fbpx

Вработени во токсикологија: в.д. директорката го зголеми долгот и доаѓа по четири часови на работа

Дополнително, в.д. директорката на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази наводно нема потпишано договори на дело за двајца биолози, поради што токсиколошката лабораторија веќе два месеца не врши валидација на издадените резултати

-

Според писмо од вработените на ЈЗУ Клиниката за токсикологија, новоназначената в.д. директорка на клиниката Бесија Иљази доаѓа само по четири и пол часови на работа и долгот на клиниката го зголемила за 2 милиони денари.

Иљази беше назначена пред два месеци, само ден пред формирањето на техничката влада.

Дополнително, вработените од клиниката посочуваат дека клиниката и нејзината опрема веќе два месеца не е осигурана, иако постои законска обврска за истото. Според вработените, ова се должи на тоа што не е прифатен брокерот кој Иљази го преферира.

„Поради одбивање да потпише согласност за договор на дело за двајца дипломирани биолози, токсиколошката лабораторија веќе два месеца не врши валидација на издадените резултати“, додаваат вработените на кликната за токсикологија во своето писмо, испратено до медиумите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...