fbpx

Куќен притвор за поранешниот албански премиер Сали Бериша

Бериша, кој е и лидерот на опозицијата, е под истрага за корупција, а претходната недела парламентот изгласа да му се одземе правниот имунитет

-

На поранешниот албански премиер и лидерот на опозициската Демократска партија Сали Бериша денеска му беше одреден домашен притвор, известува Данас. Тој е под истрага за корупција.

Судијката Ирена Џока од Специјалниот суд за корупција и организиран криминал го прифати барањето на обвинителот да се стави 79-годишниот опозициски лидер во куќен притвор откако тој прекршил претходни рестриктивни мерки кои го обврзувале да се пријавува во полиција секои две недели.

Оваа одлука доаѓа само една недела откако албанскиот парламент изгласа да му се одземе правниот имунитет на Бериша.

На премиерот му е забрането да патува и да комуницира со луѓе кои не се најблиски членови на семејството.

Истрагата се однесува на наводното помагање на својот зет Јамарбер Малтези при приватизирањето на јавно земјиште, на кое тој потоа изградил станбени згради.

Бериша ја има критикувано досегашната истрага, велејќи дека е политички напад од премиерот Еди Рама и дека очекува „бурни протести“.

Бериша служел како премиер на Албанија од 2005 до 2013 година и како претседател од 1992 до 1997 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...