Експропријацијата и проектите треба да ја мрднат гасификацијата од мртва точка

Гасификацијата во Македонија е една од главните капитални инвестиции со која се фали секоја Влада, но ниту една до сега, ја нема поместено од...

Дрезина пред секој воз: МЖ со нови мерки за безбедност на критичните места (инфографик)

Македонски железници - Инфраструктура презема превентивни мерки за обезбедување максимална безбедност на патниците што патуваат со воз. По двете железнички несреќи што се случија...

Допрва ќе има депортација и обвиненија за повратници од ИСИС (инфографик)

Се очекува репатријација на македонски државјани заробени како борци во редовите на Исламска држава на Ирак и Сирија, а добар дел од нив ќе...

Армијата вработени во 5 најголеми државни фирми е побројна од АРМ (инфографик)

Има ли превработеност во државните претпријатија во земјава? Ова прашање кое заслужува внимание посебно откако во јавноста во изминативе денови беа обелоденети повеќе случаи...

Железничка изолација: Скопје – Блаце ни е единствениот меѓународен воз (инфографик)

Од македонскиот главен град со воз во странство може да се патува единствено до Блаце. Брзиот воз до Приштина е единствената странска дестинација до...

Несреќата кај Ласкарци, петта по број на жртви во поновата историја на Македонија (инфографик)

Автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 14 лица е петта по бројот на жртви во поновата историја. На црната листа води скопскиот земјотрес...

Сите рокови за Република Северна Македонија: Што и до кога треба да се промени...

Промената на таблата на граничниот премин со Република Грција е првиот чекор што го направи државата кон целосна промена на уставното име во Република...

Грција трета на листата најголеми странски инвеститори во Македонија (инфографик)

Ќе донесе ли имплементацијата на Преспанскиот договор заживување на економските односи меѓу Македонија и Грција е прашање што се заслужува внимание, имајќи предвид што стопанствениците...

И со скок од 14 места, уште сме на дното во регионот по корупција...

Од минатогодишното 107 место од 180 земји според степенот на перцепција на корупцијата, годинава Македонија „скокна“ на 93 место, но сеуште е на дното...

Македонскиот и грчкиот народ ги зближуваат невработеноста и сиромаштијата (инфографик)

Со ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент се отвора ново поглавје во политичките односи меѓу Македонија и Грција, а уште поважно се создава...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН