fbpx
Таг: случаи

таг: случаи

Четири нови случаи на голема кашлица во земјава

Четири нови случаи на голема кашлица се евидентирани во државата, соопшти портпаролот на Комисијата за заразни болести Злате Мехмедовиќ. Со овие случаи, вкупниот број заразени е 22, од почетокот на годината. Има хоспитализирани деца, но и возрасни со пертусис (голема или магарешка кашлица). Комисијата вчера предложи прогласување епидемија на територијата на Скопје. Се чека конечна одлука од Министерството за здравство,...

Регистрирани 101 нов случај на ковид-19 и уште 13 починати

Во последните 24 часа се регистрирани 101 нов случај на ковид-19 од направени 1.299 тестирања, јави Министерството за здравство. Повеќе од половина од новите случаи се од Скопје – 59, потоа од Кавадарци – 10, Битола – 8, Прилеп – 7, Штип – 3, Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино – по 2, Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод –...

Регистрирани уште 442 случаи на ковид-19 од направени 2.939 тестирања

Во последните 24 часа се регистрирани 442 нови случаи на ковид-19 од направени 2.939 тестирања, информира Министерството за здравство. Процентуално земено, бројот на позитивни случаи изнесува 15 отсто од направените тестови. Најголем дел од новите случаи се регистрирани во Скопје - 168, потоа во Битола - 41, Кавадарци - 24, Охрид - 15, Куманово, Велес, Штип, Струмица и Кочани –...

Уште 15 починати од ковид-19, вкупно 6.683 жртви на пандемијата во земјава

Уште 15 лица починале како последица на ковид-19, јави министерството за здравство. Од нив 12 починале во болнички услови во текот на вчерашниот ден, додека тројца починале во домашни услови во периодот од 25 август до 28 септември. Од почетокот на пандемијата до сега, во земјава се регистрирани 6.683 починати како резултат на ковид-19. Во текот на вчерашниот ден се регистрирани...

Нови 464 случаи на ковид-19, оздравени 435, а починати 23 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 4.553 тестирања, а регистрирани се 464 нови случаи на ковид-19: Скопје – 225, Куманово – 42, Струмица – 35, Штип – 27, Велес – 24, Охрид – 21, Прилеп – 15, Тетово – 10, Свети Николе – 8, Кичево – 7,...

Над 15.100 активни случаи на ковид-19, починале уште 32 лица

Министерството за здравство соопшти дека за 24 часа се направени 7.174 теста, а регистрирани се уште 708 случаи на ковид-19 од кои најголем дел во Скопје - 315. Како последица на болеста починале 32 лица, од кои 11 од Скопје на возраст од 42 до 81 година. Најмладиот починат бил од Охрид и имал само 25 години. Регистрирани сe 573...

Нови 112 случаи на ковид-19, оздравени 2.179, а починати се 13 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 30, Куманово – 13, Кичево – 8, Битола – 7, Радовиш – 6, Охрид – 5, Прилеп, Кочани и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица,...

Нови 30 случаи на ковид-19, оздравени 359, а починати 16 лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 14, Куманово – 4, Тетово и Кочани – по 2, Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип - по 1. Регистрирани се 359 оздравени пациенти од:Скопје –...

Лиле Стефанова останува обвинител на „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“

Oбвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што ги водеше СЈО, „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“, со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Стефанова заедно со уште петмина поранешни обвинители во СЈО добија овластување да ги застапуваат предметите што и досега ги водеа. Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски продолжија да го застапуваат „Монструм“, а Ленче Ристоска предметот „Талир...

Антикорупциска: Комисија која од борец стана творец на корупција (визуелизација)

Државната комисија за спречување на корупцијата беше формирана во 2002 година како клучно тело во спречување и справување со коруптивното однесување на носителите на функции и злоупотреби на јавните пари. Првиот состав на новото тело го оправда ентузијазмот и надежите – покрена неколку капитални случаи и единствениот антикорупциски предмет со судска разрешница - „Бачило“. Но, веќе по парламентарните избори во 2006...

СЈО денеска на пладне со прва прес-конференција по три месеци

Повеќе од три месеци по последната прес-конференција, Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите - Специјалното јавно обвинителство (СЈО), денеска во 12 часот ќе одржи прес-конференција. На прес-конференцијата на 19 декември минатата година, СЈО отвори седум нови истраги против 17 лица осомничени за злоупотреба на службената должност измами и други...

Три нови случаи на заболени со мали сипаници

Во текот на изминатата недела, од 14 до 20 октомври, регистрирани се три нови случаи на мали сипаници, со што вкупниот број на заболени е 17 лица, информираат од Институтот за јавно здравје. Од вкупниот број на заболени, 10 лица живеат во населбата Маџари - Кванташка депонија, две лица се од Чаир, а по едно лице е регистрирано во село...

ОЈО во Битола, Скопје и во Кочани водат истраги за шест случаи поврзани со изборите

Основните јавни обвинителства во Битола, Кочани и во Скопје почнале предистражни постапки за шест случаи за извршени кривични дела поврзани со изборниот процес. Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, еден од случаите е во Основното јавно обвинителство Битола, два се во ОЈО Кочани и три во ОЈО Скопје. „Делата за кои се водат постапките се однесуваат на поткуп при избори и...

„Цивил“: Продолжуваат притисоците врз гласачите, пријавени повеќе од 170 случаи

Во периодот од 5 до 8 декември, граѓанската организација „Цивил“ примила повеќе од 600 повици од граѓани кои биле загрижени за тоа дали ќе имаат можност да го искористат своето право на глас на предвремените парламентарни избори в недела на 11 декември, информираат оттаму. „Цивил“ денеска во 13 часот ќе одржи прес-конференција пред Државната изборна комисија, по која, нивни претставници ќе им...

СЈО поднесе две обвиненија – за уништување документи и за насилствата во Центар

Обвинителката Фатиме Фетаи на денешната прес-конференција, на која специјалните јавни обвинителки го презентираа вториот извештај за работата на СЈО, рече дека денеска ќе бидат поднесени два обвинителни предлози. Едниот од нив, според зборовите на Фетаи, е за уништувањето документи поврзани со прислушувањето, а вториот за насилствата пред Општината Центар во јуни 2013 година. Образложувајќи ги случаите, Фетаи рече дека првото обвинение...

Новинарите и снимателите фаќаат бусија пред СЈО

Новинарските екипи и снимателите полека фаќаат бусија пред влезот на Специјалното обвинителство како што се зголемува „фрекфенцијата на лица“ (како што рече Катица Јанева) повикани да дадат исказ. Така, денеска, како што потврдија од двете партии, се очекува да се појават лидерите на ДПА и на Партијата целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), Мендух Тачи и Самка Ибраимовски. Некои медиуми пренесуваат дека на...

Јанева најави „зголемена фрекфенција“ на лица во СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска соопшти дека во периодот што следи во СЈО ќе има зголемена фрекфенција на лица кои се повикуваат во врска со предметите што ги води Обвинителството. Во писмената изјава се додава дека нема да се откриваат поконкретни детали заради тајноста на предистражната постапка. - Во периодот што следи ќе има зголемена фреквенција на лица во ова...

Груевски, Јанкулоска, Мијалков, Јанакиески, Заев од списокот на Иванов се преселија кај Јанева

Специјалното јавно обвинителство продолжува со истражните постапки против сите осомничени во петте случаи што ги отвори, соопшти денеска СЈО. Поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и на нивни соработници, за дел од осомничените во овие случаи беа запрени постапките, а дел поради помилувањето не беа официјално осомничени. СЈО поднело и предлог до Апелациониот суд Скопје да го...

Советот на јавни обвинители ја почна седницата, Јанева не дојде

Советот на јавни обвинители ја почна седницата на која, како што е најавено, ќе се разгледуваат барањата на Специјалната јавна обвинителка Катица, Јанева за преземање на случаите „Маѓар телеком“, „Верушевски“ и „Шпион“. Иако беше поканета, сепак на седницата нема да присуствува специјалната обвинителка Јанева. Таа за денеска во 11 часот во просториите на СЈО закажа прес-конференција. Во понеделникот, претседателот на Советот...

Јанева ги побарала од судот предметите за Мартин Нешковски и за Љубе Бошкоски

Покрај докази од предметот „Пуч“, специјалната обвинителка Катица Јанева од судот ги побарала и предметите за убиството на Мартин Нешковски и за случајот „Изборна кампања“, во кој осуден е Љубе Бошкоски, соопшти денеска Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Од кабинетот на Јанева, укажуваат дека не наишле на соработка од страна на судот, кој не им ги доставил предметите, туку побарал обвинителите...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...