fbpx

ХЕРА: Унапредувањето на правата на жените и девојките води кон подобро општество

Во Лидерската група е голем и во неа има претставници на политичките партии, академската заедница и културата, граѓанските организации, верските организации, медиуми и комори, кои може да лобираат и придонесат за родово сензитивни и родово одговорни политики

-

Промоција и унапредувањето на правата на жените треба да биде приоритет за целото општество, е главната порака од денешниот состанок на Лидерската група за родова еднаквост кој се одржа во Скопје, во организација на ХЕРА – Асоцијацијата за здравствена едукација во соработка со партнерите од повеќе сектори во македонското општество.

Kaко што информираат во ХЕРА, членовите на Лидерската група истакнале дека е потребно зголемено политичко учество на жените, учество во јавната сфера на живеење и нивно економско зајакнување.

„Жените во македонското општество се соочуваат со значителни препреки во пристапот до пазарот на трудот и постигнувањето еднаква плата за иста работа. Неплатените обврски за грижа дополнително го попречуваат вклучувањето и унапредувањето на жените како дел од работната сила и со тоа ја пролонгираат и одржуваат нивната економска неповолност. Создавањето на национална иницијатива за родова еднаквост како структура што ќе промовира и лобира за политики кои во себе ја содржат родовата основа и ги штитат правата на жените“, истакна извршната директорка на ХЕРА Мила Царовска, извршната директорка на ХЕРА.

Таа додаде дека е охрабрувачки што интересот за членување во Лидерската група е голем и во неа има претставници на политичките партии, академската заедница и културата, граѓанските организации, верските организации, медиуми и комори, кои може да лобираат и придонесат за родово сензитивни и родово одговорни политики.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...