fbpx
Таг: контрацепција

таг: контрацепција

Фармацевтите – важна алатка во пристапот на младите до информации и услуги за контрацепција

Фармацевтите се најчесто првите здравствени работници од кои младите бараат информации и услуги за сексуално и репродуктивно здравје, особено во услови на криза. Ова беше истакнато на националната конференција „Младите и фармацевтите – Заедно за достапна контрацепција“, што денеска се одржа во организација на ХЕРА. Загрижувачки е фактот што над 35 отсто од младите сѐ уште се потпираат на прекинување...

ХЕРА не е членка, ниту партнер на Планирано родителство

Не е вистина дека Планирано родителство е главен партнер на ХЕРА. Од ХЕРА за Вистиномер велат дека тие не се членка, ниту партнер на Планирано родителство. Исто така, во постот надвор од контекст и сосема неосновано се доведуваат во корелација абортусите во САД со пилот програма за сеопфатно сексуално образование во С. Македонија. Овие две работи се неспоиви. Во...

ХЕРА: На Позитивната листа на лекови и натаму нема ниту еден модерен контрацептив

Граѓаните најчесто имаат незаштитени сексуални односи, а на Позитивната листа на лекови и натаму нема ниту еден модерен контрацептив, заклучија говорниците на националната конференција „Контрацепција на позитивната листа! Зошто се‘ уште не сме спремни?“ што се одржа во организација на невладината организација ХЕРА. „Во Македонија, само 14 % од жените кои се во врска или во брак користат контрацепција која...

Младите без средства за контрацепција што можат да се земат на рецепт

И покрај тоа што невладините организации редовно реагираат, младите во Македонија сѐ уште не можат да купат ниту едно контрацептивно средство на рецент со пониска цена, која што делумно би се подмирила од Фондот за здравство. По повод одбележувањето на 26 септември - Меѓународниот ден на контрацепцијата, ХЕРА повторно предупредува за ризикот по репродуктивното здравје на младите од земјава...

За Ердоган контрацепцијата е предавствo

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ја оцени како „предавство“ контрацепцијата бидејќи смета дека таа, најверојатно, ќе „пресуши“ цела една генерација. Ова турскиот претседател го изјавил вчера, на венчавката на синот на бизнисменот Мустафа Кефелија. - Едно или две деца не се доволни за да ја зајакнеме нашата нација. Потребна ни е динамична и млада генерација. Мораме да ја доведеме Турција...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...