Култура

Со „Скопје го слави животот“ ќе се одбележат 54 години од катастрофалниот земјотрес

25 јули, 2017 - 9:18 (META)  Скопје Со настани организирани од Младинскиот културен центар (МКЦ) – Скопје, Музејот на Град Скопје и од Град Скопје, утре ќе се одбележат 54 години од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје на 26 јули 1963 година. Мултимедијалниот културен настан што…

Разрешен директорот на Драмски театар, за в.д директор назначен е Сашо Тасевски

25 јули, 2017 - 10:27 (META)  Скопје Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска го разреши директорот на Драмски театар – Скопје, Роберт Вељановски, и за нов в.д. директор го назначи актерот Сашо Тасевски, објави порталот „Сакам да кажам“. Од Министертсвото за култура велат дека по извршената инспекција,…

Видеа