fbpx

#Одговорност се шахти со капаци

-

Тоа што годишно во отворени шахти пропаѓаат и се повредуваат по десетина деца и возрасни граѓани или, пак, страдаат возилата, како да не е доволна причина локалната власт и полицијата посериозно да се позанимаваат со оваа појава.

Не само пешаците, туку и возила завршуваат во отворените шахти, кои станаа секојдневна слика присутна, буквално, на секој чекор во градот. Од ЈП „Водовод и канализација“ постојано велат дека со оглед на тоа дека металните капаци се крадат, а потоа се продаваат како старо железо, се бараат и други решенија тие да бидат изработени од материјал кој нема да им користи на крадците.

Во повеќето случаи не се работи повеќе за стихијна кражба, туку за организирана кражба, која се врши со комбиња, така што се собираат капаци од цела улица и потоа се препродаваат како старо железо преку граница.

– Ми се случува да се загледам на страна и кога ќе ја поминам шахтата гледам дека за неколку сантиметри не сум пропаднала во неа. А за навечер не сакам ни да мислам. Не знам дали капаците се многу скапи или властите имаат попаметна работа отколку да се занимаваат со шахти – вели изреволтирана жителка на Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Еквалис: Омраза, смртни закани и повици за линч за летната школа за ЛГБТИ+ млади и сојузници

Со омраза, закани по живот, повици за линч и истерување од град се соочило Здружението за едукативен развој Еквалис по објавениот повик за учество на Летната школа за ЛГБТИ+...