fbpx
Таг: Хера

таг: Хера

Фармацевтите – важна алатка во пристапот на младите до информации и услуги за контрацепција

Фармацевтите се најчесто првите здравствени работници од кои младите бараат информации и услуги за сексуално и репродуктивно здравје, особено во услови на криза. Ова беше истакнато на националната конференција „Младите и фармацевтите – Заедно за достапна контрацепција“, што денеска се одржа во организација на ХЕРА. Загрижувачки е фактот што над 35 отсто од младите сѐ уште се потпираат на прекинување...

ХЕРА не е членка, ниту партнер на Планирано родителство

Не е вистина дека Планирано родителство е главен партнер на ХЕРА. Од ХЕРА за Вистиномер велат дека тие не се членка, ниту партнер на Планирано родителство. Исто така, во постот надвор од контекст и сосема неосновано се доведуваат во корелација абортусите во САД со пилот програма за сеопфатно сексуално образование во С. Македонија. Овие две работи се неспоиви. Во...

Со измислена изјава се стигматизира невладината ХЕРА

Не е вистина дека ХЕРА се залага за нормализирање на порнографијата, во постот се пласира измислена изјава која ХЕРА никогаш не ја дале. Сите ставови на ХЕРА се однесуваат на сексуална работа помеѓу возрасни лица, а не за деца. Сексуално преносливите болести и абортусот не корелираат ексклузивно само со сексуалната работа, туку можат да се случат кај која било...

Во С. Македонија нема сексуално образование за деца од 0 до 4 години

Кај нас не постои сеопфатно сексуално образование од 0-4 години и оттука било какво тврдење поврзано со работата на нашата организација во овој контекст е беспредметно и неиздржано. Се работи за класична манипулација и извртување на фактите. Исто така, во нашата земја не постои ниту неформална програма за сексуално образование за деца на оваа возраст до 4 години, што...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и дезинформации за сеопфатно сексуално образование

Сексуалното образование во училиштата е една од најдискутираните теми во земјава, каде до неодамна и самиот збор „секс“ се сметаше за табу. Адолесценцијата е период од животот во кој лицата претрпуваат големи физички, психолошки, емоционални и промени на личноста, што пак бара во овој период да бидат насочени и да им се помогне да ги разберат промените што ги...

ХЕРА: На Позитивната листа на лекови и натаму нема ниту еден модерен контрацептив

Граѓаните најчесто имаат незаштитени сексуални односи, а на Позитивната листа на лекови и натаму нема ниту еден модерен контрацептив, заклучија говорниците на националната конференција „Контрацепција на позитивната листа! Зошто се‘ уште не сме спремни?“ што се одржа во организација на невладината организација ХЕРА. „Во Македонија, само 14 % од жените кои се во врска или во брак користат контрацепција која...

Основен граѓански суд: „Од нас за нас“ е одговорна за сторена клевета против ХЕРА

Граѓанскиот суд Скопје, на 3 февруари пресуди дека Здружението „Од нас за нас“ сторило клевета против ХЕРА – Асоцијацијата за здравствена едукација, поради континуирано изнесување невистинити факти за самата организација и за сеопфатното сексуално образование преку неговата Фејсбук-страница. Како што велат во асоцијацијата, Граѓанскиот суд потврдил дека невистините изнесени од страна на „Од нас за нас“ се штетни за угледот...

Заврши пилот-проектот за сексуално образование, учениците сметаат дека треба да се изучува и во пониските одделенија

Вкупно 85 ученици во деветто одделение од три основно училишта, со потпишана согласност од родители, во текот на едно полугодие следеа настава по Сеопфатно сексуално образование (ССО). Пилот-проектот заврши, а интересот кај учениците за овие теми бил голем. Она за што учеле учениците на часовите, на кои им предавале сертифицирани и обучени наставници, биле теми како: сексуално и репродуктивно...

Бесплатно и доверливо тестирање со брзи ХИВ тестови во Младинскиот центар на ХЕРА

Во рамките на Европската недела на тестирање за ХИВ, Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА во периодот од 22 до 29 ноември овозможува бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ со брзи тестови во Младинскиот центар на ХЕРА „Сакам да знам“, лоциран во скопската населба Водно. „Денес, се проценува дека во нашата држава секое трето лице кое има...

Реактор и ХЕРА со проект за мулти-професионална превенција на родово засновано насилство

Со заедничкиот состанок меѓу Реактор – истражување во акција, ХЕРА - Aсоцијација за здравствена едукација и истражување и претставници на институциите, кој се одржа вчера (14 октомври 2021 година), се одбележа отпочнувањето на проектот „Воспоставување на мулти-професионална превенција на родово засновано насилство, работа со сторители преку пристап фокусиран на безбедноста на жртвите и советување на мажите во Република Северна...

Прв скопски извиднички одред: Сведочењата за „Есенски бакнежи, прегратки“ се извадени од контекст

Организаторот на настанот „Секс, извидници и рокенрол“, Прв скопски извиднички одред (ПСИО) се огласи со соопштение по наводите во јавноста дека на овој настан имало недолично однесување. Според соопштението на извидниците, официјалното име на настанот било „Есенски бакнежи, прегратки 2021“ и тој се одржувал веќе 12 години, а имал за цел да ги спои основите на рок музиката, извидничките...

ХЕРА: Итно да се реши случајот со извидничкиот настан „Секс скаутс енд рокенрол“

ХЕРА, Асоцијацијата за здравствена едукација апелира за итно постапување на институциите по допрен глас и за целосно расветлување и разрешување на случајот поврзан со извидничкиот настан „Секс скаутс енд рокенрол“, стои во денешното соопштение испратено од асоцијацијата до медиумите. Станува збор за сведоштво на родител кој го споделува искуството на неговото дете кое минатитот викенд било дел од настан...

Обучени 14 наставници што ќе предаваат Сеопфатно сексуално образование

Од претстојниот септември, во образовниот систем влегува нов наставен предмет Сеопфатно сексуално образование. Предметот, кој всушност станува дел од основното образование, се воведува во деветто одделение. Оваа новина предизвика низа реакции во јавноста, а се ширеа и лажни вести со цел јавноста да се заплаши и доведе во заблуда. Дилемите и нејасностиите ги разјаснија одговорните во Бирото за развој...

Порталб: Нејаснотии во врска со сексуалното образование, објаснување каква ќе е содржината на предметот [видео]

Во рамките на реформите во основното образование што министерката за образование и наука Мила Царовска ја претстави на крајот на минатата година е и воведувањето на сексуалното образование како изборен предмет за деветто одделение. Овој чекор наиде на критики и противења од група родители кои и протестираа. Со цел да се разјасни која ќе биде вистинската содржина на сексуалното...

Абортусот со лекови отсега достапен на скопската Клиника за гинекологија и акушерство

фото: ХЕРА
На Клиниката за гинекологија и акушерство од денеска е достапна алтернативната метода за прекин на бременоста со помош на медикаменти. Проектот за медикаментозен абортус започна да се спроведува на почетокот на годинава од страна на ХЕРА и Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (УГАК), со цел да се подобрат капацитетите на јавното здравство за обезбедување на оваа здравствена услуга. „Заради...

ХЕРА: Потребни се системски решенија за да се унапреди социо-економската положба на Ромките

Само четири Ромки се вработени на раководни позиции во јавните институции, а на нераководни позиции тие се застапени со само 0,47 отсто од вкупниот број на вработени. Иако Шуто Оризари е најголемата општина со ромско население во државата, од вкупно 18 вработени лица во Општината, само 8 се Роми, потенцираат од ХЕРА по повод 8 Април, Меѓународен ден на...

ХЕРА: Над 90 отсто од Ромките се без или со само основно образование

Невработеноста на жената Ромка е долгогодишен проблем во нашата држава. Само 4 Ромки се вработени на раководни позиции во јавните институции, а на другите, нераководни позиции, тие се застапени со само 0,47 отсто од вкупниот број на вработени. Од вкупно 7.647 лица кои ги користеле активните мерки и услуги за вработување во текот на 2019 година на национално ниво,...

Со обука на наставниците започна пилот-програмата за сеопфатно сексуално образование

Од денеска започнува обуката на наставници од четири основни училишта во земјава за сеопфатно сексуално образование (ССО), откако претходно Владата ја усвои информацијата за пилотирање на програмата за ССО, која ќе се спроведува во четири училишта во Скопје и во Тетово, во урбана и рурална средина „Обуката за наставници е првата фаза од воведувањето на сексуалното образование во формалното образование....

ХЕРА: Над 90 отсто од наставниците се согласуваат дека во наставните програми треба да има теми од ССО

Помеѓу 89-99 проценти од наставниците се согласуваат дека наставните програми треба да се надополнат со теми како што се заштитата од сексуално насилство, вклучувајќи насилство на социјалните мрежи, телесните промени во пубертетот, разликите меѓу половите и родовата рамноправност и карактеристиките на здравите врски. Ова го покажуваат податоците од истражувањето на ХЕРА - Асоцијација за здравствена едукација и истражување, во...

ХЕРА: Партиите да се заложат за воведување на сеопфатното сексуално образование како предмет во училиштата

Од Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување (ХЕРА) упатуваат апел до сите кандидати и кандидатки од политичките партии, како и до сите чинители вклучени во изборните кампањи, да користат јасни недвосмислени пораки и точни информации кога станува збор за сеопфатното сексуално образование (ССО). „Кога се едукацијата и квалитетното образование во прашање, младите имаат право да бидат навремено и правилно информирани....

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...