fbpx
Таг: грип

таг: грип

Вистиномер: Лага е дека вакцината против ковид-19 била создадена пред појавата на пандемијата

Постот неосновано шири дезинформации дека вакцината против ковид-19 била направена пред појавата на пандемијата на коронавирус. Ова не е точно, а тоа го потврдуваат фактите, пишува „Вистиномер“ во својата нова анализа на една дезинформација. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објава на Фејсбук ја манипулира јавноста дека вакцината против ковид-19 била создадена пред вирусот да биде јавно познат. Јасно ви е дека вакцината...

Вистиномер: Примив вакцина против ковид, дали смеам да се вакцинирам против сезонски грип?

Дилемата којашто се јавува кај пациeнтите е дали оние кои се имунизирани против ковид-19, може да примат и вакцина против грип. Комитетот за имунизација препорачува граѓаните кои се вакцинирале со вакцина против ковид-19, две недели по примената втора доза, може да се вакцинираат против сезонски грип, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Откако удри цунамито на...

Вистиномер: Не е точно дека на секои 100 години има пандемија како план за депопулација

Големата чума во Франција не е пандемија, другите примери на пандемија наведени во постот не се случиле точно во годините што се посочуваат, туку порано или подоцна 3 години. Исто така, во меѓупериодот од 1720 до денеска имало голем број други пандемии, кои не се споменати во оваа објава на Фејсбук. Постот селективно прикажува само некои податоци со цел...

Вистиномер: ПЦР тестот не се исфрла од употреба, туку се подобрува за да детектира истовремено и ковид и инфлуенца

Новите препораки од Центарот за контрола и превенција на болести на САД, не значат дека ПЦР тестот досега не бил ефективен , како што се тврди во постот, туку се препорачува воведување на нови тестови кои можат во исто време да откриваат и Сарс Ков 2 и инфлуенца. Значи, да бидат за два вируси, наместо само за ковид, пишува „Вистиномер“ во...

Вистиномер: ПЦР тестот не регистрира настинка и грип божем се ковид, туку е специфичен само за коронавирусот!

ПЦР тестот регистрира само коронавирус, а не вирус што е причинител на настинка или грип, како што дезинформира оваа објава на Фејсбук. ПЦР тестот исклучиво го пронаоѓа коронавирусот и тоа според единствено за Сарс Ков 2 специфични гени – N и E. Овие гени во грипот ги нема. Тие се единствено присутни во градбата на Сарс Ков 2 вирусот,...

Вистиномер: Не, третата доза од вакцината против ковид нема да ги усмрти Британците

Ниту првата, ниту втората ниту третата доза од ковид вакцината – којашто во Велика Британија по избор ќе им биде достапна на граѓаните повозрасни од 50 години заедно со вакцината против грип, не значи дека со неа ќе се убива населението, туку дека ќе се спасува од тешки последици и смрт, како и од хоспитализации и од ковид и...

Зголемен е бројот на термини за вакцинација против сезонски грип, велат од Министерство за здравство

Министерството за здравство информира дека од денеска се зголемува бројот на термини за вакцинација против сезонски грип. Со новите термини, вакцинацијата започна денеска во 14 часот во Здравствен дом Скопје, односно се одвива во шест поликлиники на територија на Скопје и тоа во поликлиниките: Ѓорче Петров, Букурешт, Чаир, Бит Пазар, Ченто и Јане Сандански. Имунизацијата е со упатување од...

Вистиномер: Смртноста од Ковид-19 и последиците кај пацентите се поголеми споредбено со грипот

Пост објава на Фејсбук пренесува текст од онлајн медиум на македонски јазик, во кој лажно се наведува дека смртноста од Ковид-19 и од грипот била подеднаква и дека тоа било кажано од германскиот „Институт Роберт Кох“, објави „Вистиномер“. Пост објава на Фејсбук на македонски јазик невистинито тврди дека последиците од Ковид-19 и од грипот се подеднакво опасни и дека немало разлика...

Грчки медиуми дезинформираат дека вакцината против грип го зголемува ризикот од Ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Разликата во симптомите помеѓу корона вирусот, грипот и настинката (инфографик)

Кивање, болки во телото, болки во грлото и затнат нос се некои од симптомите што обично ги имаме кога сме настинати. Според податоците на Светската здравствена организација, не сите од овие знаци се присутни и за време на корона вирусот и обичниот грип, пренесува „Порталб.мк“. Корона вирусот кај заболените лица главно се манифестира со сува кашлица и треска, како и...

Опаѓа бројот на заболени од грип

Се намалува бројот на заболени лица од вирусот на грип во државава. Според официјалните податоци од Институтот за јавно здравје, ИЈЗ, регистрираниот број на заболени лица од грип и слично на грип, се намалува и е во рамките на средна активност. Во сезоната 2019/2020, вкупниот број на заболени изнесува 27.017. „Процентот на позитивни резултати добиени од вирусолошкиот надзор изнесува 48,1...

Заразата стивнува, но растат дезинформациите и ловот на кликови за корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Тројца починати и 5.660 новозаболени од грип досега во земјава

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата. Евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што претставува 74 процентно зголемување, се вели во соопштението на Министерството за здравство. Лабораториски е докажано присуство на инфлуенца тип А и Б. Најголем број од заболените лица припаѓаат на возрасната категорија од 15 до...

Почина 13 годишно дете од компликации од грип

Како резултат на компликации од грип, почина 13 годишно дете на Клиниката за детски болести, информираат оттаму. - На Универзитетската клиника за детски болести, вчера почина 13 годишно дете како последица од компликации од грип. Детето од раѓање боледувало од хронична енцефалопатија, дијагноза која дополнително го зголемила ризикот за ваквиот исход од инфекцијата. Во моментов на клиниката се хоспитализирани 17...

Грипот почнува да коси: Одделенијата преполовени, ординациите полни

Досега се пријавени 2.825 случаи со заболувања слични на грип, што е зголемување за 76,6 отсто во споредба со минатата недела, информираат од Институтот за јавно здравје. Во споредба со бројот на пријавени пациенти минатата година, годинава има зголемување за два пати. Д-р Ангелчо Андоновски, директорот на Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле, вели дека во болницата во...

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Здравствен дом-Скопје, Виктор Исјановски информираа дека бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре. За оваа сезона се набавени вкупно 28 илјади вакцини, кои се бесплатни и наменети за лица над 65 години, лица со хронични заболувања, деца на возраст од шест месеци до пет години, бремени жени, како и здравствени работници. „Центрите...

За една недела, двојно зголемен бројот на грипозни

Во текот на минатата недела пријавени се 58 случаи со заболувања слични на грип, што е двојно зголемување во споредба со неделата пред неа, информира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). - Регистрираната инциденца оваа недела укажува на ниска активност на вирусот на грип. Во текот на изминатата недела, нема регистриран смртен случај асоциран со грип. Оваа недела, во вирусолошката лабораторија...

Грипот годинава е поагресивен и затоа предизвикува компликации и смрт

Епидемиолозите очекуваат да има сè потешки случаи на мутиран свински грип, кој предизвикува потешки компликации. Проф. д-р Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) вели дека оваа сезона се изразени чести промени и мутации на овој вирус. - Тие се многу чести кај вирусот на инфлуенца и затоа оваа година добивме поагресивен подтип на вирус, којшто предизвикува сериозни компликации,...

Седум смртни случаи поврзани со грип регистрирани минатата седмица

 Во текот на 11. седмица од оваа година, во Република Северна Македонија се пријавени 1.573 случаи со заболувања слични на грип, а регистрирани се дури седум смртни случаи, информира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). - Бројот на пријавени лица оваа недела е поголем за 20,6 отсто споредено со 11-та недела од минатата сезона, а во однос на просекот за 11....

Тројца нови заболени од морбили, до сега вкупно 493

Согласно најновите податоци од Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, во текот на вчерашниот ден биле прегледани тројца пациенти со симптоми на морбили, од кои двајца возрасни пациенти биле пуштени на домашно лекување, а една 29 годишна пациентка со непознат вакцинален статус била хоспитализирана на клиниката информираат од Министерството за здравство. „На Инфективната клиника во моментот се хоспитализирани 19...

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да...