fbpx

Отштета од 60 милиони евра за жени со дефектни импланти за дојки

Француски суд пресуди дека германскиот контролор на безбедноста „ТУВ Рајнланд груп“ (TÜV Rheinland Group) ќе мора да плати вкупно 60 милиони евра отштета на 20.000...

СДСМ: На кардиологија нема апарати за кислород

„Апарати за кислород нема на ниту едно одделение освен на интензивна нега. Вработените се вознемирени бидејќи на одговорност им се пациенти за чие евентуално...

Болеста јазлеста кожа побрза од вакцините

Итен состанок со ветеринарните служби и со инспекциите денеска имаа сточарите од Општината Карбинци. Болеста јазлеста кожа се прошири на неколку стада во оваа...

Вечерва почнува тетовскиот филмски фестивал „Ода 2015“

Со проекција на играниот филм „Три прозорци и едно бесење“ во режија на Иса Ќосја од Косово, денеска во Центарот за култура „Ило Антески...

Ќе се снима филм според хит-серијата „Чувари на плажата“

Наскоро ќе почне да се снима филм според хит-серијата „Чувари на плажата“. Двејн Џонсон, минатата година во октомври на „Инстаграм“, потврди дека ќе настапува...

Во Тетово ќе се одржи манифестацијата „Празник на музиката“

„Да ја прославиме музиката заедно – музиката ги спојува луѓето“ е мотото на годинешното шесто издание на фестивалот „Празник на музиката“, кој вечерва ќе...

Владо Георгиев ќе прави концерт за лекување на Исидора Бјелица

Српскиот пејач Владо Георгиев сака да ѝ помогне на српската писателка Исидора Бјелица во борбата против ракот. Тој веднаш реагирал кога дознал дека таа...

Првпат на Македонец ќе му се трансплантираат бели дробови

Првпат на пациент од Македонија ќе му бидат трансплантирани бели дробови, дознава „Здравство 24“. Големиот зафат ќе биде извршен кон средината на месецот во Виена....

Денеска е светски ден против пушењето

Светската здравствена организација (СЗО) и партнерите секоја година на 31 мај го одбележуваат Светскиот ден за борба против пушење, истакнувајќи ги здравствените ризици поврзани со...

Во 56 отсто од случаите, лекарите непотребно препишувале антибиотици

Непрописно и непотребно биле препишувани антибиотици во 56 отсто од сите случаи со респираторни проблеми, без да бидат направени дополнителни анализи, покажало истражувањето на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ