fbpx
Таг: Нова година

таг: Нова година

На Токсикологија завршиле 23 лица, повеќето биле жени

На Ургентниот центар во Скопје изминатата ноќ биле извршени 103 прегледи, а на Клиниката за токсикологија 23. Освен повредени во три сообраќајни незгоди, на Ургентен бил донесен и 20-годишен пациент кој при физички напад бил прободен со нож. На Клиниката за токсикологија сите случаи биле акутни интоксикации и ниту еден пациент не е задржан. По прегледите пациентите се пуштени дома....

Алек Стефановски е името на првото родено бебе во 2024 година во земјава

Министерот за здравство Фатмир Меџити и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, го посетија првото родено бебе во земјава во 2024 година. „Станува збор за здраво машко дете, тешко 3.760 грама и долго 52 сантиметри. Му посакувам многу здравје, среќа и безгрижно детство...

Ковачевски со новогодишна честитка: Заедно ќе работиме на исполнување на европската агенда

Премиерот Димитар Ковачевски на сите граѓани им ја честита Новата 2024 година, посакувајќи им многу здравје, среќа и успех во новата година. „Во новата година влегуваме со нови можности и нови планови за уште поголеми достигнувања. Граѓаните се пред сè и над сè! И во новата година ќе продолжиме да работиме напорно... Нема да дозволиме никој да биде оставен сам...

Граѓаните се подготвуваат за дочек, политичарите ветуваат „брда и долини“ за Новата 2024

Дочекот на Новата година ќе се одржи денеска на плоштадот „Македонија„ во центарот на Скопје. Дочекот е во организација на Комората на музичката индустрија во соработка со Град Скопје. Ќе настапат Тринити Стрингс, Слаткар, Дарио, Мерак Меана со Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Стојне Николова, Душко Георгиевски и Блага Петреска. Оваа година нема да има огномет, а средствата ќе бидат пренасочени за хуманитарни цели. „Со тоа продолжуваме со поддршка на сите...

Прославувајте одговорно – здравствените установи ќе бидат дежурни за новогодишната ноќ

Министерство за здравство соопшти дека за време на новогодишната ноќ сите јавно-здравствени установи во државата ќе бидат подготвени со дежурни екипи. Дополнително, со цел избегнување на несакани последици како алкохолни труења и сообраќајни незгоди, од министерството апелираат да се прославува мирно и одговорно, особено во однос на консумирањето алкохолни пијалаци и прекумерното внесување храна. Исто така апелираат да не се користат...

На 31 декември и 1 јануари автобусите во Скопје по неделен возен ред

Јавно сообраќајно претпријатие Скопје соопшти дека за Новогодишното празнување, в недела и понеделник - 31 декември 2023 - 1 јануари 2024 - автобусите ќе возат по неделен возен ред. Од таму додаваат дека на 1 јануари првите вклучувања на возилата ќе бидат подоцна од воообичаеното, а останатите согласно неделниот возен ред. „Од вторник (2 јануари 2024 г.) јавниот превоз ќе продолжи...

Огнениот крст на божиќните украси во Летонија не е поврзан со нацистичката свастика

Летонија не го глорифицира нацизмот и фашизмот, а уште помалку тоа го прави преку новогодишни украси, како што сугерира објавата. Иако симболот на божиќните украси прикажани во видеото кое го споделува објавата изгледа како нацистичка свастика, тоа е угунскруст (огнен крст), кој потекнува од летонскиот фолклор и историја. Огнениот крст кој со милениуми се користи во фолклорот на летонската...

Срамот од елката на Арсовска „блесна“ до Загреб

Дали навистина Скопје заблеска во новогодишна магија, како што вети градоначалничката Арсовска? И дали таа магија може да се види – почувствува во градот, особено на Градскиот плоштад околу тажната, накривена елка? За тоа каква е новогодишната атмосфера најдобро говорат реакциите на скопјани и коментарите на социјалните мрежи дека Скопје никогаш не било полошо украсено. Но, не само кај...

Општина Центар новогодишно украсена, Град Скопје во фаза на украсување

Општина Центар го заврши новогодишното украсување во центарот на Скопје, додека кај Град Скопје оваа обврска е во тек на реализација. На помалку од 20 дена од новогодишната ноќ, локалните власти информираат за текот на реализацијата на новогодишното украсување. „Годинава општината е украсена на повеќе локации каде се поставија новогодишни елки, светлосни фигури, украсни лед сијалици и други новогодишни украси....

Русија ги интензивираше нападите над Украина за време на празниците

Повеќе експлозии го потресоа Кијив и други области во Украина за време на новогодишната ноќ од што загина најмалку едно лице а 14 беа повредени откако Русија ги интензивираше нападите, објави „Асошиејтед прес“. Украинските власти тврдат дека Русија намерно ги таргетира цивилите, сакајќи да создаде страв меѓу населението уште на почетокот на 2023 година. Првата дама на Украина, Олена Зеленска изрази...

ЈСП го објави возниот ред на автобусите за новогодишните празници

Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје (ЈСП) соопшти дека в сабота, 31 декември, возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по саботен возен ред, а в недела, првиот ден на новата година, ќе возат по неделен возен ред, при што првите вклучувања на возилата ќе бидат подоцна од воообичаеното, а останатите согласно неделниот возен ред. В понеделник ќе се вози по неделен...

[Галерија] Се одржа Дедомразовската трка во Скопје

Денеска напладне во Скопје се одржа традиционалната Дедомразовска трка во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“. Стотици учесници во дедомразовски костуми трчаа низ главниот град на патека во должина од два километри. Организаторите информираа дека, покрај натпреварувачкиот, трката има и забавен карактер и на неа учествуваа и деца во придружба на родители. Учесници од сите генерации беа...

(Фото) Град Скопје не организираше новогодишен огномет, но затоа скопјани не потфрлија

За прв пат по долги години, локалната власт во главниот град Скопје не организираше огномет при дочекот на Новата Година. Сепак, како што може да се види од фотографијата, скопјани не потфрлија во поглед на искористените пиротехнички средства точно на полноќ.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод новогодишните празници

Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија: Почитувани граѓани, Испраќаме уште една година што ја поминавме со пандемијата која одзеде многу животи. Година во која во две големи несреќи загубивме многу наши сограѓани, загуби какви што одамна не паметиме. Пожртвуваноста, солидарноста и одговорноста на здравствените работници, спасувачките служби, волонтерите и другите луѓе со добра...

Новата година ќе почне со помалку автобуси во јавниот превоз во Скопје

Поради новогодишното празнување и поради зимскиот распуст за учениците, јавниот автобуски превоз во Скопје ќе биде редуциран од полноќ до 20 јануари, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ - ЈСП. Измените ќе ги опфатат и автобусите на градското превозно претпријатие и на приватните превозници. Поради Нова Година, утре, првиот ден на 2022 година, автобусите ќе почнат да сообраќаат најрано во 7.05 часот...

Оливер Спасовски: Пиротехниката да им ја оставиме на професионалците

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на сите граѓани им посака среќна и бериќетна Нова година. Тој ги повика граѓаните да празнуваат одговорно и да се погрижат да го сочуваат сопственото и здравјето на најблиските, но кажа и неколку препораки за поголема сигурност. „Да не возиме ако консумираме алкохол или да не пиеме ако мора да управуваме возило. Да не...

Нуркачите ја накитија подводната елка во Охридското Езеро

Членовите на нуркачкиот клуб „Амфора“ од Охрид по едногодишна пауза заради коронавирусната пандемија ја продолжија традицијата. Тие во јавноста ги споделија моментите на украсување на подводната елка во водите на Охридското Езеро со кои посакаа да е среќна и весела Новата 2022 година. Сите кои за празниците ќе го посетат Заливот на коските кој се наоѓа до полуостровот и автокампот...

Дедо Мраз, Спајдермен и Бетмен ги израдуваа децата на Детската клиника во Скопје

Во пресрет на Нова година волонтерите од Црвениот крст на град Скопје преправени како Дедо Мраз и суперхероите Спајдермен и Бетмен ги израдуваа децата кои се лекуваат на Детската клиника во Скопје. Волонтерите на Тимот за одговор при катастрофи – Тим за спасување на планина со јажиња од покривот на Клиниката за детски болести преку балконите се спуштија во болничките...

Порталб: Се ближат новогодишните празници – дали замрзнатите цени на храната ќе ја „одмрзнат“ трпезата?

Цените на основните прехранбени производи „замрзнаа“, но оваа мерка засега е со важност до крајот на јануари. Економистите велат дека привремено стандардот ќе се заштити, но мерката може да има и контраефект, пишува „Порталб“. Домашните и странските прогнози упатуваат на тоа дека ценовниот раст ќе се прелее и на следната година. Оваа економска година, дел од производите достигнаа ценовен пик. Празнично,...

Вистиномер: Арсовска најави, но не почна на 10 декември да го украсува Скопје за Нова година

„Вистиномер“ анализираше изборно ветување на сегашниот градоначалник на Скопје, Данела Арсовска. Текстот го пренесуваме во целост: На 3 декември годинава, градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска излезе во видео обраќање на Фејсбук во кое вети дека: На десетти декември ќе отпочне новогодишното китење на градот Скопје. На мојот повик се одзваа општествено одговорни компании, кои со оглед на здравствено економската криза и на...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...