fbpx
Таг: министерство за здравство

таг: министерство за здравство

Повеќе од 950 деца примиле вакцина во своите домови

Од Министерството за здравство информираат дека повеќе од 950 деца досега се вакцинирале во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација со пропуштени рутински вакцини. Освен тоа, оттаму додаваат и дека се поделени повеќе од 1.400 информативни брошури, во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство и Светската здравствена организација, со поддршка од Европската Унија, насловена...

Здравствените установи утре и задутре ќе работат континуирано за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и јавната администрација во Скопје поради одржувањето на 30. министерски состанок на ОБСЕ, не важи за вработените во здравствените установи. „Здравствената заштита ќе се одвива континуирано и непрекинато за сите пациенти како и досега, и истата нема да влијае на достапноста...

Досега над 50 илјади граѓани примиле вакцина против сезонски грип

Министерството за здравство информира дека над 50 илјади граѓани примиле вакцина против сезонски грип, а 59 илјади граѓани досега аплицирале за бесплатна вакцинација. Во центрите за јавно здравје и здравствените домови, велат од Министерството, континуирано се врши имунизација против сезонски грип, а со бесплатна вакцинација се опфатени следните ризични групи: стари лица (над 65 години), лица со хронични заболувања, здравствени...

Речиси 14 милиони евра ќе издвои Владата за лекот „Трикафта“

Владата на денешната седница донела одлука за набавка на лекот „Трикафта“ за болните од цистична фиброза, во вкупна вредност од 854.549.942,40 денари, односно безмалку 14 милиони евра, соопштија денеска оттаму. Во земјава со оваа болест живеат околу 130 лица. Како што прогресира болеста низ годините, така расте и смртноста. Лек има од новата генерација на т.н. модуларна терапија, која...

Вакцината е најефикасна заштита од сезонски грип, годинава се вакцинирале 43.964 лица

Заклучно со 46 недела од 2023 година, се забележува зголемување на бројот на заболувања слични на грип. Бројот на пријавени лица оваа недела споредено со 46-та недела од минатата сезона, е зголемен за 82,9 отсто, наведено е во новиот извештај на Институтот за јавно здравје. „Во сезоната 2023/2024 вкупниот број на случаи на грип/ заболувања слични на грип изнесува 351. Најголем...

Вакцинацијата не е мисија наменета против граѓаните над 65 години и против децата

Објавата изобилува со манипулативни антивакцинални наративи, со цел да се исплашат граѓаните да не се вакцинираат. Вакцините не се оружје против возрасните граѓани над 65 години и децата, туку најголема медицинска придобивка на современата медицина, а овие две категории граѓани се ранливи групи и затоа фокусот на Министерството за здравство е на нив. Вакцините се безбедни и во државата...

За да ги заштити младите, хрватскиот министер за здравство ќе ги ограничи снус и „Прајм“

По средбите со Хрватскиот институт за јавно здравје и Државниот инспекторат на Република Хрватска, во врска со ограничувањето на потрошувачката на енергетскиот пијалок „Прајм“ и никотинските кесички, министерот за здравство на Република Хрватска Вили Берош рече дека ќе направи се за да ги ограничи ваквите производи, пренесе Јутарњи. Реакцијата на хрватските власти следува откако Словенија го забрани пијалокот „Прајм“...

Против сезонски грип досега вакцинирани над 29.000 граѓани

Над 29.000 граѓани досега биле вакцинирани против сезонски грип, информира Министерството за здравство. За бесплатна вакцинација против сезонски грип досега се пријавиле 58.012 граѓани. Вакцинацијата непречено се одвива во центрите за јавно здравје и во здравствените домови низ земјава. „Со бесплатна вакцинација се опфатени следните ризични групи: стари лица (над 65 години), лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени,...

Децата со дијабетес тип 1 конечно добија бесплатни сензори за мерење гликемија

Универзитетската клиника за детски болести од денеска има бесплатни сензори за мерење гликемија во крвта кај најмладите пациенти. Набавени се сензори за 650 пациенти, наменети за деца и млади до 18 години со дијабетес тип 1, како и за бремени жени со дијабетес тип 1, слепи лица, а останатите сензори ќе бидат доделени на Универзитетската клиника за ендокринологија. Ова се...

За една недела вакцина против сезонски грип примиле над 10.000 граѓани

Вакцинацијата против сезонски грип одлично се одвива, а за една недела се имунизирани над 10.000 граѓани, информираат од Министерството за здравство. Министерот за здравство денеска го посети вакциналниот пункт во Поликлиниката „Бит-пазар“, со цел лично да се запознае како тече процесот на вакцинација против сезонски грип. Меџити изрази задоволство од досегашниот одзив на граѓаните, потенцирајќи дека тоа покажува дека тие се...

Започна втората кампања за промовирање на вакцинацијата „од врата до врата“

Од денеска започна втората широка кампања за промовирање на имунизацијата што Министерството за здравство ја реализира заедно со Светската здравствена организација (СЗО) и со финансиска поддршка на ЕУ, информираа од ова министерство. Од таму велат дека 30 тимови од медицински лица од тимовите за имунизација во здравствените домови во државата ќе одат „од врата до врата“, односно ќе ги посетуваат...

За вакцини против сезонски грип досега се пријавиле повеќе од 47.000 граѓани

За бесплатна вакцинација против сезонски грип, согласно податоците од системот „МојТермин“, досега се пријавиле повеќе од 47.000 граѓани, информираат за Мета.мк во Министерството за здравство. Електронското пријавување на веб-страницата vakcinacija.mk започна на 9 октомври. „Со бесплатна вакцинација се опфатени ризичните групи население - возрасни лица (над 65 години), лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени, децата на возраст од...

Меџити се вакцинираше против грип, апел до граѓаните да го сторат истото

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити утрово прими вакцина против сезонски грип на вакциналниот пункт за здравствени работници, кој е отворен во Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата против сезонски грип се спроведува на територија на цела држава во центрите за јавно здравје и дел од здравствените домови во Скопје. Секој граѓанин може да се пријави на сајтот vakcinacija.mk и ќе...

Повеќе од 30.000 граѓани пројавиле интерес да се вакцинираат против сезонски грип

Од денеска започнува вакцинацијата против сезонски грип, информира денеска претседателот на Комисијата за заразни болести, проф. д-р Александар Петличковски. Тој кажа дека процесот досега се одвива во најдобар ред. „Ги следиме препораките од Светската здравствена организација (СЗО) за почеток на вакцинацијата во октомври. Би било убаво годинава да забележиме пораст на опфатот со што би се приближиле до препораката од...

Ханс Клуге: С. Македонија успешно го унапреди примарното здравство

С. Македонија вложи многу труд да го подобри третманот на незаразните болести и овозможи матичните лекари да ја препишуваат хроничната терапија. Вашата држава е успешен пример кога станува збор за унапредувањето на примарната здравствена заштита. Ова денеска го изјави д-р Ханс Клуге, директорот на СЗО за Европа, на сесијата на Регионалниот комитет на СЗО за Европа, кој се одржува од...

Неделава започнува вакцинацијата против сезонски грип

Оваа недела ќе започне вакцинацијата против сезонски грип. Во државата се пристигнати вкупно 60.000 дози четиритипни вакцини против сезонски грип наменети за бесплатна вакцинација. Граѓаните од ризичните групи кои се пријавиле за вакцинација преку веб-страницата vakcinacija.mk, во следните денови преку смс-порака ќе добијат известување за точниот датум, час и место за вакцинирање. „Со бесплатната вакцинација ќе бидат опфатени возрасните лица (над...

Се инсталира нов акцелератор на Клиниката за онкологија

Започна инсталацијата на новиот акцелератор на Клиниката за радиотерапија и онкологија. Министерството за здравство информира дека првите две фази на демонтажа на дваесет години стариот акцелератор е завршена и направена е адаптација и реновирање на бункерот. Ќе следува физичка инсталација на новиот систем, по која ќе следат мерења, калибрации и моделирања на системот до конечно пуштање во употреба. Се...

Реновирани одделите за гинекологија и неонатологија во тетовската болница

По 20 години конечно се реновирани и опремени двата оддела за гинекологија и неонатологија во Клиничката болница во Тетово, соопшти Министерството за здравство. „Ова се значајни инвестиции со кои на пациентите им овозможуваме услови кои наликуваат на големите медицински центри низ Европа”, вели министерот за здравство Фатмир Меџити, кој вчера ја посети болницата. Тој рече дека по 20 години Клиничката болница...

Почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Од денеска почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризичните групи на население, информираше Министерството за здравство. Пријавувањето се врши на страницата vakcinacija.mk, а вакцинирањето се планира да почне да се спроведува од втората половина на месецов. Со вакцинацијата ќе бидат опфатени следните ризични групи: стари лица над 65 години, лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени, децата...

Дијабетичарите не добија ленти и глукомери, спасот го бараат кај народниот правобранител

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Северна Македонија, кој ги обединува локалните здруженија на лицата со дијагноза Дијабетес тип1 и тип2, поднесе Преставка и Барање за итно постапување на Народниот правобранител на Република Македонија. И по сите ветувања од Министерството за здравство од изминатиов период, дијабетичарите не добија ленти и глукомери кои мораат сами да си ги купуваат од...

Без вклученост на граѓанскиот сектор, не може да се зборува за плурализам и за отвореност

Учеството на јавноста во креирањето на јавните политики е нешто што во поширока смисла би значело „од граѓаните за граѓаните“. Правилниците, стратегиите, акциските планови, законите, законските измени - сите...