Заев нема да бара оставка од Рашковски, си ги исполнувал обврските и се извинил

Премиерот Зоран Заев засега нема да бара оставка од генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за случајот „М-НАВ“. Според него, најпрво треба да се...
Skopje i Vodno sonce sonchevo krstot od Kale

И мерната станица во Центар жртва на горештините: Крахира мониторингот на аерозагадувањето

Мониторинг системот на мерната станица Центар е надвор од функција и не го мери аерозагадувањето во центарот на Скопје. Последните податоци кои ги испраќаше...

Меѓународни возови премалку, граѓаните приморани да плаќаат поскапи автобуски карти (инфографик)

Македонија е една од ретките европски земји каде меѓународниот железнички сообраќај е пред замирање. Покрај отсуството на експресни возови кон поголемите градови во текот...

Владата денеска без одлука за Иловица, блокадите против рудникот продолжуваат

Владата денеска нема да одлучува за судбината на рудникот Иловица. Редовната седница ќе се одржи во четврток, информираат од Владината прес-служба. На претходната владина седница,...

Фиктивната конкуренција: Сложните браќа повторно ја одбраа највисоката цена на бензинот

Македонските граѓани и компании ја почувствуваа штетата од методологијата за формирање на малопродажните цени на нафтените деривати во земјава со оглед на тоа што...

Седма година суша на нафтоводот Солун – Скопје

Нашата земја е една од ретките која на својата територија има нафтовод што не го користи. Изминува седмата година откако во 2013. беше стопиран...

Од среда патарината и официјално ќе може да се плаќа и електронски

Од Јавното претпријатие за државни патишта, денеска објаснија дека електронската наплата на патарина официјално би требало да стартува в среда. Директорот Зоран Китанов, на...
Фото: Борче Поповски

Од наесен повторно хартиен билет за едно возење во јавниот превоз

Во автобусите на ЈСП - Скопје и на приватните превозници од септември повторно ќе може да се купи хартиен билет за едно возење. ЈСП...

На просечната плата и недостигаат уште 100 евра да порасне до 500 евра

Премиерот Зоран Заев 2019 година ја прогласи за „економска година“, укажувајќи дека просечната плата од 500 евра е граница која е остварлива, но во...

Уапсени десетина лица, меѓу нив и кадри на ВМРО-ДПМНЕ

Десетина лица била приведени во нова акција на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и на МВР за случај за незконско распределување и...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН