Рекордни 135 интервенции на Територијалната противпожарна единица од Охрид

Поради големиот број на пожари во првото тримесечjе од годинава, Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) имала рекордни 135 интервенции во успешно гасење на пожарите, на...

Се воведуваат дежурства за следење на пожарите во Македонска Каменица

Над сто хектари површина со сува трева и шума изгореа во пожарот кај Саса пред два дена. При тоа, беа зафатени и десет хектари...

Прилепската болница без доволно специјалисти

Во општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, повеќе од една деценија алармантен е проблемот со недостиг од специјалисти. Речиси сите одделенија се соочуваат со...

Гори депонијата во Кочани, опозицијата бара Владата да ја преземе надлежноста

Со денови гори комуналната депонија во Кочани. Последните неколку дена чадењето е намалено, но помали облаци чад и натаму се креваат над селото Бели,...

Цело деноноќие се гаснеше пожарот во Трботивиште

Цели 22 часа се гаснеше пожарот над делчевските села Трботивиште и Нов Истевник. Пожарот што избувна вчера по 11 часот е локализиран денеска околу...

Автопатот Штип – Миладиновци е пуштен со времен сообраќаен режим

Многу шпекулации излегоа деновиве за пуштањето на автопатот Штип – Миладиновци, каде веќе десетина дена нормално се вози. Без застој или пренасочување може да...

Регионалните и локалните медиуми бараат пари од буџетот преку медиумски фонд

Граѓански пари за медиумите, но не директно од државниот буџет, туку кои би доаѓале од специјално оформен медиумски фонд, за кој, сепак, Владата ќе...

Поради невнимание, бројот на пожари во Прилеп е драстично зголемен

Околу 40 отсто е поголем бројот на интервенциите на прилепската Територијална противпожарна единица во првите два месеца од годинава во споредба со истиот период...

Галовеј во посета на Штип, на средби со Бочварски, студентите и граѓанскиот сектор

Британската амбасадорка во Македонија, Рејчел Галовеј денеска дојде во Штип, со цел да се запознаe со локалната заедница, Општината, како и работата на Универзитетот...

Општината Свети Николе воведува електронска проверка на данок

Преку електронска апликација Е-даноци, поставена на општинската страна, граѓаните на Општина Свети Николе ќе можат да проверат неколку параметри за даноците кон општината. Даночните обврзници...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН