Култура

Мандолинскиот оркестар на МКЦ Скопје со концерт одбележува 35-годишен јубилеј

27 април, 2017 - 10:09 (META)  Скопје Мандолинскиот оркестар на Младинскиот културен центар (МКЦ) од Скопје, под диригентската палка на Ванчо Јовчев, вечерва, во 20 часот, во салата „25 Мај“ на МКЦ, со свечен концерт ќе го одбележи својот 35-годишен јубилеј. Влезот е бесплатен. Членовите на оркестарот…

На Скопскиот филмски фестивал, денеска работилница за анимиран филм

27 април, 2017 - 9:39 (META)  Скопје Во рамките на годинешната програма на Скопскиот филмски фестивал, денеска Берин Тузлиќ, уметник од Сараево, ќе одржи работилница за анимиран филм. Работилницата ќе се одвива во Кинотека на Македонија, со почеток во 12 часот. Берин Тузлиќ е мултимедијален уметник од…