fbpx
Таг: куќен притвор

таг: куќен притвор

Куќен притвор за Рашковски за „Софтвери“

Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата ќе биде во куќен притвор до правосилноста на пресудата, одлучи попладнево судијката Фанка Јанчулева Михаиловска за случајот „Софтвери“. Притворот му е одреден поради опасност од бегство и тој доби и забрана да комуницира со останатите обвинети. За останатите обвинети не беше одредена мерка притвор. Обвинителката Ивана Трајчева рече дека смета оти останатите обвинети...

Обезбедена е донацијата за сметката за струја на велешанката Пале Илоска

За помалку од 48 часа, собрани се 42.750 денари кои уште денеска ќе бидат уплатени на сметката на ЕВН за неподмирениот долг на велешанката Пале Илоска, објавија на Фејсбук од Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство. Тие изразија благодарност до сите кои придонесоа и овозможија велешанката повторно да има струја во својот дом. Пале Илоска остана во...

Скопска Апелација го укина притворот на Драги Рашковски и Трајко Вељаноски

Апелацискиот суд - Скопје вчера донесе одлука да ги укине куќните притвори на Драги Рашковски и на Трајко Вељаноски. Поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски ќе имаат обврска да се јавуваат во судот секој прв работен понеделник во месецот, а одземени им се и патните исправи и тие не смеат да ја...

Апелација одлучи Драги Рашковски да оди во куќен притвор, без понудената гаранција од половина милион евра

Dragi Rashkovski
Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, од притвор во Шутка оди во куќен притвор, одлучил Апелациониот суд Скопје. Советот не ја прифатил претходно понудената гаранција од 500 илјади евра. Според Апелација, иако жалбата на решението за притвор на Рашковски е со гаранција, Советот оценил да не ја прифати, поради тоа што сѐ уште постои основан страв дека може да...

Судот одлучи: Сашо Мијалков оди во притвор во Шутка до правосилноста на пресудата

Судскиот совет денеска донесе решение да го уважи барањето на обвинителката Ленче Ристоска и ја укина мерката куќен притвор на Сашо Мијалков и му определи мерка притвор во КПУ Затвор „Скопје“ до правосилноста на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“, односно до започнување на издржување на казната затвор од 12 години. Притворот може да трае најмногу 60 дена, според постојната законска...

МВР трага по поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков за да му врачи решение за куќен притвор

Министерството за внатрешни работи од вчера попладнето го бара поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков за да му го врачи донесеното судско решение за куќен притвор, а сѐ уште не се знае дали по него ќе биде распишана и потерница. Од МВР за Мета.мк велат: „Откако судот му одреди мерка куќен притвор на Сашо Мијалков, преземаме мерки и активности...

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје ја укина мерката куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. „Заради интерес на повеќе медиуми околу мерката за обезбедување присуство за С.Ј. кој по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од 19 март 2019 година се наоѓа во куќен притвор, ја информираме јавноста дека од надлежен јавен обвинител до...

Врховен суд го укина куќниот притвор на Мијалков за „Империја“ – тој останува дома поради „Титаник 2“

Врховниот суд денеска донесе одлука да ја прифати жалбата на екс-директорот на УБК Сашо Мијалков, осомничен во истрагата на СЈО „Империја“, и да ја укине мерката куќен притвор, изречена со решение на Апелациониот суд на 28 февруари. Сепак и покрај оваа одлука, Мијалков ќе остане во куќен притвор, бидејќи оваа мерка вчера му ја одреди Апелациониот суд, за случајот „Титаник...

Укинат домашниот притвор на пратеникот Крсто Мукоски

Апелациониот суд до Основниот суд, денеска доставил решение со кое ја уважил жалбата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсте Мукоски, обвинет за настаните од 27 април 2018 година во Собранието и го преиначи решението на советот со што ја укина мерката куќен притвор. На Мукоски му се определени мерки за претпазливост – Одземање на патна исправа, односно забрана за издавање нова...

Кривична пријава за судски вештак од Скопје поради примање поткуп

Секторот за внатрешни работи од Штип поднел кривична пријава за судски вештак од Скопје поради примање поткуп од сопственик на винарска визба од Штип за да стави потпис на економско-финансиски вештачења по предмет кој се водел во штипскиот Основен суд против правното лице. На пријавениот му е одредена мерка куќен притвор. - Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство...

Куќен притвор за Александар Јаневски – Тошта

По барање на Основното јавно обвинителство Скопје судот ја замени мерката притвор за Aлександар Јаневски – Тошта кој е обвинет во случајот за обид за убиство на Зијадин Села. Во соопштението од Основното јавно обвинителство се вели дека мерката притвор се заменува со поблага мерка куќен притвор. „Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог за...

Јане Ченто вратен во притвор во „Шутка“

Јане Ченто, еден од обвинетите за насилствата во Собранието на 27 април минатата година утрово бил спроведен повторно на издржување притвор во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. Според Основниот суд Скопје 1, Јане Ченто не ја почитувал мерката куќен притвор, поради што Советот на судот ја укинал таа мерка и повторно му изрекол затворски притвор. Тој веќе еднаш беше во Шутка, но...

Владо Јовановски заминува во куќен притвор, Мукоски останува во „Шутка“

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје ја прифати жалбата на актерот Владо Јовановски и му ја ја замени мерката притвор во истражен затвор, со мерка куќен притвор. Пратеникот Крсто Мукоски, чии жалби денеска ги разгледуваше Апелација, останува во притвор. Второстепениот суд го одби негово барање притворот да му биде заменет со куќен притвор. Тој пред Кривичниот совет на Апелацискиот суд се...

Дамовски, Илиевски и Арнаудов излегуваат од „Шутка“, Апелација им одреди куќен притвор

Организаторите на протестите на „За заедничка Македонија, Борис Дамовски и Богдан Илиевски и пратеникот Љубен Арнаудов, излегуваат од истражниот затвор „Скопје“, откако Апелацискиот суд Скопје им ги прифатил жалбите и им ја заменил мерката притвор со куќен притвор и да им бидат одземени пасошите, потврдиле за „Телма“ од судот. Дамовски, Илиевски и Арнаудов се меѓу 35-те осомничени за насилствата во...

ВМРО-ДПМНЕ: Дурловски и Божиновска непотребно ќе се држат во куќен притвор

Игор Дурловски и Елена Доцевска – Божиновска непотребно ќе се држат во куќен притвор, како што непотребно јавното обвинителство два месеци се „изживуваше со нив“, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Кривичниот суд за продолжување на притворите на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година. Од партијата велат дека нема аргументи дека осомничените ќе го повторат...

Судот по втор пат им го продолжи притворот на осомничените за 27 април

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го прифати барањето на Обвинителство и им ги продолжи притворите на 28 осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година, соопштија попладнево од судот. Со одлуката на судот, по втор пат им е продолжена мерката притвор на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, Богдан Илиевски – Бетмен, актерот Владо Јовановски,...

Пешевска останува во куќен притвор, пресече Апелација

Апелацискиот суд ја потврдил одлуката на Кривичен суд, за продолжување на куќниот притвор на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска за учество во насилството во Собранието на 27 април минатата година. На денешната јавна седница таа кажа дека не сторила тероризам и не ја загрозила безбедноста на македонскиот народ. Пешевска се произнесе дека не е виновна и бараше да и се укине куќниот притвор. - Не...

Судот не му дозволи на Тарчуловски да го слуша Столтенберг во Собранието

Кривичниот суд го одби барањето на пратеникот Јохан Тарчуловски да му биде дозволено да го напушти својот дом на четири часа за да може во Собранието да го следи обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој денеска и утре ќе претстојува во посета на земјава. Тарчуловски е еден од 36-те осомничени за насилствата во Собранието од 27 април,...

Продолжен притворот на пратениците и на Чавков, Илиевски, Дамовски, Дурловски…

Кривичниот суд во Скопје денеска им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во...

Василевски останува во „Шутка“, а Димовски во домашен притвор – судот им ги одби жалбите

Пратениците во Собранието, Сашо Василевски и Љупчо Димовски остануваат во притвор, односно во куќен притвор откако Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска им ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка. Василевски и Димовски се дел од шестмината пратеници осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година. „Постапувајќи по жалби изјавени против решенија...

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...