fbpx

Меџити: Клиничкиот центар ќе има еден генерален директор

Целта е пациентите да добиваат подобра здравствена услуга, а и здравствените работници да функционираат полесно, рече министерот

-

Фатмир Меџити, министерот за здравство очекува од јануари идната година да функционира еден Клинички центар, со еден генерален директор. Тој во изјава за медиумите потврди дека ова би значело дека ќе се укинат организациските, односно економските директори кои сега се назначени на клиниките.

„Еднаш засекогаш сакам да се постават работите како што треба на Клинички, за да функционира многу полесно, поадекватно и поефективно. После новата година се очекува да почне да функционира еден Клинички центар со генерален директор, или, како ќе бидат модалитетите за тоа ќе се договориме. Целта е пациентите да добиваат подобра здравствена услуга, а и здравствените работници да функционираат полесно“, рече Меџити.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download micromax firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download