fbpx

Притвор за жител на Ресен под сомнение дека силувал шестгодишно девојче

Тој, според обвинителството, искористил прилика додека жртвата, нејзината сестра и внуката на осомничениот заедно си играле

-

Основното јавно обвинителство Битола донело наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за кривично дело – Силување дете кое не наполнило 15 години согласно член 188 став 5 од Кривичниот законик.

Според соопштението на обвинителството, постои сомнение дека ресенчанецот на 2 јуни извршил други полови дејствија врз девојче родено во 2017 година, со кое бил сосед. Тој искористил прилика додека жртвата, нејзината сестра и внуката на осомничениот заедно си играле.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за осомничениот, оценувајќи дека тој би можел да ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците и врз оштетеното дете или да го повтори делото.

Судијата го прифатил предлогот на обвинителството и на осомничениот му определил притвор во траење од 30 дена.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Конгресот со пресвртно гласање доцна синоќа спречи блокада на американската Влада

Во Конгресот синоќа се случи изненадувачки пресврт и се изгласа закон за финансирање на американската Влада, со што во последен момент се спречи очекуваната блокада, пренесе Би-би-си. Украина беше една...