fbpx

Филипче побара од МВР поажурно да контролира и да казнува за непочитување на мерките...

Дел од заболените не ги почитуваат мерките за самоизолација, даваат лажни адреси и ја избегнуваат комуникацијата со епидемиолозите. Граѓаните во одредени делови од земјата...

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на...

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според...

За чистење на живата од ОХИС ќе се бара помош од меѓународни фондови

Опасноста од загадување со жива, која доаѓа од погонот за електролиза во ОХИС ќе се решава со помош на меѓународни фондови. Северна Македонија на...

СЗО до младите: Не сте непобедливи, Ковид-19 може да ве смести во болница, дури...

И младите, исто така, можат да заболат па дури и да умрат од корона вирусот и затоа мора да избегнуваат мешање во групи и...

Скопје е новото жариште на Ковид -19 во Македонија

До 21 часот денеска се регистрирани уште 6 лица позитивни на корона вирусот, информираше вечерва министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи. Бројката...

Корона-вирусот не чека 4 дена во грлото да го истерате со гаргара од солена...

Порталот за промоција на критичкото мислење „Критинк.мк“ предупредува дека на фејсбук-страницата на порталот „Тинк.мк“ е објавена дезинформација со која се изнесуваат лажни наводи за...

Апел од италијанските медицински лица: „Нема повеќе време, потребни ни се повеќе болници“ (видео)

Италијанскиот дневен весник „Ил фато куотидијано“ на својата веб-страница објави краток текст и видео со наслов - 'Коронавирус, апел од медицинскиот персонал: „Нема повеќе...

Нема нови заболени со корона вирусот, првата пациентка е пуштена од болница

Новорегистрирани случаи на заболени со корона вирусот нема од саботата, но се тестираат седум пациенти со симптоми на обичен грип, од кои тројца се...

Седумтемина што беа тестирани денеска не се заболени од корона вирусот

Резултатите на седумтемина пациенти кои претпладнево се тестираа, се негативни на корона вирус, информираат од Министерството за здравство. Оттаму велат дека тестираните пациенти се...

Седуммина со симптоми се тестираат за корона вирусот, најголем дел повратници од странство

Седум нови пациенти од Тетово, Кичево, Штип, Куманово и од Охрид кои денеска се јавиле со симптоми на покачена телесна температура се тестирани за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ