fbpx
Таг: извештај

таг: извештај

ДЗР: Автопатите Бехтел и Енка отстапуваат од планираната динамика за градба

За изградба на инфраструктурен Коридор 8 и Коридор 10д, во должина од 108 км и со проценета вредност во износ од 1,319 милијарда евра, донесен е специјален Закон со кој се уредени условите и начинот за градба. Заклучно со декември 2023 година само 0,12 отсто од трошоците се однесуваат за градба, што покажува отстапување од планираната динамика за градба....

За 71 отсто зголемен бројот на заразени со сифилис, заушки, салмонела, маларија…

Лани во Македонија биле пријавени вкупно 12.958 заболени од акутни заразни заболувања, а претходната година, оваа бројка била 7.567. Ова претставува зголемување за 71,2 отсто, наведено е во последниот извештај за акутните заразни заболувања кој го објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). За една третина, во период од една година, пораснал и бројот на регистрирани случаи на сексуално преносливи инфекции. „Од...

За прв пат во земјава е регистрирана епидемија на ХИВ кај одредена популациона група

Според резултатите од последното истражување од 2018 година, кај мажите кои имаат секс со мажи во Скопје, проценетата преваленца е 5,4 отсто, што значи дека во РСМ за прв пат се регистрира концентрирана епидемија кај одредена популациона група. Ова е наведено во последниот годишен извештај на Институтот за јавно здравје за спроведени активности согласно програмата за заштита на населението од...

Нови 27 случаи на голема кашлица, четворица се хоспитализирани

Во последната недела, пријавени се 27 нови случаи на голема кашлица, со намалување од 41 отсто споредено со претходниот седмодневен период, информира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем број од случаите се пријавени во Скопје, а пријавени случаи има и во Битола, Куманово, Тетово и во Демир Хисар. Возраста на заболените се движи од еден месец до 54 години,...

„Фридом Хаус“: Неуспеси во владеењето на правото и борбата со корупцијата во Северна Македонија

Северна Македонија претрпе големи неуспеси во владеењето на правото и постојаната корупција на високо ниво во текот на годината, е заклучокот во најновиот извештај на Фридом Хаус насловен „Државите во транзиција“ (Nations in Transit). Во него, организацијата го забележува и судирот на политичките партии околу уставните амандмани поради ветото на Бугарија на напорите на земјава за пристапување во ЕУ. Во извештајот...

За цела сезона на грип починале 14 лица, сите биле невакцинирани

Во досегашниот тек на сезоната на грип, регистрирани се 14 починати лица асоцирани со грип, седуммина се од Скопје, двајца од Штип и по едно лице од Велес, Куманово, Неготино, Гостивар и Демир Хисар, наведено е во последниот извешетај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) кој се однесува на ова заболување. Сите биле хоспитализирани и сите биле невакцинирани. „Седум биле...

Извештај на Народниот правобранител: Бројот на претставки за работата на јавните обвинители се намалува

Вкупно 63 претставки се поднесени во областа која се однесува на работата и постапувањето на обвинителствата во земјава, покажува Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2023 година што го објавува Народниот правобранител. Бројот на претставки е намален за 24 претставки, односно за над 38 отсто во однос на 2022...

Македонија е втора најзагадена држава во Европа, според годишниот извештај на IQAir

Само седум земји го исполнуваат меѓународниот стандард за квалитет на воздухот, при што смртоносното загадување на воздухот на места се влошува поради враќањето на економската активност и токсичното влијание на чадот од шумските пожари, се вели во новиот извештај на веб-страницата која го мери квалитетот на воздухот IQAir. Северна Македонија, после Босна и Херцеговина, е најзагадената земја во Европа, според...

Објавен регионалниот мониторинг извештај за дезинформациските наративи во Западен Балкан

Голем дел од дезинформациите кои се однесуваат на светските случувања во земјите од Западен Балкан, се стремат кон обликување негативна перцепција за Украина и Западот (НАТО, ЕУ и САД) и генерираат поддршка за геополитичките цели на Русија во регионот. Ова го покажа последниот мониторинг извештај за последниот квартал од 2023 година, кој го изработи Фондацијата „Метаморфозис“. Во кој правец се...

За една недела, евидентирани два смртни случаја асоцирани со грип

Во текот на последнава недела, регистрирани се два смртни случаја асоцирани со грип. Станува збор за лица на возраст од 49 и 65 години од Скопје и од Велес кои биле хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и во Градската општа болница „8 Септември“, информира денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај. Кај едно од починатите лица...

Фридом Хаус: Македонија делумно слободна земја, во друштво со Албанија, Србија, Косово, Албанија и БиХ

Со 67 поени, Македонија останува „делумно слободна земја“, според најновиот извештај на Фридом Хаус за слободата на светот во кој се опфатени 210 држави, според два сегмента - политички права и граѓански слободи. Според извештајот, Македонија има пад од едно место за разлика од лани, кога беше бодувана со 68 поени. Во истата категорија како земјава спаѓаат и државите од...

Ефектот на дезинформациите и странските влијанија врз демократските процеси во С. Македонија во 2023

ПРЕЗЕМИ ЈА ПУБЛИКАЦИЈАТА, (ПДФ формат) Во 2023 година, создавањето и ширењето дезинформации се препознаени не само како медиумски, туку и како безбедносен проблем, кој го нарушува функционирањето на демократските институции и на медиумската сфера, предизвикувајќи огромни ризици за целото општество, загрозувајќи ги основните човекови права – од личната безбедност и здравје, до сите видови слободи. По целосната руска инвазија врз...

Во една недела две лица починале од грип, немале примено вакцина против сезонски грип

Во текот на првата недела во новата календарска година, регистрирани се два смртни случаja асоцирани со грип, наведено е во последниот извештај на Институтот за јавно здравје кој се однесува на состојбата со грип во земјава. Во него е наведено е дека се работи за лица на возраст од 56 и 61 години од Скопје и Куманово кои биле...

Кинески „Синохидро“ ќе продолжи да го гради автопатот Кичево-Охрид

Ноемвриските најави на премиерот Димитар Ковачевски оти е можно да се раскине договорот со кинеската компанија „Синохидро“ за изградбата на автопатот Кичево-Охрид не се реализираа. Владата на денешната седница сепак одлучи да потпише анекс на договорот со изведувачот за да се продолжи рокот за изведба на градежните работи, но притоа нема да има ново финансиско задолжување за доградбата и...

Уличните кучиња и локалните власти – многу пари за отштети на граѓани, малку активности на терен

Бројот на бездомни кучиња во општините се зголемува, но се зголемува и бројот на каснати граѓани кои бараат отштета од надлежните институции (општините, јавните претпријатија, операторите). Некои општини издвојуваат десетици илјади евра за судски трошоци и отштети. Наместо да се занимаваат со последиците, локалните власти мора поактивно и поангажирано да ги користат општинските пари и капацитети за решавање на...

Набљудувачката мисија на ЦРТА: “Касапаана” на изборите што се одржаа во Србија

Набљудувачката мисија за изборите во Србија на Центарот за истражување, транспарентност и одговорност (ЦРТА) во нивниот прелиминарен извештај оценуваат дека на денот на изборите на 17 декември имало драстични злоупотреби на избирачките права, законите и институциите од страна на власта. „Обрнуваме внимание на сериозната загриженост за квалитетот на парламентарните избори и нивното натамошно отстапување од стандардите за слободни и фер...

Се чека извештај за автопатот Кичево-Охрид, а потоа ќе има одлука за „Синохидро“

Владата допрвo ќе донесе одлука дали кинеската компанија „Синохидро“ ќе продолжи да го гради автопатот Кичево-Охрид, а министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски уверува дека овој проект ќе биде завршен. Во текот на неделава треба да биде доставен извештајот на надзорниот орган и извештајот од ФИДИК-експертите до Јавното претпријатие за државни патишта и до Министерството за транспорт и...

Четири нови случаи на ХИВ во земјава за еден месец

Во текот на месец октомври, пристигнати се пријави за четири новорегистрирани лица на ХИВ/СИДА, наведено е во билтенот за акутни заразни заболувања во Македонија за изминатиот месец. Во октомври регистрирани се два смртни случаи од ХИВ/СИДА. Еден смртен случај на лице е пријавен во 2022 и еден смртен случај е од новорегистрираните лица во месец октомври. Од анализата на пристигнатите...

Анализата во Хрватска покажа дека труењето со пијалок е од средство за чистење

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош денеска посочи дека во газираниот пијалок од кој се отру едно лице од Риека можно е да било ставено средство за чистење, пренесува Индекс.хр. Извештајот од наодот од вештачењето покажува дека засега има само еден докажан случај на лице кои има повреди односно оштетување на хранопроводот предизвикан од хемикалии. Ваквото труење е предизвикано од...

За 41,6 отсто зголемен бројот на грипозни во однос на изминатите 13 сезони

Бројот на лица со грип и заболувања слични на грип е покачен за дури 41,6 отсто споредено со изминатите 13 сезони, информира утрово Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во извештајот за состојбата со грип во државата. Изминатата недела е регистриран еден смртен случај во Штип, од возрасната група над 65 години, без коморбидитети, а лицето било позитивно на ковид...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...