за Ерусалим во ОН

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе покрене иницијатива во ОН да се поништи одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим како...

Османи: Потребно ни е искуството на Естонија за формирањето преговарачки тим со ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, се сретнал со министерот за надворешни работи на Естонија, Свен Миксер. Како што соопштија од Секретаријатот за европски...

Нивото на Вардар на три места во Скопје е критично

По обилните врнежи што го зафатија Скопје во текот на изминатата ноќ, утрово се состанал штабот за заштита и за спасување на Град Скопје, за...

Со една мерка нема да се намали загадувањето, потребен е сеопфатен пристап

Потребен е сеопфатен пристап од централната и од локалните власти, невладините организации, приватниот сектор и од домаќинствата за да се надмине проблемот со загадувањето...

Евакуиран шкотскиот парламент поради сомнителен пакет

Дел од шкотскиот парламент денеска е евакуиран откако во зградата е пронајден сомнителен пакет, јавуваат британските медиуми. Како што соопшти портпаролот на шкотскиот парламент, пакетот...

„Рајските документи“ откриваат врски меѓу САД и Русија

„Рајските документи“ откриле дека американскиот секретар за трговија поседува удел во компанија што соработува со производител на гас, во која сопствеништво има зетот на рускиот...

Мајка и ќерка нападнале полицајци

Полицијата синоќа уапсила мајка и ќерка кои физички нападнале полициски службеници пред амбасадата на БиХ во Скопје. Шеесет и петгодишната Љ.А. и нејзината 42-годишна ќерка...

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Брисел

Милитантите од Исламска држава ја презедоа одговорноста за нападот со нож на војниците во Брисел, стои во соопштението кое преку сервисот „Телеграм“ го објави...

Полицајци нападнати со нож пред Бакингемската палата

Маж синоќа е уапсен во Лондон, откако нападнал полицајци пред Бакингемската палата. Како што соопшти лондонската полиција, двајца полицајци се здобиле со полесни повреди додека...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ