fbpx

За цела сезона на грип починале 14 лица, сите биле невакцинирани

Во сезоната 2023/2024, вкупниот број на случаи на грип/заболувања слични на грип изнесува 14.490. Во споредба со истиот период од минатата сезона, бројот на пријавени случаи е зголемен за 41,8 отсто

-

Во досегашниот тек на сезоната на грип, регистрирани се 14 починати лица асоцирани со грип, седуммина се од Скопје, двајца од Штип и по едно лице од Велес, Куманово, Неготино, Гостивар и Демир Хисар, наведено е во последниот извешетај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) кој се однесува на ова заболување. Сите биле хоспитализирани и сите биле невакцинирани.

„Седум биле од возрасната група на лица 15-64 години и седум од возрасната група на лица над 65 години, сите хоспитализирани, 12 со коморбидитети и сите невакцинирани против сезонски грип“, наведено е во извештајот.

Инаку, во сезоната 2023/2024, вкупниот број на случаи на грип/заболувања слични на грип изнесува 14.490. Во споредба со истиот период од минатата сезона, бројот на пријавени случаи е зголемен за 41,8 отсто.

Во текот на 13 недела од оваа година, во државата се пријавени 163 случаи на групни пријави за заболени од грип/заболувања слични на грип (или), 38,5 отсто помалку во споредба со претходната недела.

Како што е наведено во извештајот, по месеци, во март има најмалку регистрирани случаи – 1.108. Во ноември оваа бројка била 268, во декември – 829, во јануари – 5.716 случаи, а во февруари биле евидентирани 6.373 случаи на лица заболени од грип.

Вакцинацијата против сезонски грип е најефикасна заштита од ова заболување. Институтот за јавно здравје препорачува вакцинација на целото население, особено на лица кои припаѓаат на т.н. ризични групи (согласно препораките на СЗО), а тоа се постарите лица (над 65 години), деца на возраст од 6 до 59 месеци, лица постари од 6 месеци со хронични болести, бремени жени и здравствени работници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...