fbpx

Тик Ток анестезиологот остана без лиценца, седум години не смее да работи како доктор

Hема да дозволиме дигнитетот и угледот на докторите да бидат загрозени од неодговорно однесување на поединци во фелата, наведено е во соопштението на Лекарската комора

-

Судот на честа при Лекарската комора, на денешната седница одлучи привремено да му ја одземе лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог, вработен во ЈЗУ Клиничка болница Тетово, информираат во Лекарска комора.

„Лиценцата за работа на докторот привремено се одзема за период од седум години, што согласно правните прописи е максимална казна што може да се изрече за етички прекршок во работењето. Судот на честа утврди дека докторот сторил повреда на Кодексот на медицинска деонтологија на ЛКРСМ, како и Меѓународниот кодекс на медицинска етика“, наведено е во соопштението на Лекарската комора.

Оттаму потсетуваат дека докторот на медицина, својата професија треба да ја врши совесно и одговорно со почитување на човековото достоинство и дека тој е должен да ги почитува и штити правата на пациентите и да ја чува нивната доверба и тајност на медицинските податоци.

„И најстручниот лекар не е доволно добар лекар, доколку не ги почитува етичките норми и правила. Нема да дозволиме дигнитетот и угледот на докторите да бидат загрозени од неодговорно однесување на поединци во фелата“, се додава во соопштението.

На 15 април, МВР соопшти дека докторот сникал и објавувал пациенти на Тик ток. Тој објавувал лекарски персонал и пациенти на кои им се пружала лекарска помош, по што полицијата го привела анестезиологот во тетовското село Одри.

Проф. д-р Калина Гривчева Старделова, претстедателката на Лекарската комора, минатата недела на прес-конференција кажа дека трајното одземање лиценца се прави по одлука на суд, и тоа, ако станува збор за несовесно лекување кое завршило со смрт.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...