fbpx

Прославувајте одговорно – здравствените установи ќе бидат дежурни за новогодишната ноќ

Министерството за здравство апелира до граѓаните внимателно да консумираат алкохол и храна, како ид а не користат пиротехнички средства кои можат да предизвикаат тешки телесни повреди.

-

Министерство за здравство соопшти дека за време на новогодишната ноќ сите јавно-здравствени установи во државата ќе бидат подготвени со дежурни екипи.

Дополнително, со цел избегнување на несакани последици како алкохолни труења и сообраќајни незгоди, од министерството апелираат да се прославува мирно и одговорно, особено во однос на консумирањето алкохолни пијалаци и прекумерното внесување храна.

Исто така апелираат да не се користат пиротехнички средства кои можат да предизвикаат тешки телесни повреди.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...