fbpx

На Токсикологија завршиле 27 лица, најмладиот имал 16 години

-

На Клиниката за токсикологија во Клиничкиот центар во Скопје ноќеска и утрово помош им била пружена на вкупно 27 лица, од кои најмладиот имал 16 години, известија од клиниката. Како што вели директорот на клиниката, Нико Беќаровски, годинава првпат по подолго време немало 15-годишници или помлади затруени од алкохол, а немало ниту предозирани со психоактивни супстанци.

Лекарите од ургентниот центар во болницата „8 Септември“ интервенирале кај 38 лица, од кои четиримина биле со полесни повреди задобиени во тепачки. Четири лица биле повредени од изгореници на рацете со петарди, а биле извршени и интервенции на две лица со површни рани на вратот од огнено оружје од заталкани куршуми.

Во Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во текот на изминатите 24 часа лекарска помош побарале 65 пациенти од кои петмина се хоспитализирани, а четири се оперирани. Ниту еден од нив немал повреди задобиени на дочекот на новата година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...