fbpx
Таг: клинички центар

таг: клинички центар

Владата одлучи дека проблемот со специјализантите ќе го реши по изборите

Владата на денешната седница ја разгледала Информацијата од Министерството за здравство, во врска со специјализантите по медицина, кои со сопствени средства ја плаќаат специјализацијата, а кои се работно ангажирани со договор на дело во универзитетската клиника во којашто ја извршуваат специјализацијата. „Имајќи го предвид значењето за специјализантите, но и за граѓаните и за здравствениот систем на Република Северна Македонија, за...

Лекарите на Клинички на протест побараа повисоки плати и решавање на хаосот со паркингот

„Егзодус на докторите и на медицинските сестри“, „Дали планирате уште некој генијален преглод закон со кој ќе ги намалите работничките права?“, се само дел од транспарентите со кои денеска, околу 200 доктори и медицински сестри од Клинички центар го искажаа својот револт пред зградата на Министерството за здравство, барајќи повисоки плати и подобри услови за работа. Протестот го организира Синдикатот...

Двегодишно девојче почина откако било претепано од таткото

Минатиот месец, татко од Кичево на триесетгодишна возраст, ја претепал својата двегодишна ќерка, а поради нанесените тешки телесни повреди, девојчето починало пред три дена во скопскиот Клинички центар, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 10 јануари во 15.30 часот, на улицата „Маршал Тито“ во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево, од слобода го лишија Ф.Д.(30) од Кичево. Тој се...

Меџити: Во 2024 ќе има ригорозни мерки за аерозагадувачите и за пушачите

Во најмодерните земји во светот се повикува на превенција во врска со аерозагадувањето. Ќе видите во наредната година, дека многу динамично ќе постапиме со мерки заеднички со сите министерства. Ќе има навистина ригориозни мерки за загадувачите. Мораме да се стремиме да сме дел од зелената еколошка карта, да има место за Македонија во светот. Ова денеска на брифинг со новинарите...

Eкономските и медицинските директори ќе се укинат после изборите, најави Меџити

Новиот Клинички центар, кој треба да биде готов до јуни в година, ќе биде реорганизиран, односно секоја клиника нема да има посебен менаџмент, најави денеска министерот за здравство, Фатмир Меџити. Тој информира дека е започнат е процесот за укинување на организациските и медицинските директори, кој ќе заврши после изборите, односно во јуни. „Прв мој приоритет ми беше спојување на Клиничкот...

Обединетото Кралство ќе ја финансира изградбата на нов Клинички центар, најави Меџити

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити во рамки на работната посета на Обединетото Кралство се сретнал со министерот за извоз, оддел за бизнис и трговија Лорд Малколм Офорд од Гарвел, на која била искажана подготвеност да го поддржат финансиски проектот за изградба на новиот Универзитетски Клинички центар. „На средбата, министерот Меџити ја поздрави континуираната поддршка што Република Северна Македонија ја...

Синдикатот на Клинички бара регулирање на платите, во спротивно најавува тужби и протести

Алармантна е состојбата во јавното здравство доколку ги имаме предвид платите на здравствените работници, проблемите со специјализантите, поставеноста на Клиничкиот центар и вработувањето партиски кадри. Ова денеска го порача Синдикатот на Клинички центар на кој му се приклучи и Иницијативниот одбор на независниот докторски синдикат наречен „Хипократ“. Претседателот на Синдикатот на Клинички, Предраг Серафимовски на прес-конференција рече дека очекуваат со...

Меџити: Клиничкиот центар ќе има еден генерален директор

Фатмир Меџити, министерот за здравство очекува од јануари идната година да функционира еден Клинички центар, со еден генерален директор. Тој во изјава за медиумите потврди дека ова би значело дека ќе се укинат организациските, односно економските директори кои сега се назначени на клиниките. „Еднаш засекогаш сакам да се постават работите како што треба на Клинички, за да функционира многу полесно,...

Синдикатите и Министерството за здравство постигнаа договор за покачување на платите

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест, беа на средба во Министерството за здравство, велат дека постигнале договор. Според договореното, бруто покачување со мартовската плата од три илјади денари ќе имаат сите сестри, а две илјади денари за сите останати од помошно-техничкиот персонал, администрација и доктори. Ова го изјави Предраг Серафимовски, потпретседател на Синдикатот на Клинички центар по...

Фатмир Меџети: Приоритет ќе ми биде решавањето на сообраќајниот хаос во Клиничкиот центар

Новиот министер за здравство Фатмир Меџети во изјава за медиумите денеска кажа дека ќе го решава сообраќајниот хаос во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Мета.мк во декември лани пишуваше дека сообраќајниот хаос во овој дел е секојдневие за граѓаните кои се обидуваат да пронајдат паркинг место, а гужвите се и многу опасна ситуација за пациентите кои се доведуваат...

Повторно вклучена струјата во МЖ Транспорт, Владата ќе го спаси и Клинички од исклучување

По неколку часа откако ЕВН ја исклучи струјата во „Железници Транспорт“ поради долг од 6,5 милиони евра, премиерот Димитар Ковачевски кажа дека струјата во оваа институција е повторно вклучена. Тој најави дека ќе се реши проблемот и со другите државни институции коишто со години натрупувале големи долгови за потрошената електрична енергија, како што е Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, чиј долг...

Новиот клинички центар за три години исцица половина милион евра за дваесетина хонорарци

Вистиномер го проверуваше секое лице на чија сметка се слеале пари во последните три години од проектната единица за изградба на нов Клинички центар – сумите се движат од 5.500 до 90.000 денари месечно. Што точно работеле овие лица останува нејасно, бидејќи нема никаква најава за изградба на нов клинички центар во Скопје, а не беше направена ниту реконструкција...

Вистиномер: Сите сакаат нов Клинички центар, нема јунак да го изгради

Нов клинички центар најавуваа сите власти во изминативе десетина години, партиите го ветуваа во изборните програми како клучен капитален објект, се распишуваа тендери, се склучуваа договори, се фрлаа лопати… Изградба на современ медицински центар ветуваа сите министри за здравство од 2010 година, почнувајќи од Бујар Османи, па Никола Тодоров, Арбен Таравари, Венко Филипче до сегашниот Беким Сали, и според...

ФОТОВЕСТ: Возило на Итна помош „настрада“ на раскрсница во центарот на Скопје

Сообраќајна несреќа меѓу автомобил и возило за Итна помош се случи попладнево во центарот на Скопје. На раскрсницата на булеварот Свети Климент Охридски и улиците Димитрија Чуповски и Митрополит Теодосиј Гологанов автомобил удрил во брзата помош која му го пресекла патот. Полициска екипа е на терен и засега нема информации за повредени лица. Инаку, една од првите работи што кандидатите...

„Градски паркинг“ ќе го средува хаосот на паркингот во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Тројца вработени во „Градски Паркинг“ заедно со вработените во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје од понеделник ќе прават ред и ќе го организираат паркирањето во кругот околу болниците. Истовремено, јавното претпријатие се обврза да постави и дополнителни патокази за известувања со цел подобра организација на паркинг просторот, а во иднина во соработка со Градот Скопје ќе се работи...

Филипче: Двајцата пациенти од Бугарија префрлени на Клиниката за пластична хирургија

Пациентката на 17 годишна возраст и пациентот на 49 годишна возраст, кои беа повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот „Струма" во Бугарија, претпладнево се префрлени на лекување во клиничкиот центар „Мајка Тереза" во Скопје, информира Министерството за здравство. Министерот за здравство д-р Венко Филипче, ги пречека пациентите и во изјава за медиумите истакна дека двајцата се стабилни,...

Вистиномер: На Инфективна се хоспитализирани 159 пациенти, а паркинзите на комплексот клиники „Мајка Тереза“ полни

Во постот се прикажани фотографии од комплексот клиники „Мајка Тереза“, направени на 22 август - неработен ден, недела. На нив се гледа дека на паркингот и пред Ковид амбулантата е празно. Но, врз основа на овие снимки не може да се извлече заклучок дека на клиниките „Мајка Тереза“ нема пациенти. Во работен ден, како што и самите се уверивме,...

Вистиномер: Два клинички центра, два спина или за „бабите и жабите“

Со последните јавни искази околу цената на изградбата на новиот Клинички центар во околината на Скопје јавноста може да биде збунета, и со право, зашто со мало истражување на познати факти се утврдува дека спинува Мицкоски, но спин е забележан и во изјавата на Филипче. Она што е точно е дека навистина се два различни проекти, но и во...

Филипче побара консензус и обединетост околу изградбата на новиот Клинички центар

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја повика опозицијата да го одблокира донесувањето на новиот Закон за клинички центар, за кој има поднесено 2.000 амандмани, бидејќи граѓаните заслужуваат нов и модерен клинички центар каде што на едно место ќе ги добиваат сите здравствени услуги, што е тренд во светот. Тој рече дека од членот на опозицијата во парламентарната Комисија за...

Филипче: Граѓаните заслужуваат современ Клинички, пратениците на опозицијата да соберат храброст да го одблокираат Законот

Министерот за здравство Венко Филипче ја повикува опозицијата да го одблокира законот во Собрание, со кој се овозможува изградба на нов Клинички центар.Тој смета дека партиските разлики треба да се надминат кога станува збор за здравјето на граѓаните. „Жалам што со 2.000 амандмани опозицијата го блокираше законот на Комисијата за здравство во Собранието. Од самиот почеток постапката за изградбата на...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...