fbpx

Алек Стефановски е името на првото родено бебе во 2024 година во земјава

Директорката на ГАК Викторија Јовановска објасни дека во новогодишната ноќ се родиле три бебиња - сите спонтано, во првите 15 минути од новата година.

-

Министерот за здравство Фатмир Меџити и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, го посетија првото родено бебе во земјава во 2024 година.

„Станува збор за здраво машко дете, тешко 3.760 грама и долго 52 сантиметри. Му посакувам многу здравје, среќа и безгрижно детство а на родителите им упатувам искрени честитки за приновата во семејството. На граѓаните им ја честитам новата година и им посакувам добро здравје и успеси!“, објасни министеот Меџити.

Министерката Тренчевска откри дека бебето ќе се вика Алек.

Директорката на ГАК Викторија Јовановска објасни дека во новогодишната ноќ, на клиниката се родиле три бебиња – сите спонтано, во првите 15 минути од новата година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...