fbpx
Таг: Фатмир Меџити

таг: Фатмир Меџити

Првпат во јавното здравство во земјава е изведена операција на колено со помош на робот

На Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОУРАЛЕЦ) првпат во јавното здравство во земјава, со асистенција на робот успешно е изведена операција на колено. Операцијата која, како што кажа директорот на Клиниката д-р Александар Трајановски, траела еден час, била направена на 70-годишна жена со асистенција на позајмен робот, а ја извеле хирурзи...

Со апликацијата „Мое здравје“ граѓаните ќе имаат увид во своите здравствени картони

Министерството за здравство презентираше мобилна апликација „Мое здравје“, со која граѓаните ќе имаат можност да пристапат до личните здравствени податоци. Апликацијата, како што соопшти министерот за здравство Фатмир Меџити, вклучува интерактивен пристап кон здравственото досие на секој корисник и дава можност да се има увид во дијагностичките анализи, упатите за специјалистички прегледи, вакцините и сертификатите за вакцинација и многу повеќе...

Меџити: Клиничкиот центар ќе има еден генерален директор

Фатмир Меџити, министерот за здравство очекува од јануари идната година да функционира еден Клинички центар, со еден генерален директор. Тој во изјава за медиумите потврди дека ова би значело дека ќе се укинат организациските, односно економските директори кои сега се назначени на клиниките. „Еднаш засекогаш сакам да се постават работите како што треба на Клинички, за да функционира многу полесно,...

Светски ден на здравјето: 30 отсто од сегашните доктори ќе се пензионираат за неколку години

За неколку години, 30 отсто од сегашните доктори ќе се пензионираат. Се соочуваме со кризна состојба во иднина, па затоа треба да ги подобриме условите за здравствените работници, да им се зголемат платите, условите за работа. Оти ако не им се допаѓаат условите, тие си заминуваат и тоа во Северна Македонија се случува. Освен тоа, 70 отсто од пациентите...

Здравствени инспектори во битолската болница ги утврдуваат причините за смртта на шестгодишното девојче

Инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и јавен обвинител се во болницата во Битола, откако вчера во болницата почина шестгодишното девојче Јана. Како што информираа надлежните власти, директорот на болницата Александар Обедниковски доаѓа во Скопје и ќе се состане со министерот за здравство, Фатмир Меџити и со неговата заменичка Маја Манолева. „Веќе е започнат вонреден надзор за тоа што...

Oбновени болничките соби на Клиниката за токсикологија

Комплетно реновирани болнички соби опремени со нови кревети и мебел, нови тоалети и 24-часовен централен надзор и мониторинг на сите витални параметри на сите хоспитализирани пациенти, има од неодамна на скопската Клиника за токсикологија. Како што информираат во Министерството за здравство, министерот Фатмир Меџити, заедно со заменик-министерката Маја Манолева, денеска ја посетија клиниката на која се реновирани одделите за...

Институциите со поддршка на УНИЦЕФ ќе ја следат дебелината кај децата и адолесцентите

Фондот за деца при Обединети нации УНИЦЕФ ќе го поддржи Министерството за здравство (МЗ) и други чинители во здравствениот сектор да се третираат трендовите на дебелина кај деца и адолесценти. Ова било договорено, меѓу другото, на денешниот состанок на министерот за здравство, Фатмир Mеџити и претставничката на Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ), Патриција ДиЏовани. Тие зборувале за...

Во клиничкиот кампус потешко се доаѓа до паркинг отколку до болнички кревет

Блокиран влез и улици од автомобили, заглавени возила на преполните паркинзи, нервозни возачи, свирежи од автомобили, редици граѓани кои чекаат во ред да платат сметка за услугата паркинг... Ова е сликата што ќе ве пречека ако појдете во клиничкиот кампус „Мајка Тереза“ во Скопје. Паркирани возила во лентите за движење го отежнуваат и онака тешкото движење низ тесните улици во...

Лекот „Трикафта“ стаса на Детската клиника, лекувањето на критичните пациенти започнува деновиве

Утрово на Клиниката за детски болести пристигна лекот „Трикафта“, па деновиве ќе започне лекувањето на најкритичните осуммина пациенти кои боледуваат од цистична фиброза. Ова го најави денеска министерот за здравство Фатмир Меџити на прес-конференција. Тој кажа дека во соработка со сите надлежни институти, се решава најголемото прашање за оваа категорија пациенти. „Очекуваме дека со оваа терапија значително ќе се подобри...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...