fbpx

Грозданова: Комбинирање на вакцините против ковид-19 дава поширок имунолошки одговор

Вакцините за заштита од ковид-19 и по појавата на Делта сојот обезбедуваат висока заштита од вирусот, ја намалуваат потребата од хоспитализација и компликации од...

Уште 15 починати од ковид-19, вкупно 6.683 жртви на пандемијата во земјава

Уште 15 лица починале како последица на ковид-19, јави министерството за здравство. Од нив 12 починале во болнички услови во текот на вчерашниот ден,...

Трета доза вакцина вчера примиле 54 граѓани, целосно вакцинирани 35 отсто од вкупното население

Министерството за здравство информира дека 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина. Ако од оваа бројка се изземат малолетните граѓани, тогаш...

МЗ: 77 отсто од новите случаи и 79 отсто од хоспитализираните со ковид-19, се...

Во период од 6 август до 30 септември на територија на државата 35.531 граѓанин, се позитивни од тестирани на ковид-19, од нив 23 проценти...

Речиси 86 отсто од починатите од ковид-19 од август наваму биле невакцинирани

Во изминатите седум недели како последица од ковид-19 починале 1033 лица, а 888 од нив или 86 отсто не биле вакцинирани. Останатите 145 починати...

Денеска 525 нови случаи на ковид-19, починале уште 18 лица како последица на болеста

Во последните 24 часа се регистрирани 525 нови заболени од ковид-19 од направени вкупно 3.858 тестови. Денеска како последица на болеста починале 12 лица,...

Хирурзите во „8 Септември“ бараат услови за операции, директорот смета дека тоа не е...

Во понеделник хирурзите од Градската општа болница „8 Септември“ ќе прекинат со операциите ако директорот д-р Христијан Костов не им создаде услови за хируршки...

Регистрирани 554 нови случаи на ковид-19, починаа 17 лица на возраст од 33 до...

Во последните 24 часа регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 од 4.072 направени тестови, а починале 17 лица на возраст од 33 до...

Регистрирани 365 нови случаи на ковид-19, починаа 23 лица

Вчера се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19, најмногу од Скопје, соопшти Министерството за здравство. Истовремено починале 23 лица,...

Двегодишно бебе со цревни малформации меѓу 29 нови починати од ковид-19

Во текот на вчерашниот ден од ковид-19 починале 29 лица, меѓу кои и 2 годишно бебе од Скопје, информира Министерството за здравство. Како што посочуваат...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ