fbpx

Контрацепција.мк, нова веб-страница со корисни информации за сексуалното здравје

На веб-страницата може да се најдат и одговори на најчестите прашања за контрацептивните средства, но и да се постават прашања до стручни лица

-

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) и ХЕРА, Асоцијацијата за здравствена едукација, денеска ја претставија заедничката веб-страница за методите на контрацепција, прва во земјава и која е целосно посветена на контрацептивните средства и поддржана од национална здравствена институција.

Изработена во соработка со Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари (МАГО), Центарот за семејна медицина – Медицински факултет Скопје и Македонското лекарско друштво и со поддршка од Европскиот парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права, оваа веб-страница треба да биде веродостоен извор на информации на македонски и албански јазик, посебно за младите на кои често им недостигаат информации за сексуалното и репродуктивното здравје.

„Сметаме дека со помош на оваа двојазична веб-страница придонесуваме кон подигање на свеста кај населението за грижата за сексуалното и репродуктивното здравје, а со тоа и кон намалување на несаканите последици меѓу кои се непланираната бременост и сексуално преносливите инфекции“, истакна во своето обраќање проф. Елена Ќосевска од ИЈЗ.

Андријана Папиќ Манчева од ХЕРА кажа дека идејата за изработка на ваква веб-страница дошла од Европскиот парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права.

„Оваа веб-страница е одличен чекор кон обезбедување точни и лесно достапни информации за сите, а особено за младите во ранливи ситуации кои според нашето истражување, за време на пандемијата имале потреба, но не можеле да најдат информации за контрацепција, сексуално преносливи инфекции, практикување безбеден секс и слично“, вели Папиќ Манчева од ХЕРА.

На веб-страницата може да се најдат и одговори на најчестите прашања за контрацептивните средства, но и да се постават прашања до стручни лица од релевантните здравствени институции и асоцијации.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров попладнево се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ - македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи и малтешкиот министер за...