fbpx
Таг: Токсикологија

таг: Токсикологија

Aнтикорупциска: Директорите на кардиохирургија и на токсикологија се разрешени незаконски

Одговорност за министерот за здравство Илир Демири од надлежните органи ќе побара Државната комисија за спречување корупција, за тоа што, како што велат,  неодамна незаконски разреши на двајца директори на скопски клиники. СТанува збор за д-р Марјан Шокаровски, директорот на Кардиохирургија, како и Данил Петровски од Клиниката за токсикологија. Според антикорупционерите, двајцата директори биле разрешени незаконски, бидејќи изборите биле во...

Вработени во токсикологија: в.д. директорката го зголеми долгот и доаѓа по четири часови на работа

Според писмо од вработените на ЈЗУ Клиниката за токсикологија, новоназначената в.д. директорка на клиниката Бесија Иљази доаѓа само по четири и пол часови на работа и долгот на клиниката го зголемила за 2 милиони денари. Иљази беше назначена пред два месеци, само ден пред формирањето на техничката влада. Дополнително, вработените од клиниката посочуваат дека клиниката и нејзината опрема веќе два месеца...

На Токсикологија завршиле 23 лица, повеќето биле жени

На Ургентниот центар во Скопје изминатата ноќ биле извршени 103 прегледи, а на Клиниката за токсикологија 23. Освен повредени во три сообраќајни незгоди, на Ургентен бил донесен и 20-годишен пациент кој при физички напад бил прободен со нож. На Клиниката за токсикологија сите случаи биле акутни интоксикации и ниту еден пациент не е задржан. По прегледите пациентите се пуштени дома....

Прославувајте одговорно – здравствените установи ќе бидат дежурни за новогодишната ноќ

Министерство за здравство соопшти дека за време на новогодишната ноќ сите јавно-здравствени установи во државата ќе бидат подготвени со дежурни екипи. Дополнително, со цел избегнување на несакани последици како алкохолни труења и сообраќајни незгоди, од министерството апелираат да се прославува мирно и одговорно, особено во однос на консумирањето алкохолни пијалаци и прекумерното внесување храна. Исто така апелираат да не се користат...

На Токсикологија завршиле 27 лица, најмладиот имал 16 години

На Клиниката за токсикологија во Клиничкиот центар во Скопје ноќеска и утрово помош им била пружена на вкупно 27 лица, од кои најмладиот имал 16 години, известија од клиниката. Како што вели директорот на клиниката, Нико Беќаровски, годинава првпат по подолго време немало 15-годишници или помлади затруени од алкохол, а немало ниту предозирани со психоактивни супстанци. Лекарите од ургентниот центар...

На Клиниката за токсикологија биле примени 30 лица

На Клиниката за токсикологија биле примени 30 лица во алкохолизирана состојба, од кои 60 проценти мажи и 40 проценти жени, а имало и шест малолетници, од кои најмалата имала 14 години. – Главно, се работеше за интоксикации со алкохол, додека во три случаи биле со марихуана и со психоактивни супстанци, како што се екстази и други разни таблети - информираше в.д....

Осуденик се обидел да се самоубие во затворот „Идризово“

Вчера попладне, затвореник во скопскиот затвор „Идризово“ се обидел да си го одземе животот, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Според МВР, осуденикот М.С. се обидел да се самоубие со бесење и со пиење поголемо количество медикаменти. Веднаш штом бил забележан, тој бил префрлен во ургентниот центар на Клиниката за токсикологија, каде, како што информираат од полицијата, е задржан на...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...