fbpx

Heraldikët përshëndesin propozimin e stemës së re

Propozimi i stemës së re në Maqedoni, të cilin dje Qeveria e miratoi, nga aspekti heraldik është krejtësisht  në rregull, konsideron Jovan Jonovski, kryetari i shoqatës maqedonase “Heraldika”. Bëhet fjalë për propozim i cili del nga tradita heraldike shekullore evropiane, në të cilën stemë dominuese...

Samaras i zemërohet Londrës: Historia greke nuk ndahet dhe nuk huazohet!

  Greqia është zemëruar ndaj vendimit të Muzeut Britanik që Rusisë  t’i huazohen pjesë të Mermerave të Eglinit. Derisa lajmi shkaktoi një reagim të madh në mediumet sociale, me kritik deri te muzeu i Londrës, gjithashtu edhe Andonis Samaras, që veprimin e cilësoi si ofendim...

Tatuazhet maqedonase: Kryqi dhe “vdekje o liri” para Gruevskit dhe Mijallkovit

Tatuazhi i elementeve partiake, portrete nga politikanët ose logo të partive politike, është trend në shtetet ballkanike. Te ne tatuazhe të këtilla nuk janë të shpeshta, por janë të kërkuara tatuazhet patriotike si simboli  “vdekje o liri”, dielli i Vergjinës dhe kryqet në të...

Athina pas incidentit të Venizelos: ShBA-ja akoma nuk na kanë falur veton e Bukureshtit

Skandal me mungesën e Evangelos Venizelos në mbledhjen ministrore të NATO-s për shkak të emërimit të Maqedonisë me emrin kushtetues, bëri bujë të madhe në  mediat greke. Vendimi që Maqedonia të jetë nënshkruese me emrin kushtetues në Deklaratën e përbashkët të mbledhjes për vendimet...

Venizelos për shkak të Maqedonisë refuzon të merr pjesë në Samitin e NATO-s

Shefi i diplomacisë greke  për shkak të Maqedonisë refuzoi të merr pjesë në takimin e ministrave të NATO-s. Evangelos Venizelos, u tërhoq nga takimi në të cilin do të diskutohej për masat kundër ISIS-it, sepse në  Deklaratën e Përbashkët të takimit Maqedonia  ka qenë...

Për gazin ka alternativa, por duhet më seriozisht të punohet për to

Pas krijimit të situatë së re për ndërtimin e gazpërçuesit “Përroi Jugor”, në të cilin duhej të përfshihej edhe sistemi i gazpërçuesit të Maqedonisë, ekspertët me qëndrime të kundërta, Sipas disave, Maqedonia ka gaz të mjaftueshëm për pesë deri gjashtë vitet e ardhshme,dhe ka...

Brok:Zgjerimi i BE-së nuk guxon të ndalet

Sot në Parlamentin Evropian në Bruksel u mbajt debat në komitetin për punë të jashtme për raportet progres të vendeve të Ballkanit Perëndimor, me pjesëmarrje të ministrave të punëve të jashtme të rajonit, duke përfshirë edhe shefin e diplomacie maqedonase, Nikolla Poposki. Kryetari i komitetit...

300 të falimentuar të moçëm presin dikë që t’i blejë!

Ligji për të falimentuarit e moçëm, I cili ishte publikuar që para se të niste fushata për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në prill të këtij viti dhe I cili u soll me 31 janar 2014, ende nuk ka epilog, edhe pse kryeministri Nikolla Gruevski...

Të akuzuarit nga “Monstra” duan në “Idrizovë” që më lehtë të kontaktojnë me porositësit?

Tre nga të akuzuarit në rastin “Monstra” kanë kërkuar të transferohen në burgun “Idrizovë” të Shkupit, që të mund të komunikojnë me porositësit e vrasjes së shumëfishtë tek Liqeni i Smillkovës, thotë për “Metën” prindi i njërit nga djemtë e vrarë. – Fakti se ata...

Micotakis: Samaras mendonte se mund të bëhej Leka i Madh

Ish kryeministri grek Konstantinos Micotakis, me tone të ashpra sulmoi njeriun e parë të qeverisë greke dhe mbrojtësin e tij të mëhershëm, Andonis Samaras, për moszgjidhjen e emrit para dy dekadash. Në një intervistë të destinuar për librin “Shthurja e Jugosllavisë dhe fantazia geke”...

Jankullovska: Në gatishmëri për rastin e pasaportave

Është shumë gabim përpjekja që të inskenohet ndonjë aferë me videon e publikuar për falsifikimin e pasaportave.  E qartë është  qasja joprofesionale dhe mosnjohja e procesit e atij që përpiqet opinionit t’ia këtë imponojë temë, deklaroi Ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankullovska. Ne si...

“Fokus”  zbuloi punëtori të “pasaportave ilegal”, MPB-ja nuk  beson!

Qytetar  anonim në redaksinë e javores “Fokus” ka dorëzuar video - material në të cilin shihet që në banesë private ose shtëpi bëhen pasaporta,  informoi sot javorja . Sipas “Fokusit”, ai që ka bërë incizimin, me siguri edhe vet ka marr pjesë në grupin...

(Foto) Deputetët e pushtetit shkojnë me të “Kontrrolluar”

Në seancën e Kuvendit kushtuar pyetjeve të deputetëve, deputetët e VMRO- DPMNE-së u kujtuan në atë se çka bërë Qeveria deri më tani. Në fakt, ata lexuan programin e ri “ E kontrolluar”, e promovuar dhe kushtuar zgjedhjeve të parakohshme paralamentare, që u  mbajtën...

Jeta s’vlen as pesë pare: Dhjetë vrasje për 7 muaj

Rastet e fundit të vrasjeve, e mbrëmshmja në Zletovë dhe para disa javëve në Kavadar, me numrin e shpeshtë  të viktimave, alarmojnë për anomali serioze të shoqërisë. Vrasjet dhe vetëvrasjet në rrethane identike ndodhën në maj dhe në korrik, në Shkup. Pesë vrasje për shtatë...

Shteti do të “imponojë” socializm, prindërit dhe arsimtarët do të fishkëllejnë

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dje informoi se gjatë realizimit të projektit “Kujdesi i përbashkët për orientimin e duhur të nxënësve”, e cila ka për qëllim të përforcojë lidhjet ndërmjet prindërve dhe nxënësve, nëpërmjet aktiviteteve të përbashkëta në shkollë, siç janë organizimi i aktiviteteve...

Zaevi për “Metën”: Çfarë doni? Nuk ka bisedime dhe nuk do të ketë!

Nuk ka asnjëfarë lloj bisedimesh ndërmjet opozitës dhe pushtetit, pohon në deklaratën e tij për Agjencinë e lajmeve“Meta”, Zoran Zaevi, lideri i LSDM-së. Çfarë doni të bëni? LSDM-ja disa herë deklaroi se nuk ka asnjë lloj  negociatash, as bisedime ndërmjet  pushtetit dhe opozitës. Qëndrimet tona...

Vetëm tre në paraburgim 14 të arrestuarit në aksionin “Ngjala”

Pjesa më e madhe e të dyshuarve që dje u arrestuan në aksionin e policisë “Jagula” në Ohër, janë lirar të mbrohen  të lirë. Gjatë ditës së djeshme dhe natës së  kaluar, ata me procedurë paraprake  u nxorën para gjykatësit hetues, në Gjykatën Themelore...

Petreski dhe bashkëpunëtorët hëngrën me miliona euro në biznese korruptuese

Hetimi i policisë për rastin “Ngjala”, siç informojnë nga MPB-ja, ka zbuluar rrjet të ndërlikuar korruptues të bizneseve, për të cilat të dyshuarit ish  prefekti i Ohrit,  bashkëpunëtorët e tij të afërm dhe drejtues të kompanive ndërtimore, të cilat kanë qenë të privilegjuara në...

Ku ngeci shlyerja e borxheve: Nga 42 000 kërkesa vetëm 200 zgjidhje

Qëkur më 1 nëntor në Veles u ndanë 200 vendimet e para për shlyerje të borxheve të qytetarëve të kategorive të ndjeshme, deri sot nuk janë ndarë të tjera, reagojnë qytetarët. Sipas tyre edhepse ministri për financa Zoran Stavreski, premtoi se i gjithë procesi...