fbpx
Таг: в.д. директор

таг: в.д. директор

Вработени во токсикологија: в.д. директорката го зголеми долгот и доаѓа по четири часови на работа

Според писмо од вработените на ЈЗУ Клиниката за токсикологија, новоназначената в.д. директорка на клиниката Бесија Иљази доаѓа само по четири и пол часови на работа и долгот на клиниката го зголемила за 2 милиони денари. Иљази беше назначена пред два месеци, само ден пред формирањето на техничката влада. Дополнително, вработените од клиниката посочуваат дека клиниката и нејзината опрема веќе два месеца...

Ковачи е нов в.д. директор на „Улици и патишта“, Арсовска го разреши претходниот

Разрешен е в.д директорот на скопското јавно претпријатие „Улици и патишта“, Саид Саид, а на негово место сега за нов в.д директор е назначен Ќамил Ковачи. Оваа информација попладнево ја соопшти Град Скопје. На директорското место во „Улици и патишта“ Саид дојде во септември минатата година, а претходно беше вработен во ЈП „Паркови и зеленило“. Новиот в.д. директор Ковачи на позицијата...

ЦУП: Во државата секој може да биде директор, 40 проценти се „вршители на должност“

Со 40 проценти од институциите, наместо директори, раководат вршители на должност (в.д. директори), стои во Извештајот од следењето на управувачките структури во институциите од јавниот сектор, подготвен од Центарот за управување со промени (ЦУП), кој беше презентиран денеска. Во него се вели дека при именувањето на в.д. директорите, кандидатите не е нужно да ги исполнуваат ниту минимум законските услови...

Јовица Стојановиќ назначен за нов в.д. директор на Управата за извршување санкции

На денешната 120 владина седница, бил прифатен предлогот на министерот за правда, в.д. директор на Управата за извршување санкции, да биде Јовица Стојановиќ. Ова следува откако вчера беше разрешен директорот на Управата, Марјан Спасовски. „Владата го прифати и предлогот на Министерот за правда, да се распише јавен оглас за именување нов директор на Управата за извршување на санкции, како што...

МКЦ: Новиот в.д. директор Алексов е без никакво искуство и позадина во културна институција

Деновиве МКЦ повторно е на мета на партиските игри, реагираат од Младинскиот културен центар (МКЦ) откако во јавноста се појави информацијата за новоназначениот в.д. директор во институцијата. https://meta.mk/mkc-zooloshkata-gradina-i-vodovod-i-kanalizacija-dobivaat-novi-direktori-bogoev-reagira/ Во соопштението, од МКЦ реагираат дека досегашниот в.д. директор Ванчо Богоев е сменет од функцијата затоа што не подлегнал на притисоци од Град Скопје. „Во попладневните часови вчера, постоечкиот в.д. директор на МКЦ, Ванчо...

Драган Илиевски е нов в.д. директор на Зоолошката градина во Скопје

Драган Илиевски е новиот вршител на должност директор на Зоолошката градина во  Скопје назначен од скопската градоначалничка Данела Арсовска, информираат од Град Скопје. Илиевски има повеќе од 20 години работно искуство на раководни позиции во приватниот сектор. Дипломиран машински инженер е на Машинскиот факултет при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје, а има завршено магистерски студии по економија, се...

По исклучувањето од сообраќај на линијата број 19, ЈСП Скопје денеска доби нов в.д. директор

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје) доби нов директор, една седмица откако на претходниот в.д. директор Иван Илиевски, кој на функцијата беше само пет месеци, му беше прекинат мандатот. Назначувањето доаѓа во време кога јавниот автобуски превоз во Скопје е нарушен и линиите 19 и 20 речиси не функционираат бидејќи приватните превозници се револтирани од тоа што Град Скопје...

Антикорупциска ќе ги проверува времените вработувања во УЈП и в.д. директорите во здравството

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) ќе преиспитува 36 вработувања во Управата за јавни приходи (УЈП) преку агенции за времени вработувања од 2017 година досега, поради сомнеж дека станува збор за партиски вработувања. Меѓу вработените се и сопругата на директорот во оставка на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски, и сестра на пратеничката од СДСМ, Тања Ковачев. Истовремено, антикорупционерите ќе...

Сашо Тасевски, в.д. директорот на Драмски театар добил заканувачко писмо

Сашо Тасевски, в.д. директор на Драмски театар - Скопје вчера во полиција пријавил дека истиот ден во службената канцеларија добил писмо со заканувачка содржина, соопшти денеска МВР. Како што информираат оттаму, Тасевски пријавил дека писмото пристигнало во 10.30 часот, адресирано лично до него, а откако го отворил забележал дека во него има напишана порака со заканувачка содржина за него...

МВР поднесе три кривични пријави против градоначалникот на Неготино

Полицијата во Неготино поднела три кривични пријави против градоначалникот на општината, Ванчо Апостолов, кој се товари за злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Како што информираат од МВР, првата кривична пријава е поднесена бидејќи градоначалникот од 2014 до 2017 година без тендерска постапка склучил договор со локален интернет-портал за рекламирање на општината, објавување огласи...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...