fbpx
Таг: извештај

таг: извештај

Фридом Хаус: Македонија со иста оценка како лани, во Западен Балкан владеат хибридни режими

Според најновиот извештај на невладината организација Фридом Хаус насловен „Држави во транзиција - од слабеење на демократијата до авторитарна агресија“ во кој е анализирана состојбата со демократијата во 29 земји во транзиција, Северна Македонија останува во категоријата „хибриден режим“ со истата генерална оценка како лани од 3,82, на скалата од еден до седум, каде еден е најниско ниво на...

За безмалку една третина се намалил бројот на ковид случаи во рок од една недела

Вкупно 1.818 нови позитивни случаи од 30 градови во државата се регистрирани изминатата седмица што е намалување од 27,4 отсто во однос на минатата недела, покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Бројот, пак, на направени тестови за ковид-19 во периодот од 7 март до 13 март е намален за 12 отсто. „Најголем дел од регистрираните случаи се од...

За една недела намален бројот на ковид случаи за една третина

Регистрирани сe 2.504 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, со намалување од 32,3 отсто во однос на минатата недела, покажува последниот неделен извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 28 февруари до 06 март. Тестирани се вкупно 17.416 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со...

Вистиномер: Од „No name“ компјутери до онлајн-судење

Ако детално се погледне  Функционалната анализа на основните судови во РСМ претставена во ноември 2021 година, а со цел да се стекне вистинската слика со ИТ – опрема во судството, може да се сретнат и бизарни податоци кога се набројува постојната опрема во судовите, се наведува се вели во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството под наслов: „На правосудството му е потребна...

Реформи во правосудството: Обвинителството понетранспарентно од судството

Судовите, иако неекипирани со професионално вработени лица за односи со јавноста, имаат релативно добра соработка во однос на тековни судски постапки, предмети до судовите и слично. Но, голем проблем претставува затвореноста на судскиот портал, односно тешкото пребарување на одлуките на судовите за различни кривични дела во постапките. Јавното обвинителство отсекогаш било за степен позатворено од судството, пред сѐ, имајќи...

Изминатата недела секој трет тест за ковид бил позитивен

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5 oтсто во однос на минатата недела. Процентот на позитивност се движи од 23,6 отсто до 34,4 отсто, односно просечно - 29,1 отсто, покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 17 до 23 јануари. Според извештајот, тестирани се 39.289 материјали во лабораториите во...

ЦГК: Јавните набавки со низа слабости, е-аукцијата се користи како механизам за манипулации и корупција

Мониторингот на јавните набавки во земјава покажува низа слабости кои укажуваат на договарање меѓу институциите и понудувачите, соопшти Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) кој го објави деталниот Извештај од редовниот мониторинг на јавните набавки спроведени во периодот од јануари до јуни 2021 година. Според наодите од Извештајот, во првото полугодие од 2021, преку нетранспарентната постапка со преговарање без објавување оглас се...

Вистиномер: Субвенциите од државата добредојдени за печатените медиуми

Во севкупното финансирање на медиумите со јавни пари влегува и субвенционирањето на печатените медиуми што се прави по утврдени правила. Правилата беа дефинирани во разговори помеѓу претставници на Владата, Асоцијацијата за заштита на националните печатени медиуми, а со свои предлози учествуваа и од ЗНМ, се вели, меѓу другото, во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во медиумскиот сектор под наслов:...

ЕК извештај: Новинарите сè повеќе напаѓани и изложени на самоцензура, медиумите финансиски неодржливи

Општиот контекст останува поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите и покрај сериозните наоди кои се дел од овој извештај. Посебно влијание на работата на новинарите имаше кризата предизвикана од ковид-19 каде беше зголемена тензијата во секторот. Нападите кон новинарите се зголемија а ветената нулта толеранција не се оствари зошто степенот на неказнивност остана висок,...

Европската комисија бара целосно спроведување на Законот за спречување и заштита од дискриминација, велат од Коалиција МАРГИНИ

Извештајот на Европската Комисија за 2021 година го забележува донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација, за чие донесување се потенцира дека беше обезбедена меѓупартиска поддршка, велат од Коалиција МАРГИНИ. Во Извештајот се забележува и клучната улога на граѓанскиот сектор во мониторирање на работата на институциите и во учеството во донесувањето на одлуки во областа на антидискриминацијата. „Со Извештајот...

Пакет за проширување на ЕК 2021: Фокус на отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но како? 

Годинешниов пакет документи за проширувањето на Европската комисија веќе целосно ја спроведува новата методологија за проширување на ЕУ, се вели во кратката анализа на ЕПИ за Извештајот за Северна Македонија. Тоа најпрвин се гледа во структурата, така што сега и националните извештаи, покрај Стратегијата – регионалниот документ,  сега се подредени според новата Методологија – по кластери. Меѓутоа, примената на новата...

Димитров: Преговорите за членство во ЕУ треба да почнат веднаш

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска одржа заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2021 година, како и Пакетот за проширување. Вицепремиерот Димитров истакна дека Извештајот на ЕК за Северна Македонија е јасна и недвосмислена потврда...

Извештај на ЕК: Има уште многу работа на реформите, но генерално С. Македонија е на добра основа

Во однос на политичките критериуми, Северна Македонија продолжи со своите напори да ги зајакнува демократијата и владеењето на правото, вклучително и низ активирање низа инструменти за проверка и преку широк опфат кон јавноста на клучните политички и законодавни теми. Земјата ја докажа својата посветеност на исполнување на основните критериуми, вклучително и преку „Европа дома“, се вели во главните заклучоци...

Порталб: АКМИС со кој манипулираа судиите ќе биде надграден, кога и како не се знае

Електронскиот систем за распределба на судски предмети, во јавноста познат како АКМИС ќе се надгради, бидејќи во претходниот период истиот беше злоупотребен од трите најважни судови во земјата, Кривичен, Апелационен и Врховен. Сепак, не е познато кои ќе бидат новините и кога се очекува да заврши имплементацијата, пишува Порталб.мк. Направена е анализа на функционирањето на постојниот АКМИС систем и дадени...

Стратешкото предвидување на Европската унија – кон иднината и назад

На 8 септември оваа година Европската комисија го објави вториот Извештај за стратешко предвидување. Со првиот објавен извештај минатата година се воведе стратешкото предвидување како основа за процесите на создавање политики во ЕУ, со цел да се вгради предвидливост во нив. Клучната тема на Извештајот беше “Resilience” – што во превод би значело „отпорност“, или попрецизно „еластична  отпорност“, зашто...

Црвен аларм за човештвото: најновиот извештај на ОН предупредува на последиците од климатските промени

Гренланд
Човековата активност ја менува климата на невиден, а понекогаш и неповратен начин, се вели во големиот научен извештај на Обединетите Нации, пишува „Би-би-си“. Историската студија предупредува за зголемените и сѐ поизразени топлотни бранови, пожари, суши и поплави, како и прекршеното ограничување на температурата за нешто повеќе од една деценија. Забележано е дека океаните ќе продолжат да се затоплуваат и ќе...

Инспекторите за животна средина за шест месеци напишале 36 казни од 3.000 до 20.000 евра

Инспекторите за животна средина во изминатите шест месеци напишале 36 парични казни, од кои најниската била 3.000, а највисоката 20.000 евра. Во тој период биле направени 1.132 инспекциски надзори, што е за 30 отсто повеќе од планираното, а 20 отсто повеќе од истиот период лани. Инспекторите за животна средина детектирале 363 неправилности, од кои 43 завршиле со прекршочни, а...

Недостатокот на владеење на правото во рамките на ЕУ го кочи нејзиното проширување со земјите кандидати

Во Вториот извештај на Европската Комисија за владеење на правото во ЕУ, објавен пред повеќе од една недела, беа упатени бројни критики во врска со владеењето на правото во некои од нејзините членки. Од оваа гледна точка, експертите кои говореа за Порталб.мк, се поделени дали ваквите вознемирувачки извештаи може да влијаат на проширувањето на ЕУ, и со оглед на...

Контраспин: Тоа што „не е препознаена“, не значи дека корупцијата ја нема на високо ниво

Не е вистина дека „никаде во највисокиот ешалон, дури ни во вториот, не е препознаена корупција“. Тоа не се вели директно, но не се отфрла, ако се прочита внимателно целиот извештај што произлезе од Стејт департментот на САД, а кој се однесува на инвестициската клима во земјата. Затоа премиерот, не може така, со општа изјава да ги амнестира и...

Втор извештај на ЕУ за владеење на правото: Kон превенција или санкции?

Во екот на летото, пред околу една седмица, Европската комисија го објави вториот извештај за владеењето на правото во ЕУ. Тоа следеше само еден месец откако се затвори кругот по претходниот извештај, со Резолуцијата на Европскиот парламент од 24 јуни 2021 година. Резолуцијата на Европскиот парламент за минатогодишниот извештај во голема мера ги одрази залагањата и критиките од стручните кругови...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...