fbpx
Таг: Клиника за токсикологија

таг: Клиника за токсикологија

Oбновени болничките соби на Клиниката за токсикологија

Комплетно реновирани болнички соби опремени со нови кревети и мебел, нови тоалети и 24-часовен централен надзор и мониторинг на сите витални параметри на сите хоспитализирани пациенти, има од неодамна на скопската Клиника за токсикологија. Како што информираат во Министерството за здравство, министерот Фатмир Меџити, заедно со заменик-министерката Маја Манолева, денеска ја посетија клиниката на која се реновирани одделите за...

Иако се забранети, деца купуваат енергетски пијалоци и завршуваат на Токсикологија

Иако продажбата на енергетски пијалоци на лица под 18 години е забранета со закон, малолетници можат слободно да ги купат во продавници што се наоѓаат околу основните училишта. Цените се различни, се продаваат за 40 денари за лименка, па нагоре. Сепак, лекарите предупредуваат за штетното влијание врз детскиот организам заради состојките таурин и кофеин. На Клиниката за токсикологија постојано...

Новогодишната ноќ помина мирно, граѓаните ги почитувале мерките за заштита од ковид-19

Дочекот на 2021 година во земјава поминал мирно, покажуваат извештаите на здравствените власти и на МВР. Во Ургентниот хируршки центар за време на новогодишната ноќ извршени се десетина прегледи и приеми, споредбено со 30, 40 колку што имало во изминатите години, информираат од Министерството за здравство. Десетина прегледи и приеми се изведени и на Клиниката за токсикологија, исто така многу...

Починал млад затвореник во „Идризово“

Цимерите вчеравечер го пронашле 21-годишниот затвореник А.Р. онесвестен во ќелијата, по што бил пренесен со брза помош на Токсиколошка клиника во Клинички центар, каде лекарите констатирале смрт, соопшти СВР Скопје. За случајот полицијата била известена од затворските чувари. Телото на починатиот млад затвореник по наредба на јавен обвинител е предадено за обдукција.

Седум лица се затруле со печурки во Сопиште

Седум лица од скопското село Сопиште се затруле со печурки што самите ги набрале. Петмина од затруените, како што пренесува „Телма“, денеска биле донесени во Клиниката за токсикологија. Лекарите на клиниката попладнево очекувале уште две лица, кои пријавиле дека им е потребна медицинска помош поради труење со печурки. Луѓето синоќа ги јаделе печурките што самите ги набарале, а првите симптоми на...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...