fbpx

Дојавите ги направија анксиозни средношколците и им создадоа „дупки“ во знаењата

Послаби постигања и недостаток на знаења, пад во концентрацијата, анксиозност и стрес и кај учениците и кај наставниците. Ова се последиците врз учениците до кои доведоа лажните дојави за бомби, кои со месеци речиси секојдневно го прекинуваа образовниот процес. Изминативе неколку недели дојави нема,...

Здравствени инспектори во битолската болница ги утврдуваат причините за смртта на шестгодишното девојче

Инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и јавен обвинител се во болницата во Битола, откако вчера во болницата почина шестгодишното девојче Јана. Како што информираа надлежните власти, директорот на болницата Александар Обедниковски доаѓа во Скопје и ќе се состане со министерот за здравство,...

Meта факт: Mладите лекари не добија субвенција за стан, ниту грантови да отворат ординации во рурални средини

Во Програмата за работата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Димитар Ковачевски, има ветувања дека ќе ги стимулираат младите лекари да работат во руралните средини со тоа што ќе им додели грантови за да отворат ординации, како и дека сите оние...

Министерството за образование со нов закон против грешките во учебниците

Работна група составена од експерти во моментов ја работат првата нацрт-верзија на новиот Закон за учебници во основното и средното образование, информираат во Министерството за образование и наука (МОН). Ова се прави за да се зголеми квалитетот на учебниците, откако во декември лани беше...

Фатмир Меџети: Приоритет ќе ми биде решавањето на сообраќајниот хаос во Клиничкиот центар

Новиот министер за здравство Фатмир Меџети во изјава за медиумите денеска кажа дека ќе го решава сообраќајниот хаос во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Мета.мк во декември лани пишуваше дека сообраќајниот хаос во овој дел е секојдневие за граѓаните кои се обидуваат да...

Поради дојавите за бомби, десетици средношколци повеќе време поминуваат во автобус одошто во клупа

Нови дојави за бомби денеска испразнија 21 средно и 11 основни скопски училишта, едно основно училиште во Прилеп, а мејл со закана доби и Основниот суд во Охрид. Со оглед на фактот дека од почетокот на второто полугодие, речиси секојдневно има дојави и прекин...

Промовирани резултатите од Проценката на добро владеење преку Индексот на отвореност

Во организација на Фондацијата Метаморфозис, денеска беа промовирани резултатите од Проценката на состојбата на доброто владеење во единиците на локалната самоуправа во Република Северна Македонија за 2022 година, како и резултатите од Проценката на добро владеење во Северна Македонија и регионот преку Индексот на...

На гумите за џвакање им требаат и до 1.000 години за да се разградат во природата, а ги фрламе насекаде

Гумите за џвакање се едни од најкористените наменски супстанци од страна на човекот. Ги користиме за да се ослободиме од лошиот здив кога јадеме зачинета или храна со необичен мирис, децата го вкусуваат слаткиот, овошен вкус, а гумите за џвакање помагаат и за полесно...

ЕСЕ: За да се намали смртноста, државата треба да обезбеди скрининг за рак на грлото на матката

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ по направена финансиска анализа апелира државата да обезбеди опфат со скрининг за рак на грлото на матката, со цел да се намали смртноста од ракот на грлото на матката и да се намалат трошоците за...

Димитар Тануровски: Волонтерите не се безвредни, туку се бесценети

Без разлика дали станува збор за помош при кризни состојби, пожари, пандемија или едноставно споделување на момент на среќа, волонтерите на Црвениот Крст секогаш се присутни. Еден од нив е и 22-годишниот Димитар Тануровски, носител на титулата Волонтер на годината за 2021 година. Овој млад...

Во Србија поставени рециклирачки машини кои во замена за пластични шишиња испуштаат храна за кучиња бездомници

Хуманитарната организација „28 ЈУН“ вчера во општината Стари Град во Белград, Србија постави двe рециклирачки машини кои откако ќе примат пластично шише за рециклирање испуштаат храна наменета за кучиња бездомници. Се работи за рециклирачки кутии со големина на банкомат се напојуваат со струја преку соларни...

Алиса во земјата на танцот: Уште една незаборавна изведба на првиот инклузивен хор

Членовите на инклузивниот ансамбл на Колектив Ветерница и здружението Трисомија 21 Скопје ја одушевија публиката во Драмски театар со својата изведба која беше дел од претставата „Алиса во земјата на танцот“. Оваа седма по ред инклузивна претстава на талентираната дружина на танцувачкото студио „Денсерс Јунајтед...

Меѓународен ден за елиминација на насилството врз жените: Потребна е промена во досегашниот пасивен однос

Денешниот ден, 25 ноември го одбележува Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените со кој започнува и светската кампања „16 дена активизам против насилството врз жените“. Неговото одбележување за прв пат станува официјализирано во 1999 година од страна на Обединетите Нации и истиот е...

Три нови елитни специјализации што можете да ги испробате на бета евентот од Guild Wars 2 End of Dragons

Од денеска (21.09) до 25 септември ќе можете да ги испробате трите нови најавени елитни специјализации за Ревенант, Воин и Елементалист односно Виндикатор, Блејдсворн и Каталист. Сè што ви треба е Guild Wars 2 „акаунт“. Ако немате можете да направите бесплатен акаунт и веднаш...

Дијалози за глобална сајбер политика, со фокус на Западен Балкан

На 15 април, Observer Research Foundation America во партнерство со Министерството за одбрана на Северна Македонија, Министерството за надворешни работи на Холандија и Фондацијата Метаморфозис, беше домаќин на Дијалози за Глобална сајбер политика: Западен Балкан. Настанот беше организиран со цел поттикнување понатамошни дискусии за градење...

„е-Општество.мк“: Дигиталните алатки станаа главна алатка во образованието, но неопходни се еднакви можности за сите

Предизвици во образованието имаше и пред пандемијата, особено со информациско комуникациски технологии во наставата. Вака Наташа Анѓелеска, висока координаторка на програмата за образование - Фондација Отворено општество Македонија ја започна дискусијата на денешната сесија „Отворено дигитално образование во Северна Македонија - придобивки од користењето...

#Одговорност е вода без арсен во Гевгелија

Гевгеличани со години пијат вода загадена со арсен. Иако невладината организација „Арсена“ постојано укажува дека водата за пиење е загадена, Општина Гевгелија дури во септември годинава објави тендер за изградба на нов водоснабдителен систем во градот. Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов, изјави дека новиот...

#Одговорност се шахти со капаци

Тоа што годишно во отворени шахти пропаѓаат и се повредуваат по десетина деца и возрасни граѓани или, пак, страдаат возилата, како да не е доволна причина локалната власт и полицијата посериозно да се позанимаваат со оваа појава. Не само пешаците, туку и возила завршуваат во...

#Одговорност е јавен увид во анкетните листови на функционерите

Минатата година на адреса на Комисијата за спречување на корупоција стасале 552 анкетни листови по избор и по именување на функција, а во истиот период добиени биле 404 пријави за промена на имотната состојба. Експертите велат дека достапноста до анкетниот лист на поранешните функционери е...

#Одговорност е да нема диви депонии

На дел од незаградената површина која порано беше база на „Комунална хигиена – Скопје“ во населбата Дуќанџик, веднаш до улицата на која има многу куќи, и по акциите од кампањата „Македонија без отпад 2016“ има дива депонија, на која е натрупан шут, разни крупни...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...