fbpx
Таг: ИЈЗ

таг: ИЈЗ

Дваесет отсто од смртните случаи во земјава се последица на аерозагадувањето

Во Македонија речиси 20 отсто од смртните случаи се поврзани со аерозагадувањето. Ова го покажала анализата на Институтот за јавно здравје насловена како „Процена на здравствени ризици од аерозагадување со суспендирани честички“, на која работела доцент д-р Мирјана Димовска од овој Институт. За тоа, што му прават ПМ-2,5 честичките на организмот, кои болести се поврзани со аерозагадувањето, како да...

Храната во „Пелагонија“ била безбедна, но не и хигиената во кујната, соопшти ДСЗИ

Сите шест земени примероци од храна ги задоволуваат прописите за микробиолошка безбедност на храната, а од осум земени бриса oд работните површини, кај три испитаните параметри не се во согласност со микробиолошките критериуми за хигиената на површини и предмети кои доаѓаат во контакт со храната. Ова се резултатите од испитувањата на мострите кои ги земаа надлежните од работните површини...

Нови 70 ковид-случаи, од нив 51 во Скопје

Од вкупно 70 нови позитивни случаи на ковид-19, 51 се регистрирани во Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје кои се однесуваат на изминатите 24 часа. Од вкупо 629 направени тестови и 70 позитивни, регистрирани се 18 реинфекции. Во изминатото деноноќие оздравеле 60 пациенти, а не е регистрирано ниту едно починато лице. Според епидемиолошки анализи, во моментов на територијата на...

МЗ: Наодот на пациентот за кој постоеше сомнеж е негативен за мајмунски сипаници

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека испитувањето во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на брисот земен од пациентот од Кичево, за којшто имаше сомневање дека е заразен со мајмунски сипаници, покажало негативен резултат. „Потсетуваме дека Институтот располага со доволно количество тестови за детекција на мајмунски сипаници, а тестирањето се врши по индикација утврдена од специјалист инфектолог. Во соработка со Комисијата...

Расте бројот на ковид-случаи, се зголемува и бројот на реинфекции

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 23 реинфекции. Оздравеле 67 заразени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од системот „Мој Термин“ не се пријавени починати лица. Досега во...

Иако се забранети, деца купуваат енергетски пијалоци и завршуваат на Токсикологија

Иако продажбата на енергетски пијалоци на лица под 18 години е забранета со закон, малолетници можат слободно да ги купат во продавници што се наоѓаат околу основните училишта. Цените се различни, се продаваат за 40 денари за лименка, па нагоре. Сепак, лекарите предупредуваат за штетното влијание врз детскиот организам заради состојките таурин и кофеин. На Клиниката за токсикологија постојано...

МЗ: Заболени со ковид-19 се 110 средношколци и 109 студенти, нема да се менува моделот на настава

За 40 проценти е намалена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје. Од Министерство за здравство информираат дека во епидемиолошката анализа на Институтот опфатена е возрасна популација од претшколска, основно,...

Нема починати од ковид во последното деноноќие

Во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а се регистрирани 15 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Од: Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево по еден нов случај. Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Куманово, Гостивар и Кичево по еден. Нема...

ИЈЗ: 30 отсто помалку случаи на ковид-19 и 46 отсто понизок број на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 31 мај до 06 регистрирани сe 155 нови позитивни случаи од 21 град во државата со намалување од 29,5 отсто во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (42 отсто), а највисока неделна инциденца од 35,8/100.000 е регистрирана во Демир Хисар. Како што велатт од...

ИЈЗ: За една недела за 48,3 отсто помалку позитивни случаи на ковид-19, смртноста намалена за 38,1 отсто

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 10 до 16 мај 2021, покажува дека за ковид-19 се тестирани вкупно 16.773 материјали во лабораториите, што е зголемување за 6,3 отсто во споредба со една недела претходно. Во овој период се регистрирани 674 нови позитивни случаи на ковид-19, од 31 град во државата, што е намалување за...

ИЈЗ: Минатата седмица за 40 отсто помалку нови случаи со ковид-19 и за 21 отсто помалку починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,6 проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.076 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со...

Во последното деноноќие регистрирани 908 нови случаи на ковид-19, починало 31 лице

Од 3.616 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 908 нови случаи на ковид-19, објави Министерството за здравство, според податоците од Институтот за јавно здравје. Во истиот период починало 31 лице на возраст од 48 до 89 години. Само еден пациент починал во домашни услови додека останатите 30 во болница. Досега во земјата се направени вкупно 684.888 тестирања на ковид-19, вкупната...

Неделен извештај на ИЈЗ: Бројот на новозаболени намален за 13,4 отсто, за 6,2 отсто повеќе смртни случаи

По подолг временски период, неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 5 до 11 април регистрира намалување на бројот на новозаболени лица од ковид-19 во земјава, наспроти растот на бројот на починати лица и на оздравени пациенти во однос на претходниот седумдневен период. Податоците на ИЈЗ покажуваат дека тестирани се вкупно 27.329 материјали во лабораториите во...

ИЈЗ: Оваа недела за 27,5 отсто повеќе смртни случаи и за 7 отсто повеќе позитивни на ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани се вкупно 26.142 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од пет проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.933 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со...

ИЈЗ: Позитивните случаи на ковид-19 зголемени за 26,4, а смртноста за 22,5 отсто

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 15 до 21 март 2021, тестирани се вкупно 24.517 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 8,4 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6.899 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со зголемување...

ИЈЗ: Зголемување од 22,2 отсто на нови случаи со ковид-19 споредено со претходната недела

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 8 до 14 март 2021, тестирани се вкупно 22.625 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 7,3 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 5.456 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, со зголемување...

Потврден 541 нов случај на ковид-19 од 2.789 тестирања, починале 19 лица

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на ковид-19 во: Скопје – 290, Прилеп – 43, Тетово – 22, Охрид – 21, Гостивар - 19, Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 16, Велес - 15, Штип и Струмица – по 13, Ресен – 12, Неготино – 10, Куманово – 7, Богданци -...

ИЈЗ: Бројот на нови случаи на ковид-19 е зголемен за 23 отсто, смртноста намалена за 17,4 отсто

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 март 2021, тестирани се вкупно 21.090 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,6 проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 4.463 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со зголемување...

Неделен извештај на ИЈЗ: 5,3 отсто повеќе нови случаи на ковид-19, процентот на починати помал за 34,8 отсто

Министерството за здравство информира дека според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 8 до 14 февруари се тестирани вкупно 16.299 материјали во лабораториите за молекуларно и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што е за 13,2 отсто повеќе во однос на една недела претходно. Според анализите од МАНУ, во последниот период се детектирани поголем број нови...

Неделен извештај на ИЈЗ: Зголемeн бројот на нови случаи на ковид-19, помалку починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 25 до 31 јануари 2021, тестирани се вкупно 13.742 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 24,5 проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.036 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со зголемување...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...