fbpx

Бројот на новозаразени не опаѓа: Собирањата се биолошки бомби, ќе експлодираат ако не внимаваме

Бројката на новозаразени лица со ковид-19 секојдневно е над 100 на дневно ниво. И денешните бројки го говорат тоа, одосно во државата има 136...

Ковид кризата ги истенчи дознаките, работниците во странство испраќаат сè помалку пари дома

Губењето на работните места и намалувањето на платите како резултат на економската криза што ја предизвика пандемијата на корона вирусот на глобално ниво, предизвика...

Пендаровски: Очекувам партиите да организираат безбедна и достоинствена кампања, а граѓаните да гласаат без...

На почетокот на изборната кампања за парламентарните избори, претседателот Стево Пендаровски денеска порача дека очекува партиите да се однесуваат достоинствено, граѓаните да гласаат без...

Четири лица починаа, а регистрирани се нови 118 заразени со коронавирус во последните 24...

Сто и осумнаесет нови случаи на ковид-19 се регистрирани во изминатото деноноќие, од направени вкупно 1.363 тестирања, информира Министерството за здравство. Од новозаразените, 55...

Уште 9 починати и 90 заболени од ковид-19: пациентите ќе се лечат со „Фавипиравир“...

Преку итна помош, денеска со донација на јапонската амбасада, го добивме лекот Фавипиравир (авиган), наменет за лечење на 100 пациенти. Тоа е антивурсна терапија...

Лидија Димова: Незнаењето е најголемиот блокатор на европската агенда на земјава

Расчистување на случајот на злоупотреба на еден дел на фондовите на ЕУ, кој беше пријавен и во Брисел, би значел дека во земјава фунционира...

101 нов случај на ковид-19 од 776 тестирања, починати пет лица во изминативе 24...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на ковид-19, и во: Скопје...

Нови 185 случаи на ковид-19 и дури 11 починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.364 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. Во истиот период,...

И скопскиот градоначалник Петре Шилегов позитивен на корона вирусот

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на својата Фејсбук-страница попладнево објави дека е позитивен на корона вирусот. Вели дека се надева оти вирусот не го пренел...

Македонското население старее, училиштата се празнат

Негативните демографски трендови земаат сè поголем замав во нашата земја, а тоа најдобро го илустрираат најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ